Prowadzisz e-biznes, wysyłasz regularnie paczki kurierskie. Rutyna, wszystko działa. Aż tu nagle przychodzi wielkie zamówienie. Do wysłania jest palety kurierem! Jak to zrobić w serwisie Apaczka.pl? Poniżej instrukcja krok po kroku.

Spis treści

Jakie są wymiary palet?

Przede wszystkim musisz zdecydować, jaką paletę potrzebujesz. Jest to związane z charakterem towaru i ma wpływ na cenę usługi. Najpopularniejsza i najtańsza w transporcie jest standardowa europaleta , o wymiarach 1200x800x144mm. Zwróć uwagę na oznaczenia EPAL i EUR wypalone na bokach.  

Przewoźnicy akceptują także palety przemysłowe. Ważne, aby paleta była nieuszkodzona. 

Nie wszystkie palety są jednakowe. Różnią się wymiarami i jakością użytych do budowy desek. Na przykład euro palety są zbudowane z desek o grubości 22 mm. Euro paleta to gwarancja wytrzymałości i bezpieczeństwa w transporcie. 

Poniżej przedstawiamy wymiary palet euro i palet przemysłowych

 • Europalety standardowe EUR1 – o wymiarach 800×1200x144mm.
 • Przemysłowe palety 1200×1000
 • Palety przemysłowe 1200×1200
 • Połówkowe palety EUR6 – 800×600×144 mm.
 • Angielskie palety (ISO) – 1200x1000x144 mm. Mają cieńsze deski – 20 mm.
 • Plastikowe  palety– używane do transportu produktów w warunkach zwiększonej wilgotności oraz podwyższonych wymagań higienicznych, na przykład w przemyśle spożywczym.
 • Palety pod kontenery – o wymiarach 1135×1133 mm lub 800×600 mm. Produkowane są z drewna najniższej jakości. Odradzamy stosowanie takich palet do wysyłki kurierem. Grozi to poważnymi dopłatami lub może uniemożliwić dostawę.
 • Jeśli potrzebujesz palety specjalistyczne, na przykład palety chemiczne (palety CP), to pełne informacje oraz specyfikacje znajdziesz tu.

Gdzie kupić palety?

Jeśli chcesz kupić palety, proponujemy poszukać w Internecie. Jest dużo ofert sprzedaży nowych i używanych palet. Ceny zaczynają się od 20 PLN, więc nie jest to duży wydatek. Gdy chcesz kupić paletę nie trzeba zawsze kupować nowej. Można zdecydować się na zakup palety używanej. W takim przypadku najlepiej osobiście sprawdzić jej jakość przed zakupem. Paleta powinna być sztywna, niepopękana i niezdeformowana. Najlepiej, jeśli nie była naprawiana.

Gdy szukasz najlepszej jakości palet, to warto sprawdzić ofertę producentów akredytowanych przez międzynarodową organizację EPAL. Listę polskich, licencjonowanych producentów znajdziesz na stronie epal.org.pl. Możesz kupić też używane palety, uważaj, żeby były nieuszkodzone.

W jaki sposób zapakować palety do wysyłki kurierem?

Przygotowując pierwszy transport palety kurierem pamiętaj o trzech ważnych punktach:

 1. Wymiary i waga przesyłki liczona jest zawsze razem z paletą. Ciężar standardowej palety to około 25 kg, wymiary podajemy powyżej.
 2. Towar przesyłany na palecie nie może wystawać poza obrys palety! To bardzo ważny punkt. Nie dostosowanie się do niego grozi sporymi dopłatami! Może pojawić się pokusa, żeby kawałek worka, lub centymetr kartonu wystawał, „bo tak zmieści się więcej”. Takie „oszczędności” prowadzą do problemów i niepotrzebnych pretensji. Kształt i wymiary palety są dostosowane do wielkości przestrzeni ładunkowej ciężarówki. Przekroczenie dozwolonych wymiarów może spowodować trudności w transporcie, a nawet go uniemożliwić. Zwróć baczną uwagę na to, żeby nic nie wystawało poza obrys podstawy palety.
 3. Zabezpiecz towar przesyłany na palecie. Użyj taśm zabezpieczających lub starannie owiń towar na palecie folią stretch.

Zalecamy wykonanie zdjęć zapakowanej przesyłki. Najlepiej z naklejonym listem przewozowym. Mogą się przydać, jeżeli będziesz musiał złożyć reklamację.

Którym kurierem wysłać palety?

Apaczka.pl daje Ci wybór czterech przewoźników do wysyłki palet kurierem.

 • Najszybsza dostawa palety kurierem — w DHL lub Fedex
 • Najcięższe palety — do 1200 kg — w Pallex lub zapytaj Opiekuna
 • Najwyższe palety – do 200 cm — w Pallex lub zapytaj Opiekuna
 • Międzynarodowe palety— wycena indywidualna – skontaktuj się z Opiekunem
 • Niestandardowe palety— polecamy Pallex lub zapytaj Opiekuna
 • Paleta kurierem najtaniej – zapytaj Opiekuna.
 • Jeśli jesteś zarejestrowanym klientem serwisu Apaczka.pl zawsze możesz negocjować cenę usługi z dedykowanym Opiekunem.

Czy mogę zamówić usługi dodatkowe ?

W Panelu Klienta serwisu Apaczka.pl masz możliwość wybrania dodatkowych opcji:

 • Zadeklarowanie wartości przesyłki i kwoty pobrania. Uwaga: zadeklarowana wartość musi być równa lub większa od kwoty pobrania.
 • powiadomienie SMS. Jest to informacja o aktualnym statusie przesyłki paletowej. Usługę możesz samodzielnie skonfigurować w panelu klienta
 • Zwrot dokumentów. Usługa polegająca na uzyskaniu podpisu i/lub pieczątki na dokumentach i zwrot do nadawcy.
 • Podjazd z listem. Jeśli nie możesz wydrukować listu przewozowego, to kurier zrobi to za Ciebie. Uwaga: usługa dostępna wyłącznie dla DHL palety. Odbiór przesyłki następnego dnia roboczego po złożeniu zamówienia.

Zaznaczając usługi dodatkowe w Panelu Klienta Apaczki, widzisz od razu dostępnych przewoźników i całkowitą cenę za usługę. Dzięki temu z łatwością wybierzesz najlepsze rozwiązanie.

Po wybraniu najlepszej usługi i zatwierdzeniu zamówienia w systemie wydrukuj list przewozowy. Pamiętaj, żeby nakleić list przewozowy w widocznym miejscu na zapakowanej palecie. Najlepiej na krótkim boku.

Jak śledzić przesyłkę?

Serwis Apaczka.pl dysponuje jednym z najlepszych systemów śledzenia przesyłki – https://www.apaczka.pl/sledz-przesylke/. Nasze informacje są zwykle bardziej dokładne niż podawane przez przewoźników. Przekaż numer listu przewozowego swojemu kontrahentowi, aby mógł samodzielnie śledzić przesyłkę.

Moduł śledzenia jest dostępny także z poziomu Panelu Klienta. Nie musisz opuszczać środowiska pracy, by zbadać status przesyłki paletowej.

Co zrobić, jeśli coś pójdzie nie tak?

Najlepiej skontaktować się jak najszybciej z Twoim Opiekunem. Jesteśmy po to, żeby rozwiązywać problemy. W przypadku uszkodzenia przesyłki lub nieterminowego odbioru lub dostawy niezbędne będzie wdrożenie procedury reklamacyjnej.