Spośród około dwóch milionów przesyłek, jakie każdego dnia trafiają do polskich odbiorców, pewną część stanowią przesyłki paletowe. Niektóre towary kurierzy są w stanie transportować wyłącznie w ten sposób. Palety to rozwiązanie szczególnie popularne wśród klientów biznesowych, choć nie tylko. W jaki sposób prawidłowo, a zarazem tanio nadawać towar na paletach? Jakie są maksymalne wymiary takich przesyłek? Którzy kurierzy je realizują? Odpowiadamy na kluczowe pytania dotyczące przesyłek paletowych.

Spis treści

Na czym polega przesyłka paletowa?

Ustandaryzowane palety składają się z drewnianych bloczków i desek, co sprawia, że stanowią stabilną podstawę dla towaru. Przesyłki o większych wymiarach mogą podróżować tylko na nich, aby zostać bezpiecznie usytuowane w kurierskiej ciężarówce, wygodnie załadowane i rozładowane przez kuriera, a także transportowane na sortowni.

Dzięki palecie utrzymują orientację pionową, nie są narażone na uszkodzenia i nie stanowią zagrożenia dla pozostałych przesyłek. Duże gabaryty i solidna waga takiej przesyłki przestają być barierą w transporcie, choć oczywiście kurierzy przewidują ograniczenia również w tym zakresie.

Którzy przewoźnicy zajmują się transportem palet?

Klienci wybierający przesyłki paletowe mają na rynku wybór, co przekłada się oczywiście na bardziej atrakcyjne ceny. Transportem palet zajmują się zarówno wiodący przewoźnicy, posiadający szeroką ofertę, jak i wyspecjalizowane firmy.

W serwisie Apaczka możliwy do zamówienia jest między innymi transport palet realizowany przez DHL, DPD, a także FedEx, czyli dobrze znanych globalnych graczy. Alternatywę stanowi jedna z wyspecjalizowanych w dużych gabarytach firm – polski przewoźnik AmbroExpress.

Jakie towary transportuje się w przesyłkach paletowych?

Palety są wykorzystywane na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy przedmiotów o dużej wadze i rozmiarach, które same w sobie stwarzają trudności w transporcie, a tym bardziej załadunku i rozładunku. Drugim zastosowaniem jest przewóz wielu sztuk podobnych przedmiotów, które można ułożyć w kolumnach i w formie warstw. W ten sposób paleta staje się rodzajem opakowania zbiorczego i jest mniej kosztowną metodą transportu.

Przykładowe towary transportowane na paletach:

 • sprzęt RTV i AGD, 
 • meble domowe i ogrodowe, 
 • artykuły gospodarstwa domowego, 
 • sprzęt budowlany, 
 • niektóre części samochodowe, 
 • sprzęt sportowy, 
 • maszyny.

Przed nadaniem przesyłki warto zweryfikować w regulaminie przewoźnika, czy dany towar nie jest wykluczony z przewozu.

Czy przesyłki paletowe można transportować również za granicę?

Przesyłki paletowe odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu wielu polskich biznesów. Część z nich prowadzi działalność także za granicą. Międzynarodowy transport palet jest bardzo dobrze rozwinięty, a usługi w tym zakresie świadczy wielu przewoźników. Za pośrednictwem serwisu Apaczka międzynarodowy przewóz palet można zamówić między innymi w ramach usług DPD oraz AmbroExpress.

Jakie rodzaje palet są obsługiwane przez kurierów?

Palety na co dzień wykorzystywane w przewozie mają ustandaryzowane rozmiary. Dzięki temu kurierzy mogą łatwiej wycenić usługi, sortować przesyłki, unikać pustych przestrzeni w ładowniach,  jak również transportować je przy pomocy wózków widłowych, do których palety są przystosowane.

Aktualnie w użyciu są przede wszystkim cztery rodzaje palet o zróżnicowanych wymiarach podstawy, z uwzględnieniem limitów wagowych:

 • europalety o podstawie 120 x 80 cm – waga do 1200 kg,
 • półpalety 80 x 60 cm – do 400 kg,
 • palety przemysłowe 120 x 100 cm – do 1200 kg,
 • palety przemysłowe 120 x 120 cm – do 1200 kg.

Przed z nadaniem przesyłki warto próbnie ułożyć towar na palecie i upewnić się, która opcja będzie najkorzystniejsza. U większości przewoźników kilka palet może być transportowane w ramach jednego listu przewozowego. Istnieje także możliwość indywidualnego zamówienia przesyłki realizowanej na niestandardowej palecie.

Jakie są maksymalne wymiary przesyłek paletowych?

Aby paleta zachowała w transporcie stabilność i w ogóle zmieściła się w ładowni, poszczególni przewoźnicy wyznaczają limity dotyczące wymiarów i wagi poszczególnych palet. Rozmiary podawane przez nich uwzględniają wysokość samej palety, którą należy dodać do wysokości towaru.

Niektórzy przewoźnicy oferują transport ładunków paletowych o wysokości nawet 220 cm, jednak częściej spotykane limity mieszczą się w zakresie od 180 cm do 210 cm. Krajowy transport półpalet dopuszcza natomiast ładunki o maksymalnej wysokości 180 cm.

Jeśli chodzi o wagę, część przewodników stosuje limit 1200 kg, ale często jest on nieco niższy. Maksymalna waga ładunku przewożonego na półpalecie to 400 kg.

Jak prawidłowo przygotować przesyłkę paletową?

Przygotowując przesyłkę paletową, należy pamiętać, że transport palet odbywa się w systemie określanym jako burta-burta. Oznacza to w praktyce, że kurier zabiera towar wyłącznie z miejsca, do którego może swobodnie dojechać samochodem. W takim samym miejscu pozostawia ładunek. Innymi słowy wniesienie i zniesienie towaru nie wchodzi w grę, chyba że taki wariant zostanie zamówiony w ramach usługi dodatkowej.

Jak przygotować paletę gotową do transportu?

 • Paleta powinna być owinięta folią stretch dokładnie okalającą ładunek i samą paletę.
 • Opcjonalnie – należy zabezpieczyć całość przez pasy lub taśmy mocujące.
 • Towar nie może wystawać poza obrys palety.
 • Środek ciężkości ładunku powinien znajdować się na środku podstawy palety.
 • Towar ułożony na palecie nie może się przemieszczać.

Dlaczego przesyłki paletowe warto nadawać poprzez serwis Apaczka?

Chociaż przesyłki paletowe można zamawiać bezpośrednio u przewoźników oferujących taką usługę, klienci biznesowi chętnie wykorzystują do tego serwis Apaczka. Po pierwsze pozwala to w jednym miejscu porównać oferty wiodących przewoźników i wybrać najtańszą. Po drugie, regularne zamówienia przynoszą oszczędności, a rozliczenie odbywa się na podstawie miesięcznej faktury zbiorczej. Klienci biznesowi korzystający z serwisu wysyłkowego Apaczka mogą zautomatyzować proces nadawania przesyłek, nie tracąc czasu na ręczne wypełnianie formularzy.