Palety drewniane przemysłowe są na co dzień powszechnie wykorzystywane w branży logistycznej. Na stabilnej podstawie z desek, zapewniającej odpowiednią nośność, towar gotowy do dystrybucji lub sprzedaży może być transportowany lub przechowywany w bezpiecznej pozycji. Czym dokładnie jest paleta przemysłowa? Jakie warianty palet są dostępne w Europie i gdzie możesz je kupić? Czym palety przemysłowe różnią się od pozostałych, poza tym, że zazwyczaj charakteryzuje je niższa cena? Wyjaśniamy!

Spis treści

Co to jest paleta przemysłowa?

Paleta przemysłowa to podstawa służąca do przewozu ładunków wykonana z bloków drewna i desek, której konstrukcja zapewnia odpowiednio dużą nośność, aby mogły na niej spocząć naprawdę ciężkie ładunki. Paleta przemysłowa dodatkowo ułatwia obsługę towarów podczas przenoszenia ich z miejsca na miejsce, zapewnienie stabilności podczas składowania i minimalizacja ryzyka uszkodzeń podczas transportu. Dzięki standardowym wymiarom palet możliwe jest także efektywne ustawianie ich na regałach lub przechowywanie w magazynach.

Niekiedy chodzi o jeden produkt o bardzo dużych gabarytach, a w innych przypadkach palety przemysłowe pełnię rolę dużego opakowania zbiorczego. Ich wyróżnikiem jest niższa cena w porównaniu do tradycyjnej i posiadającej niezbędne certyfikaty palety euro.

Palety przemysłowe – zróżnicowane warianty

Palety przemysłowe występują w zróżnicowanych w wariantach. Najpopularniejszy spośród nich ma identyczną podstawę jak doskonale znane palety euro. Jednocześnie palety przemysłowe pojawiają się również jako produkt o szerszej podstawie. Dzięki temu można na nich usytuować towar o większych gabarytach, co nieraz przydaje się w przewozie bardzo dużego ładunku.

Niektórzy dostawcy zajmują się także produkcją palet z desek przystosowanych do przesyłek niestandardowych, które choć nie widnieją w cennikach firm kurierskich, są wyceniane na indywidualne zamówienie.

Paleta przemysłowa różni się od palety euro?

Paleta przemysłowa może mieć różne wymiary w zależności od regionu i przeznaczenia, jednak ogólnie rzecz biorąc, są one z reguły większe niż palety euro. Przykładowe wymiary palet przemysłowych to 1200 mm x 1000 mm lub 1200 mm x 1000 mm. Paleta Euro: Paleta euro, znana również jako Europaleta (EUR), ma standardowe wymiary 1200 mm x 800 mm. Jest to jednolity rozmiar, który jest szeroko akceptowany w Europie i innych regionach.

Ważną różnicą pomiędzy paletą euro a paletami przemysłowymi jest sposób produkcji. Te pierwsze posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty, na przykład EPAL lub UIC. Z tego powodu paleta przemysłowa może być wykonana z innego rodzaju materiałów niż posiadająca licencję paleta euro.

Niektóre palety przemysłowe są zupełnie pozbawione oznaczeń, natomiast inne posiadają część certyfikatów, które poświadczają ich nośność. Ponadto palety przemysłowe bywają dopuszczone do transportu międzynarodowego, pod warunkiem, że znajduje się na nich logo IPPC w formie kłosa. Oznacza to w praktyce, że te palety zostały poddane zgodnej z wymaganiami obowiązującymi w Unii Europejskiej i Szwajcarii obróbce termicznej.

Gdzie można kupić palety przemysłowe?

Palety przemysłowe możesz kupić między innymi w tartakach lub bezpośrednio u producentów działających w każdym średniej wielkości mieście. Palety przemysłowe często mają charakter jednorazowy. Ich wykonanie jest wówczas słabsze niż w przypadku certyfikowanych palet, ale mają wystarczająco dużą nośność, by sprawdzić się w doraźnym przewozie.

Palety przemysłowe możesz również nabyć jako używane i wykorzystać ponownie. Wiele ofert znajduje się online. Jednakże powinieneś wiedzieć, że w przypadku palet przemysłowych niemożliwa jest ich wymiana z klientami.

Paleta przemysłowa jako usługa świadczona przez firmy kurierskie

Paleta przemysłowa to usługa świadczona przez bardzo wielu przewoźników działających na polskim rynku. Kurierzy umożliwiają w ten sposób skorzystanie z palet o większej podstawie niż standardowa i transport bardzo dużych ładunków. Dotyczy to usług krajowych oraz międzynarodowych.

Palety przemysłowe – przygotowanie

Paleta przemysłowa gotowa do odbioru powinna być wraz z ładunkiem dokładnie zabezpieczona. Przygotowanie palety jest ważne, aby zapewnić bezpieczny transport i przechowywanie towarów. Należy pamiętać, że jeśli towary wymagają zabezpieczenia przed przemieszczaniem się, uszkodzeniem lub wilgocią, należy zastosować odpowiednie techniki pakowania, takie jak owijanie folią stretch, stosowanie pasów. Ponadto towar nie powinien wystawać poza obrys palety. Oprócz tego palety przemysłowe powinny czekać w miejscu, do którego przewoźnik może łatwo dojechać autem ciężarowym. Pominięcie tych warunków może grozić odmową przyjęcia palety przez przewoźnika.

Palety przemysłowe w ofercie platformy logistycznej Apaczka

W serwisie Apaczka oferujemy klientom biznesowym możliwość zamówienia przewozu towaru na paletach przemysłowych. Posiadamy konkurencyjny cennik i współpracujemy z wiodącymi przewoźnikami.

Palety przemysłowe w serwisie Apaczka – dostępni kurierzy:

  • palety Poczta Polska
  • palety Geodis
  • palety Pall-Ex
  • palety Geis
  • palety Rhenus
  • palety Hellmann

W ramach usługi możesz dodatkowo ubezpieczyć paletę oraz przesłać ją za pobraniem.