Co to jest europaleta i kiedy jej użyć? Europaleta znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, w tym również w logistyce i transporcie kurierskim. Podpowiadamy, jakie są różnice między europaletą a paletą przemysłową oraz jak wysłać towar na europalecie.

Spis treści

Co to jest europaleta?

Paleta EUR, znana również jako europaleta lub paleta EPAL, to standardowa europejska paleta określona przez Europejskie Stowarzyszenie Palet. 

Europalety charakteryzują się specyficznymi wymiarami oraz rozmaitymi wymogami, którym muszą odpowiadać. Dziś trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie przemysłu, handlu oraz logistyki bez korzystania z palet – ułatwiają one przewożenie towarów, pozwalają utrzymać porządek w magazynach i centrach logistycznych.

Europaleta – dostępne wymiary

Wymiary standardowej europalety to 120 x 80 x 14,4 cm. Nośność jednej europalety przy dowolnie rozłożonym ładunku określona została na 1000 kg, natomiast jeśli ładunek będzie rozłożony równomiernie – na 1500 kg. Maksymalna nośność statyczna przy składowaniu europalet wynosi 4000 kg. Waga samej europalety bez ładunku wynosi 25 kg.

Skąd akurat takie wymiary palety? Rozmiar europalety dostosowany jest do powierzchni załadunkowej w samochodach ciężarowych i kontenerach do transportu morskiego. Przyczepa samochodu ciężarowego zmieści 33 europalety, ułożone dłuższym bokiem wzdłuż przyczepy. W kontenerach morskich, w zależności od ułożenia, mieszczą się 4-5 palet. 

Różnica między europaletą a paletą przemysłową

Różnica między paletą przemysłową a europaletą polega na jakości wykonania oraz rozmiarze. Palety przemysłowe wykonywane są w nieco niższej jakości niż europalety, a także w dużo większej dowolności wymiarowej niż europalety.

Gdzie można kupić europaletę?

Europalety można kupić w składach drewna i firmach handlujących paletami typu skup-sprzedaż. W skupach można także znaleźć palety używane, w niższej cenie niż nowe sztuki. Zakup palet jest także możliwy w składzie budowlanym oraz przez internet, na przykład w marketplace’ach typu Allegro czy OLX.

Co to jest przesyłka paletowa?

Przesyłka paletowa to każda przesyłka, która ze względu na swoje wymiary i/lub wagę została umieszczona na europalecie. Taka przesyłka może składać się z jednego lub wielu przedmiotów, przygotowanych do transportu we właściwy sposób.

Jak wysłać towar na europalecie?

Najważniejsze podczas nadania przesyłki paletowej jest jej przygotowanie do transportu. Cały ładunek na palecie powinien być owinięty folią stretch wraz z podstawą, czyli paletą lub przymocowany do niej w inny sposób, na przykład specjalnymi pasami do transportu. Przy wysyłce palety kurierem jest ważne również to, aby towar na palecie nie wystawał poza jej obrys. W przeciwnym przypadku możesz spotkać się z odmową jego transportu.

Jakim przewoźnikiem można wysłać europaletę w Apaczka.pl?

Za pośrednictwem platformy logistycznej Apaczka.pl możesz w prosty sposób nadać paletę kurierem w kilku rozmiarach:

  • europaleta (EPAL 120 x 80 cm),
  • półpaleta (60 x 80 cm),
  • paleta przemysłowa 120 x 100 cm 
  • palety niestandardowe.

Każdą przesyłkę paletową możesz ubezpieczyć do 100 000 zł oraz skorzystać z usługi pobrania podczas jej wysyłki. 

W Apaczka.pl współpracujemy z kilkoma firmami kurierskimi, zajmującymi się transportem przesyłek paletowych: palety DHL, palety DPD, palety FedEx, palety Pall-Ex, Hellmann Worldwide Logistic Polska, Rhenus Logistics, Ambro Express.