Nadając paczkę musisz umieścić na niej list przewozowy, nazywany również etykietą. Co to jest list przewozowy? Jakie informacje znajdują się na liście przewozowym oraz dlaczego tak ważne jest umieszczenie go na przesyłce?

Spis treści

Co to jest list przewozowy?

List przewozowy, nazywany także etykietą, to jeden z najważniejszych dokumentów potrzebnych do nadania przesyłki. Stanowi swego rodzaju potwierdzenie od Przewoźnika, że jego kurier odebrał przesyłkę od Nadawcy i rozpoczęła ona drogę do Odbiorcy. 

List przewozowy jest nie tylko informacją o nadaniu przesyłki, ale również dowodem w momencie jej zaginięcia. List przewozowy to dokument pozwalający na odbiór przesyłki.

Etykietę przewozową należy sporządzić w 4 egzemplarzach – jeden dla Odbiorcy, kolejny do umieszczenia na grzbiecie przesyłki, kolejny dla Nadawcy, a ostatni, tzw. ceduła, pełni rolę pokwitowania.

Co zawiera list przewozowy? Informacje na etykiecie nadania.

Na liście przewozowym znajdują się informacje ważne dla wykonania usługi transportu paczki i dostarczenia przesyłki pod wskazany adres.  Informacje na liście przewozowym to m.in.:

 • dane Nadawcy (imię i nazwisko/nazwa firmy, adres);
 • dane Odbiorcy (imię i nazwisko/nazwa firmy, adres, numer kontaktowy);
 • dane i adres Przewoźnika wykonującego usługę;
 • miejsce i data wystawienia listu przewozowego;
 • miejsce i data przyjęcia towaru do przewozu oraz przewidziane miejsce jego wydania;
 • numer paczki/przesyłki;
 • typ paczki oraz jej wymiary i waga;
 • informacja o ubezpieczeniu przesyłki;
 • informacja o pobraniu (jeśli taka usługa została wykupiona);
 • miejsce na ewentualne uwagi Nadawcy lub Odbiorcy paczki;
 • kod kreskowy paczki.

Czy można wysłać paczkę bez drukowania etykiety?

Nadając paczkę do obowiązków Nadawcy należy wydrukowanie listu przewozowego i umieszczenie go m.in. na przesyłce w widocznym miejscu. Platforma logistyczna Apaczka.pl wychodzi na przeciw oczekiwaniom Klientów i każdego dnia stara się ułatwić im wysyłkę paczek. Dlatego w ramach swoich usług podczas nadawania przesyłki umożliwia nadanie bez drukowania listu przewozowego – to kurier przyjeżdżając po przesyłkę przywiezie wydrukowaną etykietę ze sobą. Więcej o usłudze podjazdu kuriera z etykietą znajdziesz na https://www.apaczka.pl/centrum_pomocy/kurier-bez-drukowania-listu-przewozowego/.

Jak umieścić list przewozowy na paczce?

Zastanawiasz się, w którym miejscu nakleić etykietę na paczce i jak to zrobić, aby nie odkleiła się podczas transportu? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest umieszczenie listu przewozowego w kopercie typu kangurek. Jedna ze stron takiej koperty jest pokryta klejem, dlatego wystarczy zdjąć z niej zabezpieczenie i nakleić ją na paczce wraz z listem przewozowym umieszczonym w środku. Drugi sposób, to umieszczenie etykiety przewozowej w koszulce biurowej i przyklejenie jej do paczki za pomocą taśmy dwustronnej lub mocnej taśmy klejącej. Największą zaletą tych dwóch sposobów umieszczania listu przewozowego na przesyłce jest przede wszystkim zabezpieczenie go przed zamoczeniem czy uszkodzeniem, które mogłyby spowodować nieczytelność danych zawartych na etykiecie, a w konsekwencji – niedostarczenie przesyłki do Odbiorcy.

Jeśli nie jesteś w posiadaniu kopert nazywanych kangurkami ani koszulek biurowych, możesz przykleić list przewozowy do paczki zwykłym klejem biurowym lub taśmą klejącą. Pamiętaj jednak, że tak przyklejona etykieta nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed uszkodzeniem, dlatego warto umieścić na całej jej powierzchni zwykłą, przezroczystą taśmę klejącą.