Środowisko naturalne to teraz jeden z częstych tematów rozmowy. Pożary lasów na całym świecie, niekontrolowane powodzie i zalania, gwałtowna pogoda... Wszystkie objawy zmian klimatycznych sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się, w jaki sposób możemy działać na rzecz środowiska i prowadzić bardziej ekologiczne życie. Istnieje kilka prostych kwestii, na które warto zwracać uwagę, a które nie muszą się wiązać z wielkimi wyrzeczeniami. Zobacz, co możesz zrobić.

Czy można prowadzić w pełni ekologiczne życie?

Aż 8 na 10 Polek i Polaków dobrze ocenia swoją postawę w zakresie ekologii, jak podają badania m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jednak te same ankiety przeważnie zwracają uwagę na większy problem: bycie „eko” nie jest proste. Jeśli decydujemy się na to, aby prowadzić bardziej ekologiczny dom, to zazwyczaj z powodów ekonomicznych, które mogą generować spore oszczędności. Gdy wymagane są od nas większe wyrzeczenia, jak np. przesiadka na środki komunikacji miejskiej zamiast samochodów, niechętnie to robimy. Ekologiczne życie można jednak zacząć od małych kroków.

Segregacja śmieci to konieczność

Ogromnym krokiem w kierunku zwiększenia ekologii każdego domu w Polsce w ostatnich latach było wprowadzenie obowiązku segregacji śmieci. Z przytaczanych wcześniej badań wynika, że 85% Polaków już to robi. W sklepach znajdują się specjalne kosze na śmieci w różnych kolorach, które pomagają w rozdzielaniu odpadów. Chociaż to jedna z najbardziej uciążliwych rzeczy, to warto zainwestować w to swój czas. Przede wszystkim dlatego, że jeśli wyrzucamy wszystkie śmieci w jednym opakowaniu, redukujemy ich potencjał recyklingowy. Do przetworzenia nie nadadzą się np. zalane mlekiem kartony czy mokry papier po kopercie. Ponadto prowadzenie aktywnej segregacji śmieci zmusza do przyjrzenia się zwyczajom konsumpcyjnym w domu.

Bardziej świadome zakupy

Jeśli na co dzień wyrzucasz tony śmieci, warto zastanowić się, czy możemy ograniczyć je, na przykład po prostu kupując mniej rzeczy i zabierając ze sklepów do domu tylko produkty, które są realnie potrzebne. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę w przypadku, gdy w Twoim domu zdarza się wyrzucanie jedzenia. Prostym sposobem na ograniczenie konsumpcji może być robienie listy zakupów, np. na podstawie ustalonego wcześniej planu posiłków na cały tydzień. Jeśli na półkach w sklepie dostrzeżesz coś, co chcesz kupić, a nie jest to na liście, warto zastanowić się nad przynajmniej trzema zastosowaniami danego produktu przed podjęciem decyzji. 

Staraj się celować w zakupy wielokrotnego użytku, które nie będą wymagać ciągłych wymian, np. dobrej jakości buty czy ubrania. 85% Polaków korzysta również z torby wielokrotnego użytku dobrej jakości, co pozwala uniknąć przynoszenia do domu reklamówek z plastiku, które przeważnie mają krótki cykl życia i trudno rozkładają się w środowisku naturalnym. Bardziej świadome zakupy to nie tylko to, ile kupujesz, ale również to, skąd. Kupowanie produktów ze zrównoważonych upraw czy od lokalnych dostawców to niezły krok naprzód.

Powiedz „stop” marnowaniu żywności

Jak podają badania, co roku w Polsce marnujemy 4,8 mln ton żywności. Nie tylko kupujemy jej zbyt dużo, ale przede wszystkim nie umiemy jej przechowywać w odpowiedni sposób. Każdorazowe sporządzenie listy zakupów przed wyjściem do sklepu to tylko jedna strona medalu. Po przyniesieniu produktów do domu warto upewnić się, że przechowujesz żywność w odpowiednich warunkach. W internecie znajdziesz wiele pomysłów na to, jak można zadbać o owoce i warzywa w lodówce. Sprawdź instrukcje postępowania z poszczególnymi rodzajami.

Pomocne mogą być pojemniki i słoiki, ale również pilnowanie terminów ważności. Jeśli kroisz połowę awokado, zadbaj o zabezpieczenie drugiej połowy, aby zbyt szybko nie zbrązowiała. Zwracaj uwagę również na to, aby w miarę możliwości wszystkie produkty na półce w lodówce były widoczne po jej otworzeniu. Często zdarza się, że produkty leżą zapomniane z tyłu. Najprostszym patentem jest trzymanie z przodu żywności o najkrótszym terminie przydatności. Warto również pamiętać, że w wielu przypadkach ten termin jest tylko rekomendacją producenta i nic się nie stanie, jeśli zostanie przekroczony.

Zwróć również uwagę na to, czy rzeczywiście musisz kupować produkty o krótkim terminie przydatności w dużych opakowaniach. Często producenci kuszą nas takimi promocjami, przy których można zapomnieć o postanowieniu niemarnowania żywności. W przypadku większej rodziny ma to sens, ale gdy w gospodarstwie są dwie osoby, które niewiele jedzą, warto w miarę możliwości wydać nieco więcej na mniejsze opakowanie, aby nie zmarnować jego zawartości. Z drugiej strony, papier toaletowy w większym opakowaniu oznacza mniej wycieczek do sklepu po kolejne sztuki.

Redukcja zużycia mediów

78% Polaków oszczędza energię w domu i w pracy, co jest świetnym wynikiem. Chociaż w ostatnich latach mogły nas w tym kierunku popchnąć przede wszystkim kwestie ekonomiczne związane ze wzrostem cen prądu, to warto ekologicznie podchodzić do kwestii zużycia mediów w gospodarstwie domowym. Oprócz wypinania nieużywanej elektroniki z kontaktów zwracaj uwagę również na naturalne cykle ładowania telefonów czy laptopów. Coraz więcej urządzeń ma opcje, które umożliwiają optymalizację ładowania, co przekłada się na redukcję pobieranego z sieci prądu.

Również zużycie wody można redukować w prosty sposób, przede wszystkim poprzez zakręcanie wody w każdej możliwej sytuacji. Podczas mycia naczyń można wypełnić komorę zmywarki płynem do naczyń oraz wodą, aby szybciej i sprawniej je umyć. Zalecane jest również hurtowe płukanie, zamiast pojedynczego przesuwania każdego naczynia pod bieżącą wodą. Spore oszczędności wody można wygenerować również decyzją o zmianie kąpieli w wannie na szybki prysznic.

Wybór środków transportu publicznego

Przesiadka do środków komunikacji miejskiej to jeden z trudniejszych wyborów w codziennym życiu, które można podjąć, aby żyć ekologicznie. Chociaż całkowite zastąpienie samochodu transportem publicznym to byłby ogromny krok w stronę „eko” życia, nie zawsze można oczekiwać takiej decyzji. Jeśli rozwożenie dzieci do szkoły czy przejazd do pracy na drugim końcu miasta miałby się wiązać z większym stresem, pomyśl po prostu o tym, aby korzystać z transportu publicznego na mniejszych odległościach. Jeśli samochodem jeździsz zazwyczaj do sklepu położonego 10 minut drogi, a nie robisz codziennie wielkich zakupów, to ten dystans można pokonać za pomocą komunikacji miejskiej, hulajnogi czy nawet na piechotę. Nie tylko rozprostujesz wtedy nogi, ale również lepiej poznasz okolicę.

Korzystanie z ubrań z drugiego obiegu

Ostatnim pomysłem, który pomoże Ci żyć ekologicznie, jest częstsze korzystanie z ubrań z drugiego obiegu. Jeśli nie masz cierpliwości na chodzenie po lumpeksach czy ciuchlandach, w wielu dużych miastach coraz częściej powstają inicjatywy, które mają na celu wymianę ubrań wśród sąsiadów. Jeśli takiej nie ma na Twoim osiedlu, warto podpytać inne osoby, czy nie byłyby chętne do tego, aby w ten sposób odświeżyć swoją garderobę. Każdy ma w swojej szafie coś, czego nie nosi, ale co żal mu wyrzucić. To nie tylko spore oszczędności związane z uniknięciem wyprawy do galerii handlowej, ale również okazja do nawiązania głębszych relacji międzysąsiedzkich.

Jak widać, pomysłów na bycie eko jest naprawdę dużo. Nie musisz wprowadzać w swoim życiu wielkich zmian, aby żyć ekologicznie. Czasami można zacząć od naprawdę małych drobiazgów. Jak powtarza wielu influencerów promujących ideologię „zero waste”, gdyby każde gospodarstwo domowe wdrożyło w życie te małe zmiany i zaczęło się zachowywać nawet tylko o 10% bardziej ekologicznie, byłoby to dla wszystkich znacznie korzystniejsze niż sytuacja, w której tylko kilka osób prowadzi w 100% perfekcyjne, ekologiczne życie.