17 maja 2023
W dobie kryzysu przedsiębiorstwa stają przed trudnymi wyzwaniami. Jednocześnie są poddawane presji związanej ze zrównoważonym rozwojem w ramach strategii ESG, która w postaci Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE nakłada na największe firmy obowiązek raportowania swoich działań w obszarze ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega, że działania proekologiczne przynoszą korzyści finansowe. Dotyczy to również małych i średnich firm. Oto kilka przykładów!
Wdrażanie ekologicznych i zarazem ekonomicznych usprawnień przedsiębiorstwie rozpoczyna się od małych kroków. Jednym z nich jest oszczędzanie energii elektrycznej.
Oszczędzanie prądu w przedsiębiorstwie to skalowalna praktyka. W przyszłości warto rozważyć między innymi zakup elektrycznych pojazdów.
Ostatnie lata stoją pod znakiem rosnących cen energii elektrycznej, co odczuwają głównie przedsiębiorstwa. W związku z tym opłacalną inwestycją staje się instalacja fotowoltaiczna. Małe i średnie firmy nierzadko są w stanie wyprodukować blisko 100% swojego zapotrzebowania na moc. To rozwiązanie dobrze współgra ze wspomnianymi elektrycznymi pojazdami, a jednocześnie pozwala uniezależnić się od wahań rynkowych i dostawców prądu.
Oszczędności finansowe i redukcję śladu węglowego pozostawionego przez przedsiębiorstwo można osiągnąć na wiele sposobów. Oto kolejne przykłady:
To tylko wybrane przykłady. O budżet przedsiębiorstwa i środowisko warto dbać, planując każdy firmowy zakup.
W dobie cyfryzacji drukowanie większości firmowych dokumentów stało się przeżytkiem. Najwygodniejszym rozwiązaniem z perspektywy organizacji jest dziś cyfrowy obieg dokumentów. Z punktu widzenia pracowników przyspiesza to wyszukiwanie informacji. Ponadto przedsiębiorstwa oszczędzają w ten sposób przestrzeń biurową, a także papier, tusz i prąd niezbędne do drukowania. Dokumenty w formie cyfrowej są bezpieczniejsze – niewrażliwe na uszkodzenia i degradację z biegiem czasu.
Jednym z podstawowych elementów strategii ESG jest segregacja odpadów. Dzięki niej zdecydowana większość surowców trafia do recyklingu, zamiast zalegać na wysypiskach. Przy jednoczesnym uświadomieniu pracowników, by zgniatali i odpowietrzali wyrzucane opakowania, segregacja zmniejsza objętość odpadów, a więc przyczynia się do redukcji kosztów ich wywozu.
Niezależnie od skali biznesu przedsiębiorstwa mogą dziś zrobić bardzo wiele dla środowiska (i poprawiać swój wizerunek), angażując się w proekologiczne akcje. Jednym z ciekawszych przykładów są EKOzwroty InPost. W ramach tego projektu użytkownicy paczkomatów mogą zostawiać w nich niepotrzebne przedmioty, które później zyskują drugie życie.
Akcja, której patronuje serwis Apaczka (https://www.apaczka.pl/) – platforma wysyłkowa dla klientów biznesowych, obejmuje przedmioty takie jak elektronika, książki, tekstylia, sprzęt sportowy, elektronarzędzia czy małe AGD. Większość z nich zostanie poddana recyklingowi lub znajdzie nowych właścicieli wśród potrzebujących.
Przykłady oszczędnych usprawnień, jakie można wdrożyć w przedsiębiorstwie, jednocześnie przynoszą ogromne korzyści środowisku nawet, jeśli efekty nie są widoczne na pierwszy rzut oka!
Ekologia
Jak zielona transformacja transportu kołowego zmienia logistykę ostatniej mili?
11 września 2024
E-commerce
Polska moda na polskim rynku e-commerce. Perspektywy na 2024 i prognozy na 2025
6 września 2024
Porady
Sampling marketing, czyli wysyłanie próbek do klientów – skuteczny sposób na pozyskiwanie leadów
1 sierpnia 2024
apaczka pro (11) logistyka (16) przesyłka (10) przesyłki niestandardowe (20) user experience (13) wysyłka ekspresowa (1) zwroty (4)
Serwis apaczka.pl korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności