W dobie kryzysu przedsiębiorstwa stają przed trudnymi wyzwaniami. Jednocześnie są poddawane presji związanej ze zrównoważonym rozwojem w ramach strategii ESG, która w postaci Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE nakłada na największe firmy obowiązek raportowania swoich działań w obszarze ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega, że działania proekologiczne przynoszą korzyści finansowe. Dotyczy to również małych i średnich firm. Oto kilka przykładów!

Spis treści

Oszczędności energii elektrycznej

Wdrażanie ekologicznych i zarazem ekonomicznych usprawnień przedsiębiorstwie rozpoczyna się od małych kroków. Jednym z nich jest oszczędzanie energii elektrycznej.

Jak oszczędzać prąd w przedsiębiorstwie?

  • Energooszczędne oświetlenie LED – zużywa około 80% mniej energii niż tradycyjne świetlówki i jest znacznie bardziej długowieczne.
  • Energooszczędne urządzenia – warto brać pod uwagę ten czynnik przy każdej wymianie sprzętu.
  • Czujniki ruchu – wyłączają światła, gdy nikt nie przebywa w pomieszczeniu.
  • Dobre praktyki wśród pracowników – dotyczą racjonalnego wykorzystania klimatyzacji, przenoszenie urządzeń w tryb uśpienia, wyłączania światła w trakcie nieobecności w pomieszczeniu.

Oszczędzanie prądu w przedsiębiorstwie to skalowalna praktyka. W przyszłości warto rozważyć między innymi zakup elektrycznych pojazdów.

Ekologiczne źródła energii

Ostatnie lata stoją pod znakiem rosnących cen energii elektrycznej, co odczuwają głównie przedsiębiorstwa. W związku z tym opłacalną inwestycją staje się instalacja fotowoltaiczna. Małe i średnie firmy nierzadko są w stanie wyprodukować blisko 100% swojego zapotrzebowania na moc. To rozwiązanie dobrze współgra ze wspomnianymi elektrycznymi pojazdami, a jednocześnie pozwala uniezależnić się od wahań rynkowych i dostawców prądu.

Oszczędność wody i surowców

Oszczędności finansowe i redukcję śladu węglowego pozostawionego przez przedsiębiorstwo można osiągnąć na wiele sposobów. Oto kolejne przykłady:

  • Redukcja zużycia wody – na przykład poprzez montaż kranów z perlatorem.
  • Duże ekologiczne opakowania – tańszy zakup m. in. kawy, herbaty i środków czystości.
  • Ekologiczne kartonowe segregatory i teczki – tańsze i bardziej przyjazne środowisku od egzemplarzy wykonanych z tworzywa.
  • Suszarki do rąk – zastępujące mało wydajne dyspensery papieru.
  • Ekologiczne meble – opatrzone certyfikatem FSC.

To tylko wybrane przykłady. O budżet przedsiębiorstwa i środowisko warto dbać, planując każdy firmowy zakup.

Elektroniczny obieg dokumentów

W dobie cyfryzacji drukowanie większości firmowych dokumentów stało się przeżytkiem. Najwygodniejszym rozwiązaniem z perspektywy organizacji jest dziś cyfrowy obieg dokumentów. Z punktu widzenia pracowników przyspiesza to wyszukiwanie informacji. Ponadto przedsiębiorstwa oszczędzają w ten sposób przestrzeń biurową, a także papier, tusz i prąd niezbędne do drukowania. Dokumenty w formie cyfrowej są bezpieczniejsze – niewrażliwe na uszkodzenia i degradację z biegiem czasu.

Segregacja odpadów

Jednym z podstawowych elementów strategii ESG jest segregacja odpadów. Dzięki niej zdecydowana większość surowców trafia do recyklingu, zamiast zalegać na wysypiskach. Przy jednoczesnym uświadomieniu pracowników, by zgniatali i odpowietrzali wyrzucane opakowania, segregacja zmniejsza objętość odpadów, a więc przyczynia się do redukcji kosztów ich wywozu.

EKOzwrot InPost

Niezależnie od skali biznesu przedsiębiorstwa mogą dziś zrobić bardzo wiele dla środowiska (i poprawiać swój wizerunek), angażując się w proekologiczne akcje. Jednym z ciekawszych przykładów są EKOzwroty InPost. W ramach tego projektu użytkownicy paczkomatów mogą zostawiać w nich niepotrzebne przedmioty, które później zyskują drugie życie.

Akcja, której patronuje serwis Apaczka (https://www.apaczka.pl/) – platforma wysyłkowa dla klientów biznesowych, obejmuje przedmioty takie jak elektronika, książki, tekstylia, sprzęt sportowy, elektronarzędzia czy małe AGD. Większość z nich zostanie poddana recyklingowi lub znajdzie nowych właścicieli wśród potrzebujących.

Przykłady oszczędnych usprawnień, jakie można wdrożyć w przedsiębiorstwie, jednocześnie przynoszą ogromne korzyści środowisku nawet, jeśli efekty nie są widoczne na pierwszy rzut oka!