Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej, ogromna większość Polaków (aż 81%) uważa, że ich własne zachowanie i sposób życia przekładają się w istotny sposób na stan środowiska naturalnego. Nasza świadomość ekologiczna sukcesywnie rośnie i obejmuje coraz więcej obszarów codziennego życia. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, by dostawa nawet pojedynczej paczki była bardziej ekologiczna. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne!

Spis treści

Zadbaj o ekologiczne opakowanie

Opakowanie to ten aspekt nadawania paczek, na który mamy bezpośredni wpływ. Warto to wykorzystać i zamienić jednorazowe lub plastikowe opakowania na ich bardziej ekologiczne odpowiedniki. Jak to zrobić? Jedną z podstawowych zasad „zielonych” dostaw jest reuse, czyli powtórne wykorzystanie już posiadanych opakowań. Nie chodzi więc tyle o to, by kupować nowy karton czy papierowe wypełnienie do paczki, ile by poszukać tego rodzaju elementów we własnym domu. W przypadku zamówień z e-sklepów dobrą praktyką jest pozostawianie opakowań, w których otrzymaliśmy zamówione produkty, a następnie wykorzystanie ich przy pakowaniu własnych paczek lub robieniu zwrotów. O kartony można też poprosić w pobliskim sklepie spożywczym przy okazji codziennych zakupów.

Problemem podczas pakowania, szczególnie delikatnych przedmiotów, mogą być wypełniacze. Jeśli posiadasz folię bąbelkową lub foliowe poduszeczki powietrzne z dotychczasowych przesyłek, wykorzystaj je ponownie. Jeżeli nie masz takiej możliwości, alternatywą mogą być np. zmięte gazety, ścinki z niszczarki, elementy uszkodzonych kartonów czy nawet… rolki po papierze toaletowym. Na rynku są też dostępne „profesjonalne” biodegradowalne wypełniacze do paczek, m.in. papier krepowany, wełna drzewna czy tzw. skropak. Osobną kwestią jest użycie odpowiedniej ilości tego typu wypełnienia – oczywiście im mniej, tym lepiej. Stąd ważne jest, by dobrać rozmiar pudełka do wielkości produktu, zużyjemy wówczas zdecydowanie mniej materiałów wypełniających.

Bez większego trudu możemy natomiast całkowicie zrezygnować z folii stretch służącej do owijania już zapakowanych w karton produktów. Z powodzeniem można ją zastąpić szarym papierem pakowym, który dodatkowo zwiększy estetykę opakowania. Zamiast taśmy klejącej lepiej użyć taśmy papierowej lub po prostu mocnego sznurka, np. wykonanego z juty. Dzięki temu opakowanie – już po odbiorze przesyłki – będzie można w całości recyklingować, wrzucając do pojemnika na odpady papierowe.

Sprawdź dostawcę

Większość paczek nadawanych przez klientów indywidualnych trafia do firm kurierskich. Są to nie tylko paczki kierowane do znajomych czy rodziny, ale również – i to w coraz większej ilości – zwroty produktów zakupionych w sklepach internetowych. Ze względu na niewielki rozmiar, nadanie ich pocztą lub za pośrednictwem kuriera jest najpopularniejszą opcją. Wybierając konkretną firmę, warto jednak zwrócić uwagę na jej podejście do kwestii ochrony środowiska. Wielu dostawców już od kilku lat wdraża „zielone” działania, polegające m.in. na elektryfikacji floty, realizowaniu dostaw przy użyciu rowerów, łączeniu wielu przesyłek w jednej dostawie, popularyzacji odbiorów w paczkomatach i punktach odbioru czy zamianie papierowych dokumentów przewozowych na elektroniczne. Firmy kurierskie zazwyczaj chętnie i szeroko informują na temat swoich działań w tym zakresie, bez trudu znajdziesz więc w sieci szczegóły dotyczące ekodostaw wybranego przewoźnika.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, w jaki sposób kurierzy mogą dbać o środowisko naturalne, możesz przejrzeć e-book „Ekologia w branży kurierskiej”, przygotowany przez znaną platformę logistyczną Apaczka.pl. Z publikacji dowiesz się m.in. jak wyglądają ekologiczne dostawy kurierskie i na co zwracać uwagę, wybierając dostawcę swojej paczki.

Wybierz optymalną formę dostawy

Nadając przesyłkę, pamiętaj, że dostawa do i z punktu odbioru lub automatu paczkowego zawsze jest bardziej ekologiczna niż dostawa pod drzwi. Wynika to z faktu, że w takim przypadku kurier podczas jednej dostawy może dostarczyć wiele paczek; ogranicza to zatem zużycie paliwa i emisję CO2 do atmosfery, a także oszczędza czas. Jeśli nie musisz, nie zamawiaj więc kuriera do domu, a zanieś paczkę do wybranego punktu lub automatu. Ich sieć jest w Polsce na tyle rozbudowana, że z łatwością zrobisz to np. po drodze do pracy lub szkoły. Taka forma dostawy jest też bardziej elastyczna, ponieważ paczkę możesz nadać w dowolnym momencie, bez oczekiwania na kuriera w domu.

Oczywiście poza kwestiami związanymi z ekologią znaczenie przy wyborze dostawcy ma także cena oraz dostępność usług dodatkowych, jak np. śledzenie statusu przesyłki, jej ubezpieczenie czy nadanie większej liczby paczek jednocześnie. Warto więc skorzystać z możliwości porównania usług różnych firm kurierskich, jaką daje Sendit.pl. Za pośrednictwem naszego serwisu w łatwy sposób – po wprowadzeniu wymiarów i wagi przesyłki – uzyskasz oferty od różnych firm kurierskich. Dzięki temu możesz wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada w danym momencie, biorąc pod uwagę również „zielone” aspekty dostawy. Odpowiednie opakowanie, sprawdzony dostawca i możliwie najbardziej ekologiczna forma dostawy – to elementy, o które warto zadbać, jeśli chcemy, by nasza paczka dotarła do celu z jak najmniejszą szkodą dla środowiska. Dla jego ochrony liczą się nawet drobne działania, dlatego warto je podejmować każdego dnia – także wysyłając czy odbierając przesyłki.