Naklejki ostrzegawcze – specjalne traktowanie przesyłek

Naklejki ostrzegawcze mają na celu zwrócenie uwagi kuriera na paczkę i ostrożne obchodzenie się z nią.
W tym celu paczki są opisywane, bądź oklejane specjalnymi naklejkami z informacją „ostrożnie szkło”, „fragile”, „góra/dół”, itp.

Oznaczenie „OSTROŻNIE” jest obowiązkowe przy przesyłaniu przedmiotów łatwo tłukących się, płynów, gazów, szkła, rzeczy łamliwych i kruchych, rzeczy o krótkim okresie trwałości, żywych roślin, owadów i żywych ptaków (w szczególności pszczół i piskląt ptactwa domowego).

Podstawowe zasady wysyłki i pakowania

• Delikatne przedmioty wysyłaj w twardych pudełkach lub koszachwypełnionych materiałem amortyzującym wstrząsy i odpornym na ściskanie (np. piankowe chrupki). Materiału powinno być tyle, by uniemożliwiał przesuwanie się przedmiotu,

• Na opakowaniu przesyłki umieść nalepkę „Ostrożnie” lub napisz „OSTROŻNIE” czerwonym kolorem,

• Możesz umieścić dodatkowe nalepki lub napisy np.: ,,SZKŁO”, „GÓRA/DÓŁ”, „NIE PRZEWRACAĆ”.

Opłaty dodatkowe

Przewoźnik może naliczyć dodatkową opłatę za obsługę każdej paczki, która w jego ocenie będzie wymagała specjalnej obsługi. Szczegóły w Cenniku danego przewoźnika.

UWAGA! Jeżeli do pakowania przesyłki użyjesz kartonu z nadrukowanym już symbolem sugerującym kruchą, wrażliwą zawartość (nawet jeśli zawartość nie wymaga specjalnego traktowania), przewoźnik może również doliczyć opłatę za przesyłkę niestandardową lub usługę ostrożnie.

Did you find this FAQ helpful?
0
0