3 lutego 2025
Szacowany czas czytania: 4 minuty
Pomysł wysyłki szkła kurierem nie jest wcale niemożliwy do zrealizowania. Transport kurierski uchodzi przecież za stosunkowo szybki i bezpieczny. Jakie zasady obowiązują Nadawcę przesyłki, jeśli umieszcza w niej szkło? Jaką firmą kurierską można nadawać paczki ze szkłem?
Produkty wykonane ze szkła, ze względu na swoją kruchość, wymagają szczególnie delikatnego traktowania – bardzo łatwo je uszkodzić lub całkowicie zniszczyć. Dlatego wysyłanie ich firmą kurierską wiąże się ze sporym ryzykiem, również takim, że w przypadku zniszczenia produktu niezwykle trudno jest ustalić sprawcę. Nie sposób przecież wskazać, czy szklany produkt został wysłany będąc już uszkodzonym, czy został uszkodzony w transporcie, czy może podczas otwierania przesyłki przez Odbiorcę. Reklamacja uszkodzonej paczki jest więc wyjątkowo trudna, a zorganizowanie wysyłki zawierającej szkło to prawdziwe wyzwanie zarówno dla Nadawcy, jak i dla firmy kurierskiej, która zdecyduje się taką paczkę dostarczyć.
To, czy wysyłka szkła firmą kurierską się powiedzie, w dużej mierze zależy od Nadawcy, a właściwie – od sposobu przygotowania i zabezpieczenia paczki. Te zaś zależne są od rodzaju produktu, który wysyłamy.
Dlatego jeśli w przesyłce znajdują się produkty zawierające szklane elementy, każdy z nich zabezpiecz z osobna grubą warstwą folii bąbelkowej. Po umieszczeniu produktu w kartonie dokładnie i jak najbardziej szczelnie obłóż go miękkim wypełnieniem. Upewnij się także, że zawartość kartonu nie przesuwa się w nim oraz ma kilka centymetrów odległości do boków kartonu – tzw. bufor bezpieczeństwa.
Innym sposobem na przygotowanie paczki ze szkłem – jeśli wysyłany produkt jest w 100 proc. wykonany ze szkła – są piankowe lub styropianowe wytłaczanki. Można je zamówić w przedsiębiorstwach tworzących opakowania na zamówienie, jednak trzeba będzie na nie trochę poczekać.
Po przygotowaniu i zabezpieczeniu wnętrza przesyłki należy też w odpowiedni sposób zabezpieczyć ją od zewnątrz. W tym celu użyj specjalnych naklejek ostrzegawczych z wizerunkiem szkła oraz z napisami “Ostrożnie!” i “Szkło”.
W codziennej pracy w sortowniach i podczas transportu paczki są przetwarzane przez zautomatyzowane systemy sortujące, które nie rozpoznają specjalnych oznaczeń na przesyłkach. Maszyny traktują wszystkie paczki jednakowo, a ogromna liczba obsługiwanych każdego dnia przesyłek sprawia, że indywidualne podejście do każdej z nich jest ograniczone.
Choć naklejka „Uwaga szkło” może przykuć uwagę, najważniejsze jest solidne zabezpieczenie zawartości paczki. To właśnie sposób zapakowania i ochrony przedmiotów ma decydujący wpływ na ich bezpieczeństwo podczas transportu.
Podsumowując, etykieta „Uwaga szkło” to tylko dodatkowy sygnał, który może zwiększyć ostrożność, ale nigdy nie zastąpi starannego zabezpieczenia przesyłki. Bezpieczeństwo Twoich przedmiotów zaczyna się już na etapie pakowania.
Jeśli wysyłasz przedmioty kruche, warto skorzystać z usług dodatkowych, takich jak „Ostrożnie” oferowanych przez Pocztex. Usługa ta zapewnia specjalne traktowanie przesyłki w przypadku:
Aby skorzystać z tej opcji, należy:
Jednak nawet przy takiej usłudze warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zawartości, ponieważ duża liczba przesyłek oraz systemy automatycznego sortowania ograniczają możliwość indywidualnego traktowania każdej paczki.
To zależy od rodzaju przedmiotu, jaki chcesz nadać w przesyłce. Większość firm kurierskich produkty w 100 proc. szklane umieściła na liście towarów zakazanych w transporcie, co oznacza, że nie obsługuje ich w ramach swoich usług. Są to jednak w większości produkty o dużych rozmiarach – na przykład szyby samochodowe, kabiny prysznicowe itd. Te przedmioty ze względu na ich spore rozmiary wymagają więcej uwagi oraz pracy podczas transportu, są także problematyczne podczas przenoszenia ich z miejsca na miejsce. Jeśli jednak chcesz wysłać kurierem szklany kubek, świecznik, albo cokolwiek innego, co ma niewielkie rozmiary lub szkło stanowi tylko jeden z elementów budowy przedmiotu, możesz bez obaw skorzystać z usług kuriera. Pamiętaj tylko o odpowiednim zabezpieczeniu przesyłki od wewnątrz oraz z zewnątrz.
Przeczytaj także: Kody pocztowe – jak sprawdzić i zapisać je prawidłowo?
Przeczytaj także: Sprawdzenie paczki przy kurierze – kiedy i czy trzeba?
Przesyłki zagraniczne
Jak sprzedawać za granicę i nie zostać w tyle konkurencji? Odkryj jak działa Inpost International – Twoi klienci już na to czekają
13 marca 2025
Porady
Jak skutecznie wdrożyć politykę zwrotów w swoim sklepie online? 6 kroków, które musisz poznać
3 marca 2025
Co to jest zlecenie transportowe? Jak poprawnie przygotować zlecenie przewozu?
28 lutego 2025
apaczka pro (5) logistyka (11) przesyłka (9) przesyłki niestandardowe (19) user experience (5) wysyłka ekspresowa (1) zwroty (4)