Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg odpadów komunalnych . Tylko nieco ponad 60% spośród blisko 12 milionów ton odpadów pochodzących z gospodarstw domowych trafiło do odzysku w postaci recyklingu, przekształcenia termicznego lub kompostowania. Ta przykra statystyka nie uwzględnia odpadów pochodzących z przedsiębiorstw.

Spis treści

Czy w ciągu najbliższych lat utoniemy w śmieciach? Odpowiedzią na rosnący problem może okazać się idea zero-waste. Na szczęście z roku na rok powstaje coraz więcej inicjatyw zgodnych z jej założeniami, takich jak akcja EKOzwroty przygotowana przez InPost i wspierana przez platformę Apaczka.

Życie w stylu zero-waste – zasada 5R

Światełko w tunelu, które może uratować nas przed katastrofą, stanowi rosnąca świadomość ekologiczna. Idea zero-waste sprowadzająca się do ograniczenia niepotrzebnego marnowania surowców, które mogą zyskać drugie życie, nie wymaga dzisiaj szerszego przedstawiania.

Jej założenia świetnie opisuje zasada 5R przedstawiona przez amerykańską działaczkę Bea Johnson:

  • Refuse – czyli odmawianie sobie zakupu zbędnych produktów. Wystarczy wspomnieć, że w Polsce, zdaniem Ministerstwa Rolnictwa, rocznie marnujemy około 5 milionów ton żywności[1]. Udając się na zakupy lub przeglądając oferty sklepów internetowych warto zastanowić się dwa razy nad przydatnością poszczególnych produktów. Troska o ekologię bardzo często sprzyja lepszej kondycji portfela!
  • Reduce – redukcja zakupów polega na ich racjonalizacji. Nie warto robić zbyt dużych zapasów, szczególnie w przypadku towarów o ograniczonej dacie przydatności.
  • Reuse – wiele wyrzucanych produktów tak naprawdę nadaje się do ponownego użycia.
  • Recycle – przetwarzanie odpadów dotyczy produktów, które zakończyły już swój cykl życia. Recykling wymaga natomiast ich wcześniejszej segregacji.
  • Rot – kompostowanie to najlepsza metoda wykorzystania kuchennych i roślinnych odpadów, które w ten sposób staną się naturalnym nawozem.

Zasada 5R powinna być powszechnie stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach.

EKOzwrot, czyli zero-waste w praktyce

Polskie firmy, podobnie jak konsumenci, coraz chętniej wcielają w życie zasady zero-waste. Jedną z ciekawszych inicjatyw podjętych w ostatnim czasie jest akcja EKOzwroty przygotowana przez InPost wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko, wspierana między innymi przez serwis dla klientów biznesowych – Apaczka (https://www.apaczka.pl/).

Inicjatywa zachęca użytkowników paczkomatów, by dostarczali do nich niepotrzebne, ale wciąż nadające się do wykorzystania przedmioty, takie jak elektronika, tekstylia, małe AGD, elektronarzędzia, książki, zabawki i sprzęt sportowy.

Pozostawiane w automatach paczkowych akcesoria są poddawane profesjonalnym testom i serwisowi. Jeśli ich stan techniczny na to pozwala (lub podlegają ewentualnej naprawie) są wprowadzane ponownie do obiegu. Kiedy koszty serwisu przekraczają koszty wytworzenia nowych towarów, upcyclingowi mogą podlegać ich pojedyncze podzespoły.

EKOzwrot w kilku prostych krokach!

W jaki sposób dokonać EKOzwrotu? To niezwykle proste! Wystarczy kilka kroków:

  1. Wypełnienie formularza dotyczącego zwrotu na stronie akcji.
  2. Umieszczenie przedmiotu w ekologicznym i dobranym do jego rozmiarów opakowaniu z użyciem naturalnych wypełniaczy.
  3. Umieszczenie na paczce uzyskanego online kodu.
  4. Umieszczenie towaru w skrytce paczkomatu po zeskanowaniu kodu QR.

Realizacja idei zero-waste nie musi być skomplikowana, a EKOzwrotu można dokonać choćby przy okazji, podczas nadawania lub odbierania przesyłki z maszyny paczkowej!


[1] https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/kowalczyk-polacy-marnuja-zywnosc-przez-nadmierne-zakupy,214594.html