Zwrot dokumentów – dodatkowa usługa

Zwrot potwierdzonych dokumentów jest jedną z popularniejszych usług dodatkowych. Zlecenie usługi może nastąpić najpóźniej w momencie odbioru przesyłki od nadawcy.

Spis treści

Na czym polega usługa zwrotu potwierdzonych dokumentów?

  • Nadawca dołącza do przesyłki swoje wewnętrzne dokumenty, takie jak FV, pisemne potwierdzenia odbioru (np. w przypadku dostarczania nagród), umowy bankowe lub operatorów telekomunikacyjnych,
  • W momencie wydania przesyłki odbiorcy, kurier ma obowiązek uzyskać na takim dokumencie stosowne podpisy i/lub pieczątki odbiorcy,
  • Firma kurierska w ciągu kilku dni odsyła dokument do nadawcy.

Którzy przewoźnicy realizują usługę oraz jaki jest jej koszt?

  • W apaczka.pl usługa jest realizowana przez UPS*, DHL, Fedex, TNT i DPD. Czas zwrotu dokumentów wynosi w przybliżeniu: UPS – 4 dni, FedEx – 4 dni, TNT – 4 dni, DHL – 3 dni, DPD – 7 dni,
  • Opłata za usługę doliczana jest do podstawowej ceny przesyłki pierwotnej. Usługa kosztuje od kilku do kilkunastu złotych netto. Cena widoczna jest w zakładce Mój Cennik.

* od 28 marca 2024 roku nie będzie można składać zleceń UPS z usługą „Zwrot dokumentów” na Apaczka.pl.

Jak zlecić usługę zwrotu potwierdzonych dokumentów?

  1. Zaloguj się i wybierz kraj docelowy, kraj odbioru, określ jak zapakowana jest przesyłka, podaj wymiary i wagę.
  2. Następnie określ zawartość, a w sekcji Dodatkowe informacje i usługi zaznacz „Zwrot dokumentów”.
  3. Po zaznaczeniu opcji „Zwrot dokumentów” w polu Wybór przewoźnika pojawi się lista przewoźników świadczących usługę wraz z ceną.

Termin zwrotu dokumentów

Potwierdzone dokumenty trafiają do nadawcy w ciągu kilku dni. W swoich regulaminach firmy stosują zapisy mówiące o 3, 4, lub 7 dniach roboczych od dostarczenia przesyłki.

Zdarza się też, że przesyłka nie zawiera dokumentów, mimo że taka informacja znajduje się na liście przewozowym. Prawdopodobnie to błąd nadawcy: zapomniał dołączyć dokumenty lub pomyłkowo zaznaczył usługę na zleceniu. W takim przypadku, najlepiej już przy odbieraniu paczki podpisać kurierowi „oświadczenie o braku dokumentów zwrotnych dołączonych do przesyłki”. Dzięki temu unikniemy ponownej wizyty kuriera lub pretensji ze strony nadawcy.

Did you find this FAQ helpful?
2
0