Co oznacza dopłata po audycie operatora?

DOPŁATY PO AUDYCIE OPERATORA

Po zalogowaniu do Panelu Klienta, w zakładce Zlecenia, możesz zobaczyć szczegółowe informacje o przesyłkach oraz wyjaśnienie z jakiego tytułu została doliczona dopłata po audycie (weryfikacji) przewoźnika. Szczegółowy opis dopłat znajdziesz w poniższej tabeli:

DOPŁATY PO AUDYCIE OPERATORA

Po zalogowaniu do Panelu Klienta, w zakładce Zlecenia, możesz zobaczyć szczegółowe informacje o przesyłkach oraz wyjaśnienie z jakiego tytułu została doliczona dopłata po audycie (weryfikacji) przewoźnika. Szczegółowy opis dopłat znajdziesz w poniższej tabeli:

Zobacz również: Gdzie sprawdzić dopłaty do przesyłki?

DOPŁATAOPISPRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
Dopłata paliwowaWysokość opłaty paliwowej wyliczana jest od ceny usługi podstawowej (koszty transportu). Część przewoźników nalicza tę opłatę także od opcji dodatkowych.Jeśli w wyniku weryfikacji zmieniła się cena podstawowa przesyłki, zmieniła się też podstawa do wyliczenia opłaty paliwowej. Dlatego ta dopłata została uwzględniona na audytach.Wszyscy
Dostawa w sobotęOpłata za doręczenie przesyłki w sobotę.DHL
Duża paczkaW przypadku przesyłek znacznie przekraczających standardowe wymiary lub wagę, przewoźnicy DHL, UPS i INPOST doliczają specjalną, dodatkową opłatę.UPSDana paczka jest traktowana jako „Duża paczka”, kiedy jej długość oraz obwód [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)] łącznie wynoszą więcej niż 300 cm, ale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru wynoszącego 400 cm.
Duże paczki, oprócz dopłaty, podlegają ograniczeniu minimalnej rozliczanej wagi 40 kg.
Duża paczkaW przypadku przesyłek znacznie przekraczających standardowe wymiary lub wagę, przewoźnicy DHL, UPS i INPOST doliczają specjalną, dodatkową opłatę.INPOSTDopłata za każdy dodatkowy kilogram do paczki powyżej 50 kg wagi gabarytowej, obliczanej wg. wzoru:dł. (cm) x szer. (cm) x wys. (cm) / 6000.
Duża paczkaW przypadku przesyłek znacznie przekraczających standardowe wymiary lub wagę, przewoźnicy DHL, UPS i INPOST doliczają specjalną, dodatkową opłatę.DHLOpłata wolumetryczna dotyczy przesyłek, których waga gabarytowa przekracza 31,5 kg, a waga rzeczywista nie przekracza 31,5 kg. Wyliczenie wagi wynikającej z wymiarów przesyłki odbywa się wg. wzoru: dł. (cm) x szer. (cm) x wys. (cm) / 4000Wysokość dopłat różni się w zależności od przedziału. Obowiązujące przedziały:31,5 kg do 50 kgponad 50 kg
DOPŁATAOPISPRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
 Paczka „oversize”UPS wprowadza dopłatę do przesyłek przekraczających dozwolone limity. „Oversize” może wynieść nawet 1800 zł netto. Prosimy o uważność w zakresie sprawdzania wymiarów i wagi przesyłekUPS Paczki o wadze rzeczywistej przekraczającej 70 kg lub o długości przekraczającej 274 cm, lub paczki, których suma długości i obwodu [(2 x szerokość) + (2 x wysokość)] przekracza 400 cm nie będą przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka znajdzie się w systemie małych paczek UPS, to naliczona zostanie dodatkowa opłata. Paczki, których suma długości i obwodu przekracza 400 cm będą podlegać również opłacie dodatkowej za dużą paczkę.
Oprócz standardowych kosztów wysyłki naliczona zostanie kwota 974,00 PLN za każdą paczkę
Nieudana próba doręczenia przesyłkiOpłata za drugą i kolejną próbę doręczenia przesyłki.Kolejna próba doręczenia tj. opłata dodatkowa związana z podjęciem przez DPD drugiej próby doręczenia, o ile próba ta okazała się nieskuteczna.DPDW ramach standardowej usługi DPD, przewoźnik podejmuje dwie próby doręczenia przesyłki. Jeśli w obu przypadkach doręczenie będzie nieskuteczne, za drugą próbę pobierana jest opłata.
Oczekiwanie kurieraOpłata za czas oczekiwania kuriera na odbiór lub doręczenie przesyłki.DPDZa każde rozpoczęte 10 minut.
Oczekiwanie kurieraOpłata za czas oczekiwania kuriera na odbiór lub doręczenie przesyłki.FEDEXZa każde rozpoczęte 15 minut.
Odbiór tego samego dniaOpłata za odbiór paczki tego samego dnia, w którym składane jest zlecenie. W momencie składania zlecenia system wyświetla i komunikat informujący o tej opłacie.UPS
Opłata bezpieczeństwaW przypadku zagranicznej przesyłki, należy liczyć się z dodatkową dopłatą, tzw. opłatą bezpieczeństwa.DPDOpłata bezpieczeństwa tj. Opłata dodatkowa pobierana do każdej paczki nadanej w serwisie DPD CLASSIC EXPORT wynikająca z konieczności podjęcia dodatkowych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa paczki, zgodnie z Artykułem 28 Szczegółowych Warunków Świadczenia Usług DPD Polska sp. z o.o. Opłata pokrywa koszty zwiększonych kontroli bezpieczeństwa paczek, w tym prześwietlenie ich zawartości (bez otwierania) na specjalnych urządzeniach.
Osoba prywatnaZa doręczenie pod adres prywatny przewoźnicy UPS i TNT doliczają dodatkową opłatę.UPSDoręczenie pod adres prywatny jest definiowane jako doręczenie do prywatnego domu (mieszkania). Obejmuje ono również doręczenie do firmy działającej w domu (mieszkaniu).
OstrożniePrzesyłka oklejona naklejką „ostrożnie” lub innym oznaczeniem wskazującym na konieczność specjalnej obsługi.POCZTEXDoręczenie pod adres prywatny jest definiowane jako doręczenie do prywatnego domu (mieszkania). Obejmuje ono również doręczenie do firmy działającej w domu (mieszkaniu).
Płatność kartą za pobraniePłatność kartą płatniczą za pobranie.DPD
PobranieUsługa dodatkowa polegająca na pobraniu od odbiorcy należności za zawartość doręczonej mu przesyłki i jej przekazaniu zleceniodawcy.Wszyscy
Preawizacja przesyłkiDodatkowe powiadomienie e-mail do nadawcy i odbiorcy uwzględniające:przewidywany przedział czasowy doręczenia przesyłki,informacje na temat bieżącego statusu przesyłki.DHL
DOPŁATAOPISPRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
Strefa rozszerzonaOpłata dodatkowa za doręczenie w obszarze leżącym poza standardową strefą świadczenia usług (dotyczy przesyłek krajowych)UPSDo kosztu każdej przesyłki odbieranej lub/i doręczanej w obszarach leżących poza standardową strefą świadczenia usług UPS będzie doliczana dopłata dodatkowa. W zależności od możliwości dotarciaobsługiwane lokalizacje są klasyfikowane jako strefy rozszerzone lub obszary odległe. Jeżeli zarówno miejsce odbioru jak i doręczenia znajdują się w strefie rozszerzonej lub w obszarze odległym, to do kosztu przesyłki zostanie doliczona opłata dodatkowa. Informację, czy opłata ta ma zastosowanie do określonej lokalizacji można znaleźć na stronie www.ups.com/pl/.
Strefa rozszerzonaOpłata dodatkowa za doręczenie w obszarze leżącym poza standardową strefą świadczenia usług (dotyczy przesyłek krajowych)DPDDo kosztu przesyłki odbieranej lub/i doręczanej w obszarach leżących poza standardową strefą świadczenia usług będzie doliczana dodatkowa dopłata. Za strefę rozszerzoną uważa się doręczenie w 2 i 3 strefie. Dopłata dotyczy przesyłek krajowych.Wykaz kodów dla każdej ze stref znajduje się pod linkiem:https://www.dpd.com/pl/pl/moje-dpd/dokumenty-dpd-polska/  dokument o nazwie Tabela dostępności usług DPD Polska-strefa zostanie doliczona, jeśli waga rzeczywista paczki/palety przekroczy 31,5kg-strefa zostanie doliczona, jeśli waga gabarytowa paczki/palety przekroczy 50kgZobacz również: Dokumenty DPD.
Strefa rozszerzonaOpłata dodatkowa za doręczenie w obszarze leżącym poza standardową strefą świadczenia usług (dotyczy przesyłek krajowych)TNTDoręczenie lub odbiór przesyłki z miejsc odległych od miast.Lista terenów odległych dostępna na ww.tnt.com.pl.
DOPŁATAOPISPRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
Przesyłka nietypowaDodatkowa opłata dla przesyłek, które ze względu na: nietypowy kształt, wymiary, wagę, zawartość, sposób opakowania lub oznaczenia wymagają dodatkowej obsługi podczas transportu
przeładunkowych.
UPSOpłata jest doliczana w następujących przypadkach:Przedmioty opakowane w zewnętrzne kontenery wysyłkowe wykonane z metalu lub drewnaPrzedmioty o kształcie cylindrycznym, takie jak: beczki, bębny, wiadra lub opony, które nie są całkowicie zamknięte w opakowaniu zewnętrznym z tektury falistejPrzedmioty o kształcie okrągłym, cylindrycznym, owalnym, o nieregularnych kształtach, z wystającymi elementami lub z lepką powierzchnią, uniemożliwiającą swobodne zsuwanie się (np. gumy, itp.)Przedmioty, których zawartość stanowią luźne, ciężkie elementy lub płyny (w tym chemikalia)Paczki, których dłuższy bok przekracza 100 cm lub drugi dłuższy bok przekracza 76 cmPaczki, których waga rzeczywista jest większa niż 32 kgPrzesyłki, w których średnia waga paczki w przesyłce przekracza 32 kg i waga każdej paczki nie jest określona w dokumencie źródłowym lub w automatycznym systemie wysyłkowym UPS.UPS zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za dodatkową obsługę dla każdej paczki, która w ocenie UPS wymaga specjalnej obsługi. Opłata za dodatkową obsługę nie będzie naliczana, kiedy zastosowana jest opłata dodatkowa za dużą paczkę.
Przesyłka nietypowaDodatkowa opłata dla przesyłek, które ze względu na: nietypowy kształt, wymiary, wagę, zawartość, sposób opakowania lub oznaczenia wymagają dodatkowej obsługi podczas transportu
przeładunkowych.
DPDOpłata jest doliczana w następujących przypadkach:Waga jednej paczki w przesyłce: pow. 50 kgDługość: Najdłuższy bok pow. 150 cmWysokość + szerokość + długość > 300 cmPaczki o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym np. tuba, wałek z tkaninąPaczki o nieregularnych kształtach, w tym paczki, które nie są zapakowane w karton/opakowanie o regularnych kształtachPaczki z wystającymi elementami lub owinięte w materiał uniemożliwiający swobodne przesuwanie po sorterze takie jak guma, itp.Opony, jeśli są zapakowane niezgodnie z wytycznymi DPD Polska Paczka składająca się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną nieregularną całość np. za pomocą folii stretch, taśmy
Przesyłka nietypowaDHLOpłata jest doliczana w następujących przypadkach:PRZESYŁKI:których najdłuższy bok jest dłuższy niż 1,2 m lub którykolwiek z pozostałych boków przekracza 0,6 m,o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym,o nieregularnych kształtach z wystającymi częściami,o lepkiej powierzchni uniemożliwiającej zsuwanie się (np. gumy, itp.),zawierające luźne, ciężkie elementy lub takie, których rozkład ciężaru jest nierównomierny,umieszczone w luźnym opakowaniu lub posiadające nieregularny kształt (tzn. gdy możliwe jest przesunięcie się zawartości, a tym samym przesunięcie środka ciężkości podczas transportu),oznakowane naklejkami DHL „GÓRA” oraz „UWAGA! NST”,których zawartość wymaga obsługi specjalnej (brak możliwości automatycznego sortowania w magazynach przeładunkowych lub istnieje możliwość uszkodzenia innych przesyłek),zawierające substancje płynne (beczki, kanistry, wiadra, itp.).PALETY: Opłacie podlegają elementy umieszczone na paletach, gdy:użyto palety o wymiarach przekraczających 0,8 m x 1,2 m (paleta EURO),towar wykracza poza obrys palety,towar nie jest przymocowany do palety (np. za pomocą folii, taśm bindujących, śrub, itp.).Opłata zostanie naliczona w przypadku elementów niespaletyzowanych, gdy:ich najdłuższy bok jest dłuższy niż 1,2 m lub którykolwiek z pozostałych boków przekracza 0,6 m,oklejone są naklejkami DHL „GÓRA” oraz „UWAGA! NST”,zawierają substancje płynne (beczki, kanistry, wiadra, itp.),mają kształt okrągły, cylindryczny bądź owalny,mają nieregularny kształt z wystającymi elementami.elementy zawierające towary, które z powodu swojej specyfiki nie dają się spaletyzować (np. urządzenia na kółkach) i nie mogą być sortowane automatycznie.Opłata naliczana jest także przy zwrocie do Nadawcy przesyłki z elementami niestandardowymi.
Przesyłka nietypowa /
Dłużyca
POCZTEXOpłata jest doliczana w następujących przypadkach:przesyłki, które mają inny kształt niż prostopadłościan,przesyłki prostopadłościenne, gdzie suma wszystkich boków jest większa bądź równa 250 cm, ale nie większa niż 300 cm, a najdłuższy bok nie przekracza długości 157,5 cm,przesyłki o kształcie okrągłym, owalnym bądź cylindrycznym o średnicy maksymalnej 20 cm i długości nie przekraczającej 150 cm, z wyłączeniem przesyłek z zawartością jednej opony,przesyłki zapakowane w kopertę foliową, których wymiary są większe niż 55 cm x 45 cm,przesyłki z zawartością ponad dwóch opon,przesyłki składające się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną nieregularną całość.
Przesyłka nietypowaTNTOpłata jest doliczana w następujących przypadkach:przesyłki przekraczająca wymiary 120 cm x 60 cm x 70 cmmaksymalne wymiary: 240 cm x 120 cm x 180 cmwaga rzeczywista i gabarytowa nie przekracza 70 kg.
Przesyłka nietypowaFEDEXOpłata jest doliczana w następujących przypadkach:jeden z wymiarów przekracza 150 cm x 70 cm x 70 cm lub suma dwóch najdłuższych krawędzi jest większa niż 180 cm.przesyłki zawierające płyny lub luźną zawartością, mogące ulec rozdarciuz ostrymi bądź wystającymi elementami, że znacznie przesuniętym środkiem ciężkości lub łatwo przewracające się,o nieregularnych kształtach, które uniemożliwiają stabilne przyleganie do powierzchni,z zawartością wszelkiego rodzaju elementów metalowych, które ze względu na swój ciężar oraz jakość opakowania mogą szkodzić inne przesyłki,o kształcie cylindrycznym lub owalnym,wszystkie przesyłki niespaletowane o wadze powyżej 35 kg,kilka paczek połączonych w jedną całość, które podczas transportu mogą się rozłączyć,których, zgodnie z etykietą kierunkową, najdłuższy bok nie jest podstawą paczki.od dnia 24/10/2020 r. dla przewoźnika FEDEX rozliczana jest opcja dodatkowa DŁUŻYCA. Przesyłka dłużycowa to taka, która ma powyżej 200 cm i maksymalnie 300 cm długości (przy czym suma pozostałych dwóch wymiarów nie przekracza 80 cm) oraz wagę rzeczywistą do 70 kg.
Przesyłka nietypowaInPostOpłata jest naliczana gdy:Jeden z wymiarów przesyłki przekracza 120 cm,Suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm.przesyłka jest o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym, a także o nieregularnych kształtach lub/i z wystającymi elementami.
Przesyłka nietypowaINPOSTOpłata jest naliczana gdy:Jeden z wymiarów przesyłki przekracza 120 cm,Suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm.przesyłka jest o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym, a także o nieregularnych kształtach lub/i z wystającymi elementami.
DOPŁATAOPISPRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
Weryfikacja wagi i wymiarówOpłata naliczana za każdą paczkę, która zostaje poddana uzasadnionej weryfikacji przez przewoźnika. Jeśli w toku weryfikacji nie stwierdzono rozbieżności, opłata nie będzie naliczona.INPOST, FEDEX
Zmiana adresu dostawyOpcja dostarczenia, w przypadkach, kiedy nie ma możliwości doręczenia paczki. Dzięki usłudze przekierowania UPS można określić, by paczka została dostarczona pod alternatywny adres lokalny.USP
Zmiana kwoty pobraniaOpłata za dyspozycję zmiany kwota pobrania.GEIS Cargo
Zmiana opłaty podstawowejJeśli na specyfikacji przewoźnika parametry przesyłki, w szczególności:ilość paczek w przesyłce,waga przesyłki,wymiary przesyłki,typ przesyłki,różnią się od deklaracji podanej w momencie składania zlecenia, cena przesyłki jest wyliczana ponownie na podstawie danych ze specyfikacji. Dopłata jest różnicą pomiędzy pierwotną wartością zlecenia (wyliczoną na podstawie deklaracji), a poprawną wartością zlecenia (wyliczoną na podstawie zweryfikowanych parametrów). Zmiana opłaty podstawowej wpływa również na wysokość opłaty paliwowej, którą wylicza się na jej podstawie.Wszyscy
Zwrot dokumentówZwrot potwierdzonych (pieczątką i/lub podpisem) dokumentów dołączonych do przesyłki.WybraniW zależności od dostępności usługi u danego przewoźnika
Zwrot przesyłki do nadawcyW przypadku braku skutecznego doręczenia przesyłki do odbiorcy następuje zwrot do nadawcy.Wszyscy

Zobacz również: Gdzie sprawdzić dopłaty do przesyłki?

Nadaj przesyłkę teraz!

Did you find this FAQ helpful?
0
0