Co oznacza dopłata po audycie operatora?

Dopłata po audycie operatora

Po zalogowaniu do Panelu Klienta, w zakładce Zlecenia, możesz zobaczyć szczegółowe informacje o przesyłkach oraz wyjaśnienie z jakiego tytułu została doliczona dopłata po audycie (weryfikacji) przewoźnika. Szczegółowy opis dopłat znajdziesz w poniższych tabelach.

Dopłata paliwowa

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
WybraniWysokość opłaty paliwowej wyliczana jest od ceny usługi podstawowej (koszty transportu). Część przewoźników nalicza tę opłatę także od opcji dodatkowych. Jeśli w wyniku weryfikacji zmieniła się cena podstawowa przesyłki, zmieniła się też podstawa do wyliczenia opłaty paliwowej. Dlatego ta dopłata została uwzględniona na audytach.

Opłata drogowa

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
WybraniWysokość opłaty drogowej wyliczana jest od ceny usługi podstawowej (koszty transportu). Jeśli w wyniku weryfikacji zmieniła się cena podstawowa przesyłki, zmieniła się też podstawa do wyliczenia opłaty drogowej.  Dlatego ta dopłata została uwzględniona na audytach.

Korekta inflacyjna

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
WybraniWysokość korekty inflacyjnej wyliczana jest od ceny usługi podstawowej (koszty transportu). Jeśli w wyniku weryfikacji zmieniła się cena podstawowa przesyłki, zmieniła się też podstawa do wyliczenia korekty inflacyjnej.   Dlatego ta dopłata została uwzględniona na audytach.

Dopłata za dostawę w sobotę

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
DHLOpłata za doręczenie przesyłki w sobotę.

Dopłata za dużą paczkę

W przypadku przesyłek znacznie przekraczających standardowe wymiary lub wagę, przewoźnicy DHL, UPS i INPOST doliczają specjalną, dodatkową opłatę.

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
UPSDana paczka jest traktowana jako „Duża paczka”, kiedy jej długość oraz obwód [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)] łącznie wynoszą więcej niż 300 cm, ale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru wynoszącego 400 cm.
Duże paczki, oprócz dopłaty, podlegają ograniczeniu minimalnej rozliczanej wagi 40 kg.
INPOSTDopłata za każdy dodatkowy kilogram do paczki powyżej 50 kg wagi gabarytowej, obliczanej wg. wzoru:dł. (cm) x szer. (cm) x wys. (cm) / 6000.
DHLOpłata wolumetryczna dotyczy przesyłek, których waga gabarytowa przekracza 31,5 kg, a waga rzeczywista nie przekracza 31,5 kg. Wyliczenie wagi wynikającej z wymiarów przesyłki odbywa się wg. wzoru: dł. (cm) x szer. (cm) x wys. (cm) / 4000. Wysokość dopłat różni się w zależności od przedziału. Obowiązujące przedziały: 31,5 kg do 50 kg; ponad 50 kg.

Paczka „oversize”

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
UPSUPS wprowadza dopłatę do przesyłek przekraczających dozwolone limity. Dopłata za „Oversize” jest wysoka, jej wartość podana jest w cenniku. Prosimy o uważność w zakresie sprawdzania wymiarów i wagi przesyłek. Paczki o wadze rzeczywistej przekraczającej 70 kg lub o długości przekraczającej 274 cm, lub paczki, których suma długości i obwodu [(2 x szerokość) + (2 x wysokość)] przekracza 400 cm nie będą przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka znajdzie się w systemie małych paczek UPS, to naliczona zostanie dodatkowa opłata. Paczki, których suma długości i obwodu przekracza 400 cm będą podlegać również opłacie dodatkowej za dużą paczkę.
Oprócz standardowych kosztów wysyłki naliczona zostanie dopłata za każdą paczkę zgodnie z aktualnym cennikiem.

Dopłata za nieudaną próbę doręczenia przesyłki

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
DPDOpłata za drugą i kolejną próbę doręczenia przesyłki. Kolejna próba doręczenia tj. opłata dodatkowa związana z podjęciem przez DPD drugiej próby doręczenia, o ile próba ta okazała się nieskuteczna.
W ramach standardowej usługi DPD, przewoźnik podejmuje dwie próby doręczenia przesyłki. Jeśli w obu przypadkach doręczenie będzie nieskuteczne, za drugą próbę pobierana jest opłata.

Oczekiwanie kuriera

Opłata za czas oczekiwania kuriera na odbiór lub doręczenie przesyłki.

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
DPDZa każde rozpoczęte 10 minut.
FedExZa każde rozpoczęte 15 minut.

Odbiór tego samego dnia

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
DPDOpłata za drugą i kolejną próbę doręczenia przesyłki. Kolejna próba doręczenia tj. opłata dodatkowa związana z podjęciem przez DPD drugiej próby doręczenia, o ile próba ta okazała się nieskuteczna.
W ramach standardowej usługi DPD, przewoźnik podejmuje dwie próby doręczenia przesyłki. Jeśli w obu przypadkach doręczenie będzie nieskuteczne, za drugą próbę pobierana jest opłata.

Opłata bezpieczeństwa

W przypadku zagranicznej przesyłki, należy liczyć się z dodatkową dopłatą, tzw. opłatą bezpieczeństwa.

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
DPDOpłata bezpieczeństwa tj. Opłata dodatkowa pobierana do każdej paczki nadanej w serwisie DPD CLASSIC EXPORT wynikająca z konieczności podjęcia dodatkowych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa paczki, zgodnie z Artykułem 28 Szczegółowych Warunków Świadczenia Usług DPD Polska sp. z o.o. Opłata pokrywa koszty zwiększonych kontroli bezpieczeństwa paczek, w tym prześwietlenie ich zawartości (bez otwierania) na specjalnych urządzeniach.

Osoba prywatna

Za doręczenie pod adres prywatny przewoźnicy UPS i TNT doliczają dodatkową opłatę.

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
UPSDoręczenie pod adres prywatny jest definiowane jako doręczenie do prywatnego domu (mieszkania). Obejmuje ono również doręczenie do firmy działającej w domu (mieszkaniu).

Ostrożnie

Przesyłka oklejona naklejką „ostrożnie” lub innym oznaczeniem wskazującym na konieczność specjalnej obsługi.

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
POCZTEXUsługa wymagana dla przesyłek z zawartością: przedmiotów łatwo tłukących się, płynów, gazów, szkła, rzeczy łamliwych i kruchych, rzeczy oznaczonych jako „rzeczy o krótkim okresie trwałości”, żywych roślin.

Płatność kartą za pobranie

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
DPDPłatność kartą płatniczą za pobranie.

Dopłata za pobranie

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
WszyscyUsługa dodatkowa polegająca na pobraniu od odbiorcy należności za zawartość doręczonej mu przesyłki i jej przekazaniu zleceniodawcy.

Preawizacja przesyłki

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
DHLDodatkowe powiadomienie e-mail do nadawcy i odbiorcy uwzględniające: przewidywany przedział czasowy doręczenia przesyłki, informacje na temat bieżącego statusu przesyłki.

Strefa rozszerzona

Opłata dodatkowa za doręczenie w obszarze leżącym poza standardową strefą świadczenia usług (dotyczy przesyłek krajowych).

SZCZEGÓŁY
UPS
Do kosztu każdej przesyłki odbieranej lub/i doręczanej w obszarach leżących poza standardową strefą świadczenia usług UPS będzie doliczana dopłata dodatkowa. W zależności od możliwości dotarcia obsługiwane lokalizacje są klasyfikowane jako strefy rozszerzone lub obszary odległe. Jeżeli zarówno miejsce odbioru jak i doręczenia znajdują się w strefie rozszerzonej lub w obszarze odległym, to do kosztu przesyłki zostanie doliczona opłata dodatkowa. Informację, czy opłata ta ma zastosowanie do określonej lokalizacji można znaleźć na stronie www.ups.com/pl/.
DPD
Do kosztu przesyłki odbieranej lub/i doręczanej w obszarach leżących poza standardową strefą świadczenia usług będzie doliczana dodatkowa dopłata. Za strefę rozszerzoną uważa się doręczenie w 2 i 3 strefie. Dopłata dotyczy przesyłek krajowych. Wykaz kodów dla każdej ze stref znajduje się pod linkiem: https://www.dpd.com/pl/pl/moje-dpd/dokumenty-dpd-polska/ dokument o nazwie Tabela dostępności usług- 2 w pozycji INNE, strefa zostanie doliczona, jeśli waga rzeczywista paczki/palety przekroczy 31,5kg – strefa zostanie doliczona, jeśli waga gabarytowa paczki/palety przekroczy 50kg. Zobacz również: Dokumenty DPD.
TNT
Doręczenie lub odbiór przesyłki z miejsc odległych od miast. Lista terenów odległych dostępna na www.tnt.com.pl.

Przesyłka nietypowa / przesyłka niestandardowa

Dodatkowa opłata dla przesyłek, które ze względu na: nietypowy kształt, wymiary, wagę, zawartość, sposób opakowania lub oznaczenia wymagają dodatkowej obsługi podczas transportu przeładunkowych.

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
UPSOpłata jest doliczana w następujących przypadkach: przedmioty opakowane w zewnętrzne kontenery wysyłkowe wykonane z metalu lub drewna. Przedmioty o kształcie cylindrycznym, takie jak: beczki, bębny, wiadra lub opony, które nie są całkowicie zamknięte w opakowaniu zewnętrznym z tektury falistej. Przedmioty o kształcie okrągłym, cylindrycznym, owalnym, o nieregularnych kształtach, z wystającymi elementami lub z lepką powierzchnią, uniemożliwiającą swobodne zsuwanie się (np. gumy, itp.). Przedmioty, których zawartość stanowią luźne, ciężkie elementy lub płyny (w tym chemikalia). Paczki, których dłuższy bok przekracza 100 cm lub drugi dłuższy bok przekracza 76 cm.
Każda paczka międzynarodowa lub krajowa o rzeczywistej wadze przekraczającej 25 kg oraz każda paczka importowa o rzeczywistej wadze przekraczającej 32 kg.
Każda paczka eksportowa lub krajowa w przesyłce, której średnia waga każdej paczki przekracza 25 kg kg lub każda paczka importowa o rzeczywistej wadze przekraczającej 32 kg i dla których nie podano szczegółowych wag poszczególnych paczek na dokumencie źródłowym lub w automatycznym systemie wysyłkowym UPS.
Firma UPS zastrzega sobie także prawo do zastosowania opłaty za dodatkową obsługę w przypadku każdej paczki, która według jej uznania wymaga takiej obsługi.
DPDOpłata jest doliczana w następujących przypadkach: waga jednej paczki w przesyłce: pow. 50 kg. Długość: najdłuższy bok pow. 150 cm wysokość + szerokość + długość > 300 cm. Paczki o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym np. tuba, wałek z tkaniną. Paczki o nieregularnych kształtach, w tym paczki, które nie są zapakowane w karton/opakowanie o regularnych kształtach. Paczki z wystającymi elementami lub owinięte w materiał uniemożliwiający swobodne przesuwanie po sorterze takie jak guma, itp. Opony, jeśli są zapakowane niezgodnie z wytycznymi DPD Polska Paczka składająca się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną nieregularną całość np. za pomocą folii stretch, taśmy
DHLOpłata jest doliczana w następujących przypadkach:
PRZESYŁKI: których najdłuższy bok jest dłuższy niż 1,2 m lub którykolwiek z pozostałych boków przekracza 0,6 m, o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym, o nieregularnych kształtach z wystającymi częściami, o lepkiej powierzchni uniemożliwiającej zsuwanie się (np. gumy, itp.), zawierające luźne, ciężkie elementy lub takie, których rozkład ciężaru jest nierównomierny, umieszczone w luźnym opakowaniu lub posiadające nieregularny kształt (tzn. gdy możliwe jest przesunięcie się zawartości, a tym samym przesunięcie środka ciężkości podczas transportu), oznakowane naklejkami DHL „GÓRA” oraz „UWAGA! NST”, których zawartość wymaga obsługi specjalnej (brak możliwości automatycznego sortowania w magazynach przeładunkowych lub istnieje możliwość uszkodzenia innych przesyłek), zawierające substancje płynne (beczki, kanistry, wiadra, itp.).
PALETY: Opłacie podlegają elementy umieszczone na paletach, gdy: użyto palety o wymiarach przekraczających 0,8 m x 1,2 m (paleta EURO), towar wykracza poza obrys palety, towar nie jest przymocowany do palety (np. za pomocą folii, taśm bindujących, śrub, itp.). Opłata zostanie naliczona w przypadku elementów niespaletyzowanych, gdy: ich najdłuższy bok jest dłuższy niż 1,2 m lub którykolwiek z pozostałych boków przekracza 0,6 m, oklejone są naklejkami DHL „GÓRA” oraz „UWAGA! NST”, zawierają substancje płynne (beczki, kanistry, wiadra, itp.),mają kształt okrągły, cylindryczny bądź owalny, mają nieregularny kształt z wystającymi elementami. Elementy zawierające towary, które z powodu swojej specyfiki nie dają się spaletyzować (np. urządzenia na kółkach) i nie mogą być sortowane automatycznie. Opłata naliczana jest także przy zwrocie do Nadawcy przesyłki z elementami niestandardowymi.
POCZTEXOpłata jest doliczana w następujących przypadkach: przesyłki, które mają inny kształt niż prostopadłościan; przesyłki prostopadłościenne, gdzie suma wszystkich boków jest większa bądź równa 250 cm, ale nie większa niż 300 cm, a najdłuższy bok nie przekracza długości 157,5 cm; przesyłki o kształcie okrągłym, owalnym bądź cylindrycznym o średnicy maksymalnej 20 cm i długości nie przekraczającej 150 cm, z wyłączeniem przesyłek z zawartością jednej opony, przesyłki zapakowane w kopertę foliową, których wymiary są większe niż 55 cm x 45 cm, przesyłki z zawartością ponad dwóch opon, przesyłki składające się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną nieregularną całość.
TNTOpłata jest doliczana w następujących przypadkach: przesyłki przekraczająca wymiary 120 cm x 60 cm x 70 cm, maksymalne wymiary: 240 cm x 120 cm x 180 cm, waga rzeczywista i gabarytowa nie przekracza 70 kg.
FEDEXOpłata jest doliczana w następujących przypadkach: jeden z wymiarów przekracza 150 cm x 70 cm x 70 cm lub suma dwóch najdłuższych krawędzi jest większa niż 180 cm. Przesyłki zawierające płyny lub luźną zawartością, mogące ulec rozdarciu z ostrymi bądź wystającymi elementami, że znacznie przesuniętym środkiem ciężkości lub łatwo przewracające się, o nieregularnych kształtach, które uniemożliwiają stabilne przyleganie do powierzchni, z zawartością wszelkiego rodzaju elementów metalowych, które ze względu na swój ciężar oraz jakość opakowania mogą szkodzić inne przesyłki, o kształcie cylindrycznym lub owalnym, wszystkie przesyłki niespaletowane o wadze powyżej 35 kg, kilka paczek połączonych w jedną całość, które podczas transportu mogą się rozłączyć, których, zgodnie z etykietą kierunkową, najdłuższy bok nie jest podstawą paczki. Od dnia 24/10/2020 r. dla przewoźnika FEDEX rozliczana jest opcja dodatkowa DŁUŻYCA. Przesyłka dłużycowa to taka, która ma powyżej 200 cm i maksymalnie 300 cm długości (przy czym suma pozostałych dwóch wymiarów nie przekracza 80 cm) oraz wagę rzeczywistą do 70 kg.
InPostOpłata jest naliczana gdy: jeden z wymiarów przesyłki przekracza 120 cm; suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm. Przesyłka jest o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym, a także o nieregularnych kształtach lub/i z wystającymi elementami.
INPOSTOpłata jest naliczana gdy: jeden z wymiarów przesyłki przekracza 120 cm, suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm. Przesyłka jest o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym, a także o nieregularnych kształtach lub/i z wystającymi elementami.

Weryfikacja wagi i wymiarów

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
INPOST, FEDEXOpłata naliczana za każdą paczkę, która zostaje poddana uzasadnionej weryfikacji przez przewoźnika. Jeśli w toku weryfikacji nie stwierdzono rozbieżności, opłata nie będzie naliczona.

Zmiana adresu dostawy

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
UPSOpcja dostarczenia, w przypadkach, kiedy nie ma możliwości doręczenia paczki. Dzięki usłudze przekierowania UPS można określić, by paczka została dostarczona pod alternatywny adres lokalny.

Zmiana kwoty pobrania

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
GEIS CargoOpłata za dyspozycję zmiany kwota pobrania.

Zmiana opłaty podstawowej

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
WszyscyJeśli na specyfikacji przewoźnika parametry przesyłki, w szczególności: liczba paczek w przesyłce, waga przesyłki, wymiary przesyłki, typ przesyłki, różnią się od deklaracji podanej w momencie składania zlecenia, cena przesyłki jest wyliczana ponownie na podstawie danych ze specyfikacji. Dopłata jest różnicą pomiędzy pierwotną wartością zlecenia (wyliczoną na podstawie deklaracji), a poprawną wartością zlecenia (wyliczoną na podstawie zweryfikowanych parametrów). Zmiana opłaty podstawowej wpływa również na wysokość opłaty paliwowej, którą wylicza się na jej podstawie.

Zwrot dokumentów

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
WybraniW zależności od dostępności usługi u danego przewoźnika. Zwrot potwierdzonych (pieczątką i/lub podpisem) dokumentów dołączonych do przesyłki.

Zwrot przesyłki do nadawcy

PRZEWOŹNIKSZCZEGÓŁY
WszyscyW przypadku braku skutecznego doręczenia przesyłki do odbiorcy następuje zwrot do nadawcy.
Did you find this FAQ helpful?
0
0