Wymiary palet zostały ustandaryzowane już kilkadziesiąt lat temu, dzięki czemu obecnie cała branża logistyczna korzysta ze zunifikowanych formatów. Znacząco ułatwia to transport towarów, ich załadunek, rozładunek, a także poprawia efektywność, bo z czasem do wymiarów palet dostosowano także ładownie ciężarówek i kontenery. Najpowszechniejszym i najbardziej znanym standardem są wymiary palety euro, czyli 1200 mm x 1000 mm x 144 mm.

Dość popularnym rozwiązaniem jest także paleta przemysłowa. Wymiary w tym przypadku bywają zróżnicowane, ponieważ pojęcie ma kilka znaczeń i nie odnosi się wyłącznie do palety ISO. Sprawdź, jakie wymiary palety przemysłowej można spotkać w branży logistycznej, a także ile wynosi waga palety przemysłowej.

Planujesz transport towaru przy pomocy jednego z wariantów palety przemysłowej? Dowiedz się, jak wybrać optymalnego przewoźnika w jednym miejscu i zlecić usługę taniej poprzez platformę logistyczną Apaczka, wspierającą klientów biznesowych!

Palety przemysłowe – kilka definicji pojęcia

Cechą łączącą niemal wszystkie palety przemysłowe jest tworzywo, z których są wykonane, czyli drewno. Na tym tak naprawdę kończą się podobieństwa. Zanim poznasz wymiary palety przemysłowej, warto wyjaśnić, do czego może odnosić się to określenie. We współczesnym transporcie ma ono przynajmniej trzy znaczenia, a każde z nich determinuje charakterystykę danego rodzaju palet oraz jej wymiary.

Wedle pierwszej definicji palety przemysłowe to po prostu palety jednorazowe. W tym przypadku wymiary palety przemysłowej z grubsza odpowiadają wymiarom palety euro – najpowszechniej używanej palety we współczesnym transporcie. Różnica polega na tym, że są to tak zwane palety europodobne, czyli wykonane przez producentów nieposiadających licencji Europejskiego Stowarzyszenia Palet. W tym przypadku również waga palety przemysłowej może różnić się od pierwowzoru, podobnie jak i nośność. Tego typu palety z założenia są przeznaczone do jednorazowego zastosowania, choć w praktyce na palecie przemysłowej w rozmiarze palety euro wykonuje się niekiedy więcej przewozów.

Również palety ISO o większym wymiarze podstawy są w branży logistycznej i kurierskiej określane jako palety przemysłowe, mimo że posiadają swoje unikalne oznaczenia i są powszechnie wykorzystywane do przewozu i magazynowania towarów. Najczęściej używa się ich, kiedy ładunek jest zbyt duży, by paleta posiadająca standardowe wymiary mogła go pomieścić. Niezależnie od nośności towar nie może wystawać poza obrys palety, zatem wymiary palet przemysłowych ISO rozwiązują ten kłopot.

Jako palety przemysłowe określa się także pozostałe palety z drewna, niezależnie od ich wymiarów, a nawet konstrukcji, które odbiegają od standardu europalety. Tego rodzaju platformy są najczęściej stosowane do indywidualnych przewozów, a nawet produkowane na zamówienie. Na takiej palecie przemysłowej próżno szukać oznaczeń i certyfikatów. Zazwyczaj ulega ona utylizacji po wykonaniu swojego zadania.

Paleta przemysłowa – wymiary palety ISO

Palety przemysłowe ISO o dużej nośności oraz powiększonej podstawie posiadają oznaczenia Europejskiego Stowarzyszenia Palet. Na tak zwanych paletach angielskich można znaleźć symbole EUR 2 oraz EPAL 2. Wymiary palety przemysłowej ISO to 1200 mm x 1000 mm x 144 mm. W jaki sposób je interpretować?

Wymiar palety przemysłowej ISO:

  • długość – 1200 mm,
  • szerokość – 1000 mm,
  • wysokość – 144 mm.

Same wymiary palety przemysłowej ISO, większej od europalety, podlegające standaryzacji, ułatwiają pracę kurierom i przedsiębiorcom przewożącym ładunki o naprawdę dużych gabarytach.

Pozostałe palety przemysłowe – wymiary

Paleta przemysłowa występuje w różnych wymiarach, ponieważ samo pojęcie ma wiele znaczeń. Niektóre warianty posiadają certyfikację, która oznacza pełne zachowanie wszystkich standardów produkcji przewidzianych dla europalety. Inne to odpowiedniki popularnych formatów, których główną zaletę stanowi niska cena. Jakie są wymiary palet przemysłowych najczęściej spotykane w branży kurierskiej i logistycznej?

Paleta przemysłowa 1000 mm x 1200 mm x 144 mm

Rozmiar palety przemysłowej 1000 mm x 1200 mm x 144 mm stanowi odwrotność palety ISO. Oznacza to w praktyce, że deski palety układają się pod kątem obróconym o 90 stopni w stosunku do pierwowzoru. Tego rodzaju paleta przemysłowa posiada oznaczenia EUR 3 oraz EPAL 3.

Paleta przemysłowa 1200 mm x 1200 mm x 144 mm

Paleta przemysłowa 1200 mm x 1200 mm x 144 mm to typ palety o określonych wymiarach i cechach. Jest to standardowa paleta, która jest szeroko stosowana w przemyśle do transportu i przechowywania różnych towarów. Jest ona powszechnie stosowana i jest kompatybilna z większością standardowych systemów magazynowych i transportowych. Może być stosowana w różnych branżach i sektorach przemysłowych.

Palety CP

Palety CP to palety przeznaczone dla przemysłu chemicznego występujące w aż 9 ustandaryzowanych wymiarach. One również bywają określane jako palety przemysłowe.

Palety niestandardowe

Termin paleta przemysłowa odnosi się także do palet niestandardowych, których wymiary nie są odpowiednikami palet EPAL. Zazwyczaj wykonuje się je na indywidualne zamówienie do przewozu nietypowych towarów.

Nośność i waga palet przemysłowych

Skoro palety przemysłowe występują zróżnicowanych wymiarach, również ich nośność i waga są kwestią indywidualną. Wiele zależy w tej kwestii od materiału wykorzystanego do produkcji palety.

Waga palety przemysłowej ISO wynosi natomiast 33 kg, a nośność dynamiczna ponad 1400 kg. W przypadku palet europodobnych kluczowym czynnikiem jest grubość palety. Cienkie palety przemysłowe charakteryzują się obniżoną nośnością, natomiast grube palety przemysłowe mogą oferować nośność zbliżoną do tych certyfikowanych.

Przemysłowe palety drewniane – najważniejsze zalety

Zależnie od wielkości, która jest zróżnicowana, wymiary palet przemysłowych przekładają się na ich unikalne zalety. Oto najważniejsze z nich.

Niższa cena

Palety drewniane o ustandaryzowanych rozmiarach europalety bądź półpalety, które nie posiadają certyfikacji, charakteryzują się niższą ceną. Oznaczenie nadane przez EPAL poświadcza, że paleta posiada zgodną z certyfikatem nośność. Palet przemysłowy można zaś używać jako tańszych odpowiedników do transportu lżejszych ładunków.

Większa podstawa

Ten argument dotyczy palety ISO, która często jest określana jako paleta przemysłowa. Wymiary 1200 mm x 1000 mm x 144 mm bądź 1200 mm x 1200 mm x 144 mm pozwalają umieścić na platformie szerszy ładunek, który w ten sposób nie wystaje poza pionowy obrys palety i może być bez problemu przewożony ciężarówką lub spoczywać na regałach bez marnowania przestrzeni.

Indywidualizacja

Wymiary palety przemysłowej przygotowanej na zamówienie są praktycznie dowolne. Dzięki temu firmy kurierskie mogą realizować niestandardowe zlecenia dla swoich klientów.

Zakup palety przemysłowej

Popularność palet przemysłowych sprawia, że ich zakup nie jest w trudnym wyzwaniem. Ofert można szukać na pobliskich składach drewna, bezpośrednio u producentów, a także online. Używane palety są dostępne na skupach.

Paleta przemysłowa w transporcie krajowym i międzynarodowym

Paleta przemysłowa jest powszechnie używana w transporcie krajowym jako zamiennik europalety lub platforma o większej powierzchni. Niektóre egzemplarze są również akceptowane w transporcie międzynarodowym na terenie Unii Europejskiej oraz Szwajcarii.

Taka paleta przemysłowa musi spełniać normę ISPM 15, a więc być wykonana z odpowiedniego materiału, a także poddana właściwej obróbce termicznej. Palety przemysłowe dopuszczone do transportu międzynarodowego można łatwo rozpoznać, ponieważ posiadają oznaczenie IPPC przypominającego kłos zboża.

Paleta przemysłowa jako usługa w serwisie Apaczka

Interesuje Cię wysyłka towaru na palecie przemysłowej? Skorzystaj z naszej platformy logistycznej Apaczka. Dzięki nam w jednym miejscu porównasz oferty wiodących przewoźników, oferujących usługę, której poszukujesz, a następnie wybierzesz tę najkorzystniejszą. Przy regularnych zamówieniach możesz liczyć na indywidualny cennik i atrakcyjne rabaty, a także inne udogodnienia dla klientów biznesowych, na przykład miesięczne rozliczenie na fakturze zbiorczej.