Palety już dawno zdominowały branżę logistyczną, ponieważ zapewniają większym ładunkom stabilizację. Jednak standardowa paleta euro o wymiarach podstawy 1200 mm x 800 mm nie zawsze stanowi najkorzystniejszą i najbardziej ekonomiczną opcję. Kiedy towar ma nieco mniejsze gabaryty, do gry wkraczają małe palety. Sprawdź, jakimi wymiarami charakteryzuje się mała paleta i co wyróżnia ją na tle pozostałych wariantów. Dowiedz się, dlaczego usługę warto zamówić w serwisie Apaczka – innowacyjnej platformie wysyłkowej dla klientów biznesowych.

Co to jest mała paleta?

Mała paleta, podobnie jak jej większe odpowiedniki, jest wykonana z drewna. To stosunkowo tani, a jednocześnie wytrzymały i ekologiczny materiał. Mała paleta, znana lepiej jako półpaleta, charakteryzuje się mniejszymi wymiarami. Jej podstawa jest zgodnie z nazwą o połowę mniejsza od tradycyjnej palety euro. Dzięki temu ładunki o średnich gabarytach, ale dużej wadze mogą podróżować bezpiecznie, ale przesyłka nie zajmuje wiele miejsca w ładowni.

Mała paleta – wymiary

Mała paleta podlega certyfikacji i standaryzacji, dlatego jej wymiary podstawy zawsze są identyczne. Dotyczy to oczywiście egzemplarzy spełniających normy, znanych jako półpalety.

Paleta mała wymiary:

  • długość – 800 mm,
  • szerokość – 600 mm,
  • wysokość – 144 mm.

Czym małe palety drewniane różnią się od pozostałych rodzajów palet?

Mała paleta różni się od pozostałych wariantów przede wszystkim wspomnianymi wymiarami. Determinuje to jej przeznaczenie. Małe palety są przeznaczone do transportu nieco mniejszych ładunków, które mieszczą się bez problemu na mniejszej podstawie, a ich waga jest wystarczająco niska. Większość przewoźników dopuszcza układanie na niej towaru o maksymalnej wadze 400 kg.

Certyfikowana mała paleta posiada swoje unikalne symbole – EUR 6 oraz EPAL 6. Ich obecność na jednym z boków świadczy o solidności i wytrzymałości palety. Oznacza to, że do produkcji został wykorzystany odpowiedni materiał, jak również technologia i jest to swego rodzaju gwarancja jakości.

Na rynku można też spotkać palety o identycznych wymiarach, lecz nieposiadające takiej certyfikacji. Istnieją też małe palety niestandardowe, których podstawy przyjmują rozmaite wymiary, lecz zwykle nie są one akceptowane przez kurierów w ramach tradycyjnych zamówień.

Gdzie można kupić małą paletę?

Małe palety są powszechnie dostępne w lokalnych składach drewna, jak również w sprzedaży internetowej. Jeśli szukasz oszczędności, możesz odwiedzić skup palet, na którym znajdziesz egzemplarze używane. Jeśli mała paleta posiada wspomniane oznaczenia, legitymuje się odpowiednią wytrzymałością i nadaje do wielokrotnego użytku.

Jak działają przesyłki realizowane z pomocą małej palety?

Przewóz towaru na małych paletach najwygodniej zamówić przez internet. Formularze są dostępne na stronach poszczególnych przewoźników. Zajmują się tym zarówno wiodący kurierzy, jak i firmy specjalizujące się w transporcie większych gabarytów.

Szukając bardziej atrakcyjnego cennika, szczególnie w przypadku większych i regularnych zamówień, skorzystaj z naszej platformy Apaczka przeznaczonej dla klientów biznesowych. Dzięki wygodnemu formularzowi łatwo wycenisz i porównasz ceny transportu palety u różnych przewoźników w jednym miejscu.

Jak prawidłowo przygotować małą paletę kurierowi?

Towar znajdujący się na palecie powinien być dokładnie zabezpieczony, na przykład folią stretch i taśmami mocującymi. Pamiętaj, że usługa jest realizowana w systemie burta-burta, a więc mała paleta powinna czekać na kuriera w miejscu, do którego może on swobodnie dojechać samochodem. Również miejsce rozładunku musi być łatwo dostępne. Prawidłowo ułożony towar nie wystaje poza obrys palety.

Mała paleta – dlaczego warto skorzystać z serwisu Apaczka?

Jeśli pragniesz tanio przetransportować ładunek ułożony na małej palecie, wybierz serwis Apaczka. Na platformie formularz nadawczy wypełniasz wygodnie, a następnie porównujesz oferty wiodących przewoźników, którzy realizują tę usługę. To sprawdzony sposób na oszczędności, zwłaszcza przy regularnych zamówieniach.

Małe palety w serwisie Apaczka – dostępni przewoźnicy

  • Poczta Polska
  • DPD
  • DHL
  • Geodis
  • Pallex
  • Hellmann
  • Rhenus Logistics