Wymiary palet zostały ustandaryzowane już kilkadziesiąt lat temu. Platforma skonstruowana z desek, drewnianych bloków i gwoździ stanowi niezwykle stabilną podstawę dla transportowanych i magazynowanych ładunków. Towar pozostaje w transporcie bezpieczny, a ujednolicenie budowy palety sprawiło, że może ona zostać obsłużona przez magazyny i przewoźników praktycznie na całym świecie. Od lat największą popularnością cieszą się standardowe europalety, ale oprócz nich możemy wyróżnić także inne istotne dla branży logistycznej warianty, takie jak paleta przemysłowa oraz półpaleta. Ta ostatnia idealnie nadaje się do magazynowania i transportu ładunków, które nie mogą podróżować w tradycyjny sposób, ale są zbyt małe lub zbyt lekkie, by poświęcać na nie standardowe palety euro. Planujesz transport ładunku na mniejszych paletach? Dowiedz się, jak ograniczyć koszty wysyłki i przyspieszyć czas dostawy towaru za pośrednictwem serwisu Apaczka, który w jednym miejscu udostępnia oferty wiodących przewoźników, działających na polskim rynku i obsługujących między innymi półpalety. Sprawdź, jakie są prawidłowe wymiary półpalety, w jaki sposób je rozpoznać i dlaczego ich certyfikacja jest tak istotna.

Dokładne wymiary półpalety

W branży logistycznej nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważną rolę w przewozie towarów odgrywa ustandaryzowana półpaleta. Wymiary europalety tego typu zwiększają pole manewru w trakcie transportu i pozwalają ograniczyć koszty, a także zaoszczędzić miejsce w ładowni, dzięki czemu przewóz ładunków staje się bardziej ekologiczny. W końcu towar ułożony na małej palecie zajmuje znacznie mniej miejsca, w wyniku czego  pojedynczy kurs może zabrać większy ładunek.

Półpaleta – wymiar:

·       długość – 800 mm,

·       szerokość – 600 mm,

·       wysokość – 144 mm

Półpaleta a wymiary palety Euro

Porównując standardową półpaletę do palety euro, łatwo dojść do wniosku, że ich wymiary nie są przypadkowe. Obrys półpalety jest dokładnie o połowę mniejszy niż obrys palety euro. Dzięki temu oba rodzaje palet mogą podróżować w tej samej ładowni, ponieważ znakomicie się uzupełniają.

Półpaleta 800 mm x 600 mm x 144 mm charakteryzuje się natomiast identyczną wysokością jak jej większe odpowiedniki, czyli europaleta lub paleta przemysłowa zwana angielską. Spośród dostępnych wariantów półpaleta z racji swoich wymiarów jest najchętniej wybierana do magazynowania i przewozu towarów o ograniczonej wielkości, których waga i gabaryty nie pozwalają na umieszczenie ich wyłącznie w kartonie.

Towar wystarczy ułożyć na półpalecie, co zresztą przyspiesza rozładunek, dzięki czemu znacznie krócej trwa również dostawa do adresata. Zazwyczaj półpaleta dociera do odbiorcy niemal również szybko jak tradycyjna paczka kurierska.

Nośność i waga małej palety

Wymiary półpalety 800 mm x 600 mm x 144 mm są o połowę mniejsze niż wymiary palety euro, co oznacza, że w stosunku do niej waży odpowiednio połowę mniej. Waga półpalet zazwyczaj sięga około 12-13 kg.

Towar rozkłada się natomiast na zdecydowanie mniejszej powierzchni, więc występuje też spora różnica w nośności dynamicznej, a więc istotnej w trakcie transportu. Przeciętna konstrukcja wytrzymuje ładunek o masie około 500 kg, chociaż wielu przewoźników ogranicza ten limit do 400 kg.

Takimi parametrami charakteryzuje się półpaleta wykonana z drewna, ale na rynku są także egzemplarze stworzone z innego materiału, na przykład drewniano-metalowe o podwyższonej wytrzymałości. Osobnym rozwiązaniem są palety wykonane z tworzywa sztucznego, które legitymują się bardzo długą wytrzymałością i niską wagą, a także odpornością na warunki atmosferyczne, na przykład wilgoć i promieniowanie UV.

Niezależnie od wykorzystanego materiału, wciąż jest to półpaleta. Wymiar nie zmienia się w zależności od użytego tworzywa, chociaż produkt prezentuje dość odmienne właściwości i ma inne przeznaczenie.

Certyfikowany rozmiar półpalety

W jaki sposób zidentyfikować wysokiej jakości półpalety 800 mm x 600 mm x 144 mm? Ich wymiary to nie wszystko. Palety w tym samym rozmiarze mogą znacząco różnić się właściwościami. Między innymi dlatego wprowadzono certyfikację, a producenci półpalet muszą posiadać licencję nadaną przez Europejskie Stowarzyszenie Paletowe – EPAL.

Na szczęście w przypadku wątpliwości z łatwością rozróżnisz, czy dana paleta ze względu na jakość konstrukcji sprawdzi się w transporcie. Świadczyć będzie o tym obecność symboli EUR 6 oraz EPAL 6 – znaki te przyjęto w międzynarodowej klasyfikacji jako potwierdzenie ich wytrzymałości i zgodności ze standardami.

Z tego powodu nie warto zwracać uwagi wyłącznie na wymiary półpalety, ale także na jej pochodzenie i możliwość wielokrotnego użytku. Korzystanie z palet jednorazowych, nieposiadających certyfikatu bywa problematyczne, a w przypadku cięższych ładunków wręcz niebezpieczne.

Wymiary palet EUR 6 i płynące z nich korzyści

Obok wariantów standardowych i przemysłowych nieprzypadkowo w branży logistycznej od lat funkcjonuje również półpaleta. Wymiary tych mniejszych egzemplarzy przynoszą w magazynach znaczne korzyści.

Uniwersalność półpalety

Praktycznie każdy kurier i magazyn posiada infrastrukturę ułatwiającą załadunek i rozładunek półpalet. Wystarczą do tego standardowe wózki widłowe.

Oszczędność

Wymiary półpalety pozwalają na niej zmieścić ładunki, które są zbyt małe, aby w cenie stosownej do gabarytu transportować je przy użyciu tradycyjnych palet. Z pewnością dostrzeżesz to podczas zamówienia kuriera, przekonując się, że usługa jest sporo tańsza.

Standaryzacja

Rozmiar półpalety stanowiący dokładnie połowę tradycyjnej europalety pozwala z łatwością ułożyć towar w ładowni ciężarówki, samolotu lub kontenerze morskim.

Zakup półpalety

Rozmiar półpalety jest na tyle popularnym wariantem, że bez problemu ich egzemplarze można nabyć bezpośrednio u producentów, online lub w najbliższym składzie drewna. Cena półpalety rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych. Jeśli szukasz oszczędności, bo wysyłka wydaje się kosztowna, masz do dyspozycji również używane palety dostępne na składach.

Półpaleta – prawidłowe przygotowanie towaru do wysyłki

Wysyłka ładunku przy pomocy półpalet nie różni się niczym od korzystania z europalet. W momencie składania zamówienia należy zaznaczyć, że chodzi o półpaletę. Prawidłowe przygotowanie towaru polega na jego dobrym zabezpieczeniu, przede wszystkim folią stretch, a także równomiernym rozłożeniu masy ładunku. Przesyłka powinna znajdować się w miejscu, do którego kurier z łatwością podjedzie ciężarówką.

Małe palety drewniane w branży logistycznej

Półpalety są niezwykle popularne w branży logistycznej, dlatego transport ładunku przy ich użyciu oferuje większość przewoźników. Odbiór zazwyczaj odbywa się na drugi dzień roboczy po złożeniu zamówienia, a dostawa realizowana jest najwyżej w ciągu kilku dni.

Usługi wiodących przewoźników dostępne w serwisie Apaczka

Pragniesz wysłać towar przy pomocy półpalet. Nasza platforma logistyczna Apaczka zapewni Ci możliwość porównania ofert wielu przewoźników w jednym miejscu i wybór tej najkorzystniejszej. Dodatkowo możesz liczyć na preferencyjny cennik i rabaty naliczane przy regularnych zamówieniach.

Wystarczy zalogować się do panelu serwisu, wypełnić formularz z adresem odbioru i dostawy oraz charakterystyką przesyłki, a następnie wydrukować list przewozowy i oczekiwać na przybycie kuriera.