W zasadzie każdy wie, jak zapakować paczkę kurierską. Z praktyki wynika niestety coś innego. Niestosowanie się do wytycznych firm kurierskich co do pakowania paczek może spowodować naliczenie opłat za niestandardową przesyłkę, doprowadzić do jej uszkodzenia w transporcie lub, w najgorszym przypadku, uniemożliwić doręczenie. Dlatego udostępniamy kompendium wiedzy o pakowaniu, żeby Twoja paczka dotarła bezpiecznie i na czas.

Spis treści

Jak zapakować paczkę – poradniki firm kurierskich

Chociaż ogólne zasady pakowania przesyłek są podobne, to każda firma kurierska ma własny regulamin i wskazówki pakowania. Jeśli wybierzesz już przewoźnika, z którym chcesz nadać paczkę, zapoznaj się ze wskazówkami pakowania przesyłek. Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych wpisów. Jeżeli wybranego przez Ciebie przewoźnika nie znajdziesz w tym artykule, zajrzyj do zakładki POMOC.

Jeśli wysyłasz paczki do paczkomatów InPost, ważne są gabaryty paczek, ponieważ skrytki w maszynach mają standardowe wymiary. Więcej na temat wymiarów przesyłek InPost dowiesz się z wpisu Paczkomaty – maksymalne wymiary i waga paczek

Wytyczne Kuriera DPD

DPD jest kolejnym, popularnym przewoźnikiem wśród klientów  Apaczki.  Najważniejsze informacje dotyczące pakowania do wysyłki w DPD  w standardzie są następujące:

  • paczka ma kształt prostopadłościanu
  • suma obwodu podstawy (2x długość + 2xszerokość) i wysokości (1x) nie może przekroczyć 300 cm
  • najdłuższy bok nie może przekroczyć 175 cm
  • ciężar przesyłki z opakowaniem nie może przekroczyć 31,5 kg.

Pełne informacje dotyczące pakowania paczek do nadania w DPD znajdziesz w dedykowanym wpisie: maksymalne wymiary i waga paczki DPD

Fit to Travel – szczegółowa instrukcja pakowania FedEx i TNT

W 2020 roku FedEx i zależny od niego TNT, wprowadziły bardzo szcegółowy informator, jak zapakować paczkę lub nadać przesyłkę na palecie. Oficjalnie ma to na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa pracownikom przewoźnika w czasach COVID-19 jak i zwiększenie skuteczności doręczeń.  Przewoźnik w grudniu ostrzegał, że przesyłki nieprawidłowo zapakowane nie będą przyjmowane, a zleceniodawca zostanie obciążony kosztami pustego przejazdu.

Dlatego, jeśli wybierasz kuriera FedEx lub TNT bezwzględnie zapoznaj się ze szczegółową instrukcją pakowania. Znaczenie ma nawet metoda oklejenia paczki taśmą. Ma być dokładnie tak, jak na ilustracji obok.