Wśród najczęściej wykorzystywanych palet z całą pewnością pierwsze miejsce zajmuje paleta euro. Jej standard został opracowany już w 1961 roku, gdy na znaczeniu zyskiwał transport kolejowy, a ujednolicenie wymiarów wyraźnie go ułatwiało. Obecnie europalety stanowią podstawę transportu towarów, zarówno na kolei, w przewozach samochodami ciężarowymi, samolotami, jak i na statkach. W magazynach służą również do składowania towarów. Wymiary europalety – 1200 x 800 x 144 mm – są doskonale znane i powszechnie akceptowane w branży logistycznej i kurierskiej, podobnie jak waga europalety.

Dla transportu i magazynowania kluczową rolę odgrywa jeszcze jeden czynnik, a mianowicie ładowność palety euro. Europejskie Stowarzyszenie palet – EPAL, dba o to, aby każda paleta posiadająca stosowne oznaczenia, dzięki swojej konstrukcji i standardom produkcji legitymowała się odpowiednią ładownością statyczną i dynamiczną. Wybór certyfikowanych palet oznacza z punktu widzenia przedsiębiorców i przewoźników bezpieczeństwo transportu. Dowiedz się, jaka jest waga, a jaka ładowność europalety. Sprawdź, dlaczego zamawiając usługę transportu, warto skorzystać z naszej platformy logistycznej Apaczka, która na co dzień wspiera klientów biznesowych.

Transport towarów na ustandaryzowanych paletach euro

Europaleta o wymiarach 800 x 1200 x 144 mm jest standardem stosowanym w branży logistycznej od kilkudziesięciu lat. Zdecydowana większość towarów o dużych gabarytach transportowanych do odbiorców podróżuje właśnie za pośrednictwem takiej palety, która stanowi dla ładunku stabilną podstawę.

Palety EPAL są wytwarzane wyłącznie przez licencjonowanych producentów i muszą spełniać określone międzynarodowe wymogi. Dzięki temu użytkownik wie, że ładowność kupionej palety euro będzie zgodna ze standardem i można na niej bezpiecznie przetransportować towar lub go zmagazynować.

Certyfikowaną europaletę można rozpoznać po powszechnie akceptowanych oznaczeniach – EUR, EUR 1 oraz EPAL. Odnoszą się one nie tylko do wysokich standardów produkcji i materiałów, z jakiego są wykonane palety drewniane. Chodzi również o przyjęte rozwiązania konstrukcyjne. W normie europejskiej europalety posiadają ostre górne krawędzie prowadnic oraz skośne powierzchnie na czterech rogach. Dzięki temu europalety są przyjazne dla wózków widłowych, a ich wyciąganie z magazynowych regałów oraz załadunek w przyczepie samochodu ciężarowego przebiegają sprawnie.

Waga europalety

Wymiary europalety oraz standardy konstrukcyjne determinują jej właściwości, które przekładają się na nośność. Waga palety to około 25 kg, a odstępstwa od reguły nie mogą być duże ze względu na ścisłe restrykcje, jakim poddani są producenci.

Warto pamiętać, by zamawiając kuriera, do wagi ładunku dodać również wagę samej palety. Ma to istotne znaczenie, szczególnie gdy palety podróżują na jednym liście przewozowym, na przykład w kontenerach morskich. W przypadku takiego kontenera jego maksymalna ładowność zmniejsza się o 25 kg na każdą umieszczoną w nim paletę.

Ładowność statyczna i dynamiczna

Aby zrozumieć, ile wynosi ładowność europalety, należy wiedzieć, czym jest nośność statyczna, a czym nośność dynamiczna.

Pierwszy parametr odnosi się do magazynowania towarów. Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości magazynów powierzchnię składowania tworzą regały przystosowane właśnie do standardu, jaki wyznacza paleta euro. Nośność statyczna określa, jak ciężki ładunek może być bezpiecznie magazynowany na danej platformie, pod warunkiem że nie będzie on przenoszony.

Nośność dynamiczna to parametr ważny w przypadku transportu towarów. Znając ją, można się dowiedzieć, jak ciężki ładunek europaleta wytrzymuje, kiedy towar jest na niej przewożony – na przykład wózkiem widłowym lub w powierzchni załadunkowej samochodu ciężarowego. Ładowność europalet należy więc weryfikować zależnie od ich przeznaczenia.

Ładowność europalety

Wymiary europalety przy zastosowaniu jakościowego materiału i standardów konstrukcyjnych pozwalają jej osiągnąć naprawdę imponującą ładowność. Ile wynosi ona zależnie od przeznaczenia? Statyczna ładowność palety euro to aż 4000 kg. Towar o takiej masie może spocząć na platformie w magazynie, jeżeli nie będzie przenoszony lub przewożony. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo powierzchni magazynowej.

Dynamiczna ładowność europalety jest sporo niższa, ponieważ transport ładunku powoduje na platformie zróżnicowane obciążenia i naprężenia. Wynosi ona 1500 kg. 1,5 tony to wciąż bardzo dużo i taki limit daje firmom transportowym oraz przedsiębiorstwom duże pole manewru.

Jednocześnie kurierzy mają swoje własne ograniczenia, jeśli chodzi o ładowność palety euro. U każdego przewoźnika limit jest nieco inny, jednak rzadko wynosi 1200 kg. Dotyczy to transportu krajowego oraz międzynarodowego. Przed zamówieniem usługi przewozu warto zapoznać się z regulaminem przewoźnika, by uniknąć przykrej niespodzianki. Ponadto należy pamiętać, że maksymalna waga ładunku uwzględnia wagę samej palety, która wynosi wspomniane 25 kg. To samo dotyczy zresztą wysokości.

Maksymalne obciążenie i waga palet pozbawionych certyfikatu

Wybierając paletę EUR, a więc certyfikowaną, zyskujesz pewność, że ma ona największą ładowność statyczną i dynamiczną, a więc spełniającą wspomniane normy. Na rynku dostępne są także palety bez oznaczenia EUR, ale o identycznych wymiarach. Wykorzystanie zamiennika europalety przekłada się na oszczędności, ponieważ są to egzemplarze sporo tańsze od certyfikowanych. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Nie zawsze. Po pierwsze, palety pozbawione oznaczeń, w przeciwieństwie do europalety są wykonane w niższym standardzie i często traktowane jako jednorazowe. Po drugie, nośność takiej palety jest zazwyczaj obniżona, choćby ze względu na niską masę własną. Z tego powodu taka paleta prawdopodobnie nie poradzi sobie z ładunkiem o masie 1500 kg, natomiast można jej użyć do transportu lub przechowywania towarów o dużej objętości, ale za to sporo lżejszych.

Ładowność europalety i jej znaczenie dla transportu

Ustandaryzowane wymiary i ładowność europalety sprawiają, że zrewolucjonizowała ona branżę kurierską. Obecnie zamawiając transport, wystarczy zaznaczyć, że chodzi o ładunek, którego platformą jest paleta euro. Przewoźnik jest w stanie dokładnie przewidzieć, ile miejsca zajmie ona w ładowni oraz ile powinien trwać transport towarów. Dzięki infrastrukturze dostosowanej do obsługi europalet dostawy do finalnych odbiorców mogą być realizowane niezwykle szybko, zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym.

Zalety europalet w transporcie i magazynowaniu towaru

Omawiając ładowność palety euro, warto wspomnieć jeszcze o jej zaletach. Nieprzypadkowo europalety służą do transportu towarów od kilkudziesięciu lat i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie.

Paleta euro – najważniejsze zalety:

  • Standaryzacja – ujednolicony rozmiar, waga, konstrukcja i ładowność palety euro sprawiają, że identyczne platformy mogą być używane na całym świecie. Są one dostosowane do wózków widłowych, ładowni ciężarówek i przestrzeni w  kontenerach morskich. Co więcej podstawa palety stanowi wielokrotność wymiarów pojemników z tworzywa sztucznego powszechnie używanych w przemyśle.
  • Bezpieczeństwo – certyfikacja gwarantująca ładowność europalety na poziomie 1500 kg pozwala na bezpieczny transport, bez ryzyka, że platforma ulegnie uszkodzeniu, a co za tym idzie również przewożony towar.
  • Ekologia – drewno, z którego powstaje paleta euro jest materiałem ekologicznym. Stosowanie europalet o ustandaryzowanych rozmiarach pozwala lepiej planować rozmieszczenie towarów w przestrzeni załadunkowej, a więc oszczędzać paliwo.

Europalety jako usługa dostępna na platformie logistycznej Apaczka

Transport europalet oferuje zdecydowana większość wiodących przewoźników działających w Polsce i międzynarodowo. Zajmują się nim także kurierzy wyspecjalizowani w przewozie dużych gabarytów.

Chcesz zamówić usługę i skorzystać z najlepszych ofert na rynku? Wybierz naszą platformę logistyczną Apaczka. Dzięki nam w jednym miejscu porównasz oferty wielu przewoźników i wybierzesz tę najkorzystniejszą ze względu na cenę i czas dostawy. Możesz również liczyć na preferencyjny cennik i wygodne rozliczenie w oparciu o miesięczną fakturę zbiorczą.