Przewóz ADR-ów, czyli materiałów niebezpiecznych, wymaga wyspecjalizowanych środków transportu. Standardowo, transport ADR-ów przez firmy spedycyjne i kurierów jest zabroniony. Dopuszczalny jest jedynie na zasadach określonych w Umowie ADR. Tym ważniejsza jest informacja, że w Apaczce możesz zamówić transport ADR-ów. Dowiedz się, jak to zrobić.

Spis treści

Materiały niebezpieczne – klasyfikacja

Pełna lista materiałów niebezpiecznych objętych Umową ADR jest opublikowana w tabeli A tejże Umowy. Każdej pozycji tabeli odpowiada czterocyfrowy kod, poprzedzony literami UN. Kody UN są pogrupowane w 4 grupy:

  1. Dokładna nazwa
  2. Materiały o dobrze zdefiniowanych właściwościach
  3. Grupa materiałów o podobnych właściwościach chemicznych lub technicznych
  4.  Materiały o jednej lub więcej właściwości niebezpiecznej

Deklarując przewóz materiałów niebezpiecznych, podaj jak najdokładniejszą jego definicję. Jeśli nie jest to możliwe, to podajemy kod odpowiedni dla drugiej, trzeciej lub, w ostateczności, czwartej grupy.

Klasyfikację materiałów niebezpiecznych znajdziesz tutaj

Tablica ADR

Na tablicy ADR, oprócz czterocyfrowego kodu UN określającego przewożony materiał niebezpieczny znajduje się miejsce, na dwie lub trzy cyfry, które opisują  numer rozpoznawczy niebezpieczeństwa (HIN). W przypadku materiałów silnie reagujących z wodą wprowadza się przed numerem HIN znak X

Jak zamówić transport materiałów niebezpiecznych w Apaczce?

ADR - przewóz towarów niebezpiecznych

Ponieważ przewóz ADR-ów jest możliwy tylko dla przewoźników i nadawców posiadających odpowiednie kwalifikacje i zezwolenia, nie możesz wybrać usługi automatycznej, z listy dostępnych opcji.

  • Jeśli jesteś już naszym klientem, zaloguj się do Formularza i wybierz rodzaj przesyłki „Paleta/półpaleta” i naciśnij przycisk „Kliknij i otrzymaj indywidualną wycenę” jak zaznaczono na ilustracji obok.
  • Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie Apaczka, najpierw zarejestruj się bezpłatnie i bez zobowiązań i korzystaj z szerokiej oferty usług logistycznych w kraju i zagranicą
  • Wypełnij z należytą starannością  formularz zgłoszenia przewozu ADR i zatwierdź podane informacje, klikając przycisk „Wyślij”
  • Nasz pracownik skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia szczegółów realizacji zamówienia

Zapoznaj się z regulaminem usługi ADR

Przewóz towarów niebezpiecznych jest obwarowany szczegółowymi przepisami. Dlatego, zanim złożysz zamówienie, zapoznaj się dokładnie z regulaminem świadczenia usługi ADR

Pełną wersję dokumentu możesz pobrać, klikając w ten linkiem

Czym jest umowa ADR?

Umowa ADR to europejska konwencja, szczegółowo regulująca przepisy regulujące przewóz ładunków niebezpiecznych. Teraz obowiązuje wersja z 2019 roku. Polska ratyfikowała Umowę w 1975 roku. Aktualna, pełna wersja Umowy w języku polskim publikowana jest w Dzienniku Ustaw, skąd możesz  pobrać tekst ujednolicony