Generalnie odpowiedź na pytanie, czy można wysłać fajerwerki kurierem jest w zasadzie jednoznaczna: nie można. Fajerwerki należą do grupy materiałów niebezpiecznych i wysyłka fajerwerków w standardowych usługach kurierów dostępnych w serwisie Apaczka nie jest możliwa.

Spis treści

Fajerwerki kurierem, czyli przewóz towarów niebezpiecznych transportem drogowym

Warunki przewozu towarów niebezpiecznych są w Polsce opisane przez Ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 (tu możesz pobrać tekst jednolity Ustawy) Zasady opierają się na europejskiej umowie dotyczącej  transportu drogowego materiałów niebezpiecznych, w skrócie ADR.

Fajerwerki należą do materiałów pirotechnicznych i są klasyfikowane w Klasie 1 i mogą należeć do grupy 1.3 lub 1.4

Sklepy internetowe sprzedają fajerwerki i organizują dostawy kurierem. Robią to na własną odpowiedzialność i ryzyko.

Według zasad obowiązujących w serwisie Apaczka nie jest dozwolone nadawanie paczek kurierskich zawierających fajerwerki niezależnie od klasy bezpieczeństwa produktu.

Fajerwerki w 2020 roku – czy można odpalać?

W tym roku koronawirus mocno poprzestawiał nasz życie. Dotyczy to także świętowania Nowego Roku. Odpalanie fajerwerków o północy to kolejna  polska świecka tradycja. Zgodnie z obowiązującym prawem w przestrzeni prywatnej, czyli na własnej posesji, możemy odpalać fajerwerki przez cały rok. Jeśli chodzi o przestrzeń publiczną, jest to dozwolone 31 grudnia i 1 stycznia. A jak będzie tegorocznego Sylwestra?   W związku z COVID-19, minister zdrowia Artur Niedzielski poinformował o wprowadzeniu zakazu przemieszczania się  od godziny 19.00 31 grudnia 2020 do godziny 06.00 1 stycznia 2021. Nie jest to miejsce na dyskutowanie o podstawach prawnych takiej decyzji. Można się spodziewać, że odpalający fajerwerki na ulicy mogą mieć do czynienia ze stróżami prawa.

Fajerwerki – zasady bezpieczeństwa

Jeśli decydujesz się na odpalanie fajerwerków, bezwzględnie zachowaj zdrowy rozsądek. Zastanów się dwa razy, czy warto ryzykować. Zapoznaj się z  zasadami bezpieczeństwa i świętuj bezpiecznie Nowy Rok!