Jak przygotować paletę do transportu?

Paleta jest platformą służącą do pakowania oraz przenoszenia towarów, którą można nadać przedmioty o wadze do 1 tony. Przedmioty te muszą być umieszczone na standardowej euro palecie, a przesyłka powinna być odpowiednio zapakowana i zabezpieczona.

Spis treści

Standardowa paleta, czyli paleta euro (EPAL) jest drewnianą paletą o wymiarach 120 x 80 cm oraz wysokości do 180 cm. Przy wysyłkach paletowych wysokość przesyłki jest określana razem z paletą, a dodatkowo obowiązuje zasada, że zawartość paczki nie może przekraczać obrysu palety.

Ważne!
Wymiary oraz wagę należy podawać razem z paletą (np. paleta EURO 120 × 80 × 14,4 cm – ok 25 kg).
Przykład:
Chcąc wysłać na palecie pralkę o wadze 40 kg i wymiarach 60 x 60 x 120 cm, należy wpisać: 120 x 80 x 135 cm (120 cm + 15 cm paleta) i 65 kg (40 kg + 25 kg paleta)

Pozostaw paletę w miejscu dostępnym dla kuriera

Odbiór oraz dostawa odbywa się w systemie burta-burta. Zgodnie z artykułem 43. Ustawy – Prawo przewozowe, ładunek towarów należy do obowiązków nadawcy lub odbiorcy. Zatem kurier doręczając przesyłkę rozładowuje ją w miejscu, do którego może dojechać samochodem dostawczym. Ustawia ją na podłożu i już do kompetencji odbiorcy należy jej dalsze przenoszenie. Podobnie przy nadaniu – przesyłka musi być ustawiona w miejscu dostępnym dla samochodu kuriera. Kurier nie ma obowiązku wnoszenia przesyłki do budynku

Ułóż odpowiednio towar na palecie

Przede wszystkim elementy konstrukcji powinny być dopasowane do rozmiaru palety. Nie powinny wystawać poza jej krawędzie. Palety z elementami wystającymi w łatwy sposób mogą ulec uszkodzeniu lub uszkodzić inne przesyłki. Elementy umieszczone na palecie powinny być ułożone równomiernie, tak aby paleta stanowiła stabilną całość. Środek ciężkości powinien znajdować się w centrum pola palety.

Zabezpiecz towar

Ważne jest aby przygotowując paletę do transportu – uniemożliwić przesuwanie się poszczególnych elementów, np. przez owinięcie przeznaczoną do tego folią oraz taśmami spinającymi. Dodatkowym zabezpieczeniem paczek są specjalne blaty drewniane lub tekturowe, które nakłada się na ostatnią warstwę palety, a następnie zabezpiecza stretchem. Pamiętaj aby obwiązaniem objęto także paletę.

Naklej list przewozowy

Kluczowe dla prawidłowo zrealizowanego transportu jest zamieszczenie w miejscu widocznym listu przewozowego, w którym znajdą się wszelkie informacje dotyczące obchodzenia się z przewożonym ładunkiem.

Wyjątek to Geis Cargo- kurier podjeżdża po odbiór przesyłki z wydrukowanym listem przewozowym.

Did you find this FAQ helpful?
0
0