Przesyłka dłużycowa należy do grupy przesyłek niestandardowych, dlatego nie wszystkie firmy kurierskie przyjmują dłużyce do wysyłki. Jeśli jednak jesteś klientem platformy logistycznej Apaczka.pl, masz możliwość wyboru kilku opcji wysyłki przesyłki dłużycowej. Sprawdź szczegóły poniżej!

Spis treści

Czym jest przesyłka dłużycowa?

Jak sama nazwa wskazuje, przesyłka dłużycowa charakteryzuje się niestandardową długością. Każda firma kurierska w swoim regulaminie określa w jasny sposób wymiary przesyłek przyjmowanych do transportu w ramach usług kurierskich. Jeśli Twoja paczka przekracza maksymalną długość paczki, którą zaleca wybrany Przewoźnik, masz do czynienia z przesyłką dłużycową (tzw. dłużycą). Paczki dłużycowe są stosunkowo lekkie (w opozycji do swoich wymiarów) i stanowią przeciwieństwo paczek gabarytowych. Jeśli zastanawiasz się, jak wysłać dywan kurierem, to prawdopodobnie będziesz musiał nadać go jako przesyłkę dłużycową.

Jakim kurierem wysłać przesyłkę dłużycową?


Jeśli chcesz wysłać dłużycę za pośrednictwem platformy logistycznej Apaczka.pl, zaloguj się do Panelu Klienta i wprowadź do formularza wymiary przesyłki. W zależności od podanych parametrów będziesz mieć do wyboru ofertę cenową Przewoźników, którzy są w stanie zapewnić transport przesyłce o podanych parametrach wielkościowych. 

Poniżej wyszczególnienie maksymalnej długości przesyłek akceptowanych przez Przewoźników:

 • DPD – 175 cm (paczka standardowa) i 300 cm (paczka niestandardowa);
 • DHL – 120 cm (paczka standardowa) i 260 cm (paczka niestandardowa);
 • UPS – 270 cm (paczka standardowa);
 • Ambro Express – 400 cm (paczka standardowa i niestandardowa).

Przesyłka dłużycowa w Ambro Express

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ofertę Ambro. To firma, która specjalizuje się w transporcie ładunków, klasyfikowanych przez innych spedytorów jako niestandardowe. Jeśli często wysyłasz dłużyce lub inne przesyłki niestandardowe, ta firma kurierska przyjmie do transportu paczki, za które inni Przewoźnicy doliczają solidne dopłaty. Przesyłka dłużycowa, którą możesz nadać jako standardową kurierem Ambro Express, musi spełniać następujące warunki:

 • Całkowita waga do 30 kg – długość 200 – 400 cm, szerokość + wysokość do 50 cm
 • Dłużyca do 50 kg – dł. 200 – 400 cm, szerokość + wysokość do 50 cm

Przewidywany czas dostawy kurierem Ambro to standardowo 2 dni robocze. Kurierem Ambro Express możesz przewieźć na przykład meble, elementy karoserii i inne części samochodowe, a nawet rower.

Przesyłka dłużycowa DPD

W DPD długość paczki standardowej wynosi maksymalnie 175 cm. Powyżej długości 250 cm (a maksymalnie 500 cm), przesyłka staje się paczką dłużycową, na którą doliczane są dopłaty. Dla paczki o sumie wymiarów większej niż 300 cm (maksymalnie 560 cm z zastrzeżeniem, że bez względu na długość paczki suma pozostałych boków nie może być większa niż 60 cm) również doliczana jest opłata dłużycowa.

Dodatkowe informacje:

 • Dla każdej przesyłki obliczana jest waga wymiarowa (długość x szerokość x wysokość [cm] / 6000).
 • Kategoria wagowa ustalana jest według wyższej wagi (rzeczywistej lub wymiarowej – jeżeli waga gabarytowa liczona ze wzoru nie przekracza 10 kg, do listu przewozowego wpisywana jest rzeczywista waga paczki).
 • W usługach międzynarodowych: gdy waga gabarytowa jest wyższa niż 41,6 kg cena będzie naliczana w oparciu o wagę gabarytową.

Przesyłka dłużycowa DHL

W ofercie uług kuriera DHL oraz brokerów oferujących usługi DHL – dłużyca to przesyłka powyżej 200 cm i max. do 400 cm długości, wysokości do 210 cm, oraz których suma wszystkich trzech boków nie jest większa niż 600 cm.  Dla takich przesyłek DHL dokonuje wyceny w oparciu o:
– wagę przestrzenną: [długość (cm) x szerokość (cm) x wysokość (cm)]/4 000 lub 1 m3 przesyłki = 250 kg;
– wagę dłużycową według przelicznika 1 mb = 100 kg.

Dodatkowe informacje:

 • Maksymalna liczba elementów w przesyłce to 5 sztuk. Każdy element poza paletą traktowany jest jako osobny element; towar skonsolidowany na palecie jest traktowany jako pojedynczy element. Waga maksymalna elementu, który nie został umieszczony na palecie to 50 kg.
 • Usługa realizowana jest w systemie burta-burta.
 • Przesyłki DHL odbiera od poniedziałku do piątku i doręczane są w ciągu 2 dni roboczych.

Jak otrzymać indywidualną wycenę na przesyłki dłużycowe?

Jeśli wymiary twojej przesyłki są takie, że nawet dla Ambro będzie to dostawa niestandardowa, w Apaczka.pl możesz zamówić indywidualną wycenę, wypełniając stosowny formularz w Panelu Klienta. Dedykowany konsultant Apaczki skontaktuje się z Tobą i przedstawi możliwe rozwiązania. Aby skorzystać z tej opcji musisz mieć konto klienta.