Sklep na Instagramie to kolejne, niezwykle szybko rozwijające się źródło pozyskiwania klientów. Tym samym możliwości dystrybucji produktów w e-commerce rosną, a właściciele sklepów internetowych bardziej precyzyjnie tworzą grupy docelowe dla swoich produktów. Jak założyć sklep na Instagramie i kiedy warto to zrobić?

Spis treści

Strategia biznesowa firm zajmujących się sprzedażą produktów lub usług zwykle uwzględnia kilka standardowych kanałów ich dystrybucji. Wraz z rozwojem możliwości digitalowych pojawiają się jednak coraz to nowe ścieżki dotarcia do klienta, które warto uwzględniać w swoich strategiach biznesowych i marketingowych. Mowa tu między innymi o popularnych obecnie aplikacjach typu Tik Tok, Snapchat czy Twitter, ale także o serwisach społecznościowych, które od dawna są obecne w świecie digitalu: Facebooku, LinkedInie i Instagramie. Włączenie tych źródeł w działania pozyskujące nowych klientów i utrzymujące relacje z już istniejącą grupą odbiorców pozwolą nie tylko otworzyć firmę na e-świat, ale i zdominować konkurencję już na etapie przedbiegów. 

Jak założyć sklep na Instagramie?

Założenie sklepu na Instagramie nie jest trudne. Wystarczy że posiadasz konto biznesowe i zaktualizowaną aplikację Instagrama. Sprawdź także, czy twoje konto firmowe spełnia warunki umowy handlowej i zasady handlowe, obowiązujące na tym serwisie społecznościowym. Wśród nich znajdziesz na przykład informację o produktach, których nie można sprzedawać za pośrednictwem Instagrama, a także szczegółowy regulamin sprzedaży przez ten serwis.

Przeczytaj także: Jak prowadzić profil firmowy na Instagramie?

W kolejnym kroku musisz połączyć konto firmowe na Instagramie z kontem firmowym na Facebooku. Możesz to zrobić albo bezpośrednio przez Instagrama, albo z poziomu konta firmowego na Facebooku. Ten krok pozwoli ci w pełni skonfigurować sklep.

Następnie skonfiguruj katalog produktów, dodając go do swojego konta, a także aktywuj sklep na Instagramie w facebookowej usłudze Zakupy – z poziomu Business Menedżera lub z poziomu aplikacji Instagram. Weryfikacja konta może potrwać nawet do kilkunastu dni, dlatego uzbrój się w cierpliwość.

Przeczytaj także: Podcasty w marketingu. Potęga słowa

Ważne! Niestety, finalizacja zakupu przez Instagram jest dostępna tylko w USA. Dlatego sklep na Instagramie musi “opierać się” na tradycyjnym sklepie internetowym, w którym istnieje opcja płatności za zakupy.

Prowadzenie sklepu na Instagramie

Założenie sklepu na Instagramie to dopiero początek realizacji założonej strategii. Pamiętaj, że o sukcesie tej decyzji świadczy nie samo zaistnienie w sieci, a przede wszystkim dalsza aktywność przekładająca się na konkretne zyski. Dlatego zachowaj regularność publikacji i dbaj o atrakcyjność postów – wrzucaj ciekawy content i koniecznie taguj na nim sprzedawane produkty. 

Na jednym zdjęciu lub filmie zamieszczonym w poście możesz otagować maksymalnie 5 produktów. Jeśli publikujesz post karuzelowy na Instagramie, czyli ten z kilkoma obrazkami przewijanymi za pomocą suwaka (maksymalnie 4 zdjęcia), możesz oznaczyć aż 20 swoich produktów. Niestety, popularne w tym serwisie relacje pozwalają na otagowanie zaledwie 1 produktu – skorzystaj z tej opcji na przykład podczas prezentacji nowego produktu w swoim e-sklepie.

Przeczytaj także: Sklep na Facebooku. Jak prowadzić go z sukcesem?

Sprzedaż produktów przez Instagram – czy warto?

Analitycy Deutsche Bank twierdzą, że w 2021 roku dochody z zakupów na Instagramie wyniosą 10 miliardów dolarów. To tylko jeden z argumentów, przekonujących do prowadzenia sprzedaży produktów na Instagramie. Sklepy internetowe często nie pozwalają na tak ekspresyjną, oryginalną prezentację produktów, jak profile w mediach społecznościowych. Warto wykorzystać ten fakt publikując atrakcyjne wizualnie zdjęcia lub krótkie filmy, które prezentują sprzedawany produkt w nieco mniej “sztywny” sposób. Dodatkowe promowanie sprzedawanych towarów za pomocą Instagrama nie tylko powiększa grono odbiorców, ale także wpływa na zwiększenie sprzedaży i bardziej przyjemną dla oka promocję asortymentu e-sklepu w sieci. Czy musimy wspominać o tym, że założenie i prowadzenie sklepu na Instagramie (podstawowe działania) jest całkowicie darmowe?