Gdzie znajdę i jak czytać specyfikację do faktury?

Specyfikacja do faktury to dokument, w którym znajdziesz szczegółowe zestawienie zrealizowanych zleceń oraz wyjaśnienie, z czego wynikają naliczone opłaty dodatkowe.

Jeżeli indywidualne porozumienia z klientem, zawarte w formie pisemnej, nie stanowią inaczej, to faktury wystawiamy dwa razy w miesiącu – w połowie i na koniec każdego miesiąca. 

 Faktury i specyfikacje udostępniamy do pobrania w dwóch miejscach:

  1. faktury w wiadomości e-mail wysłanej na adres, który został podany podczas rejestracji;

  2. faktury i specyfikacje w Panelu Klienta w zakładce Faktury, dostępnej po zalogowaniu do serwisu.

Wystarczy kliknąć na ikonę faktury lub specyfikacji, aby pobrać plik w formacie pdf lub pdf / csv dla specyfikacji.


Zobacz również:

Jak czytać specyfikację?

W specyfikacji, pobranej w formacie pdf, znajdziesz m.in. informacje:

  • której faktury dotyczy,
  • jaki obejmuje okres,
  • danych nabywcy,
  • o wysokości VAT, sumy netto i brutto,
  • jakie dodatkowe opłaty obejmuje. Informacja o naliczonych dopłatach znajduje się także na fakturze oraz w zakładce Zlecenia

Przesyłki, do których zostały naliczone dodatkowe opłaty, na specyfikacji najczęściej wyświetlone są na końcu.

Mogą też być pokazane pod zleceniem, jako dodatkowy wiersz (szary kolor).

Powyższa dopłata widnieje w kolumnie „waga”, co mówi nam, że przesyłka została przeważona i prawdopodobnie waga bilingowa bądź rzeczywista jest większa od tej, którą zadeklarował klient przy składaniu zlecenia.

Dodatkowa obsługa

Zestawienie informacji dotyczących dodatkowych usług znajduje się na oddzielnej stronie specyfikacji.


Zobacz również:
 Gdzie sprawdzić dopłaty do przesyłki?

Co oznaczają skróty dotyczące dopłat?

Po pobraniu specyfikacji w pdf, na górze strony widoczna jest legenda z wyjaśnieniem użytych skrótów. Zobacz, co oznaczają poszczególne skróty.

Usługa dodatkowa, polegająca na pobraniu od odbiorcy należności za zawartość doręczonej mu przesyłki i jej przekazaniu zleceniodawcy. Usługa jest dodatkowo płatna.

Ubezpieczenie paczki czyli zadeklarowana wartość, to dodatkowa usługa, która pozwala na ubezpieczenie paczki. Usługa jest dostępna dla wszystkich serwisów krajowych, niektórych zagranicznych i jest dodatkowo płatna.

Złożenie zlecenia w systemie z zadeklarowaniem wartości, wiąże się z tym, że przewoźnik przejmie odpowiedzialność za towar do jego rzeczywistej wartości, pod warunkiem, że zadeklarowana kwota nie jest mniejsza niż rzeczywista wartość towaru.

Przeczytaj TUTAJ więcej informacji o ubezpieczeniu przesyłki.

Doręczenie pod adres prywatny jest definiowane jako doręczenie do prywatnego domu (mieszkania). Obejmuje ono również doręczenie do firmy działającej w domu (mieszkaniu). Za doręczenie pod adres prywatny przewoźnicy UPS i TNT doliczają dodatkową opłatę.

Opłata dodatkowa za doręczenie w obszarze leżącym poza standardową strefą świadczenia usług (dotyczy przesyłek krajowych).

UPS

Do kosztu każdej przesyłki odbieranej lub/i doręczanej w obszarach leżących poza standardową strefą świadczenia usług UPS będzie doliczana dopłata dodatkowa. W zależności od możliwości dotarcia
obsługiwane lokalizacje są klasyfikowane jako strefy rozszerzone lub obszary odległe. Jeżeli zarówno miejsce odbioru jak i doręczenia znajdują się w strefie rozszerzonej lub w obszarze odległym, to do kosztu przesyłki zostanie doliczona opłata dodatkowa. Informację, czy opłata ta ma zastosowanie do określonej lokalizacji można znaleźć na stronie www.ups.com/pl/.

DPD

Do kosztu przesyłki odbieranej lub/i doręczanej w obszarach leżących poza standardową strefą świadczenia usług będzie doliczana dodatkowa dopłata. Za strefę rozszerzoną uważa się doręczenie w 2 i 3 strefie. Dopłata dotyczy przesyłek krajowych.

Wykaz kodów dla każdej ze stref znajduje się pod linkiem:

https://www.dpd.com/pl/pl/moje-dpd/dokumenty-dpd-polska/  dokument o nazwie Tabela dostępności usług DPD Polska

-strefa zostanie doliczona, jeśli waga rzeczywista paczki/palety przekroczy 31,5kg

-strefa zostanie doliczona, jeśli waga gabarytowa paczki/palety przekroczy 50kg

Zobacz również: Dokumenty DPD.

TNT

Doręczenie lub odbiór przesyłki z miejsc odległych od miast.
Lista terenów odległych dostępna na ww.tnt.com.pl.

Opłata za doręczenie przesyłki w sobotę. Usługa dodatkowo płatna u przewoźnika DHL.

Dodatkowa opłata dla przesyłek, które ze względu na: nietypowy kształt, wymiary, wagę, zawartość, sposób opakowania lub oznaczenia wymagają dodatkowej obsługi podczas transportu przeładunkowych.

Każdy z przewoźników ma inną definicję przesyłki nietypowej. Zapraszamy do zapoznania się z definicjami przewoźników >> przesyłka nietypowa.

W przypadku przesyłek znacznie przekraczających standardowe wymiary lub wagę, przewoźnicy DHL, UPS i INPOST doliczają specjalną, dodatkową opłatę.

UPS

Dana paczka jest traktowana jako „Duża paczka”, kiedy jej długość oraz obwód [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)] łącznie wynoszą więcej niż 300 cmale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru wynoszącego 400 cm.
Duże paczki, oprócz dopłaty, podlegają ograniczeniu minimalnej rozliczanej wagi 40 kg.

INPOST

Dopłata za każdy dodatkowy kilogram do paczki powyżej 50 kg wagi gabarytowej, obliczanej wg. wzoru:
dł. (cm) x szer. (cm) x wys. (cm) / 6000.
DHL

Opłata wolumetryczna dotyczy przesyłek, których waga gabarytowa przekracza 31,5 kg, a waga rzeczywista nie przekracza 31,5 kg. Wyliczenie wagi wynikającej z wymiarów przesyłki odbywa się wg. wzoru: dł. (cm) x szer. (cm) x wys. (cm) / 4000

Wysokość dopłat różni się w zależności od przedziału. Obowiązujące przedziały:

  • 31,5 kg do 50 kg
  • ponad 50 kg

Opcja dostarczenia, w przypadkach, kiedy nie ma możliwości doręczenia paczki. Dzięki usłudze przekierowania UPS można określić, by paczka została dostarczona pod alternatywny adres lokalny. Usługa płatna u przewoźnika UPS.

Opłata paliwowa jest należnością finansową, pobieraną w wyniku wprowadzenia na polski rynek paliw silnikowych oraz gazu, którymi zasilane są pojazdy samochodowe. Jej wpływy zasilają w 80 proc. Krajowy Fundusz Drogowy, a w pozostałych 20 proc. Fundusz Kolejowy. 

Zobacz również: Co obejmuje cena przesyłki?

Dlaczego na bieżącej fakturze mam opłaty z poprzednich miesięcy?

Firmy kurierskie, z którymi współpracujemy, mają prawo zweryfikować przesyłkę pod kątem wagi, wymiarów bądź rodzaju opakowania na każdym etapie transportu i doliczyć dodatkowe koszty. Zdarza się, że w wyniku weryfikacji firma kurierska nalicza dodatkowe opłaty. 

Informacje o naliczonych opłatach można znaleźć m.in. w specyfikacji dołączonej do faktury. 

Dopłaty do faktury wynikające z przekroczenia wagi/wymiarów czy wyboru innego opakowania, przekazywane są przez firmy kurierskie do Apaczka.pl nawet przez około 3 miesiące od daty nadania przesyłki.

Adres kontaktowy

Informujemy, że Administratorem danych osobowych jest Wolante Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-797), ul. Klimczaka 1. Dane będą przetwarzane w celu wykonania postanowień regulaminu oraz marketingu własnego. Każdy ma prawo wglądu do treści danych oraz ich poprawiania. Dane są podane dobrowolnie, lecz są warunkiem świadczenia usługi.

Copyright @ 2020 apaczka.pl

Adres kontaktowy

Informujemy, że Administratorem danych osobowych jest Wolante Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-797), ul. Klimczaka 1. Dane będą przetwarzane w celu wykonania postanowień regulaminu oraz marketingu własnego. Każdy ma prawo wglądu do treści danych oraz ich poprawiania. Dane są podane dobrowolnie, lecz są warunkiem świadczenia usługi.

Copyright @ 2020 apaczka.pl.

Adres kontaktowy

Informujemy, że Administratorem danych osobowych jest Wolante Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-797), ul. Klimczaka 1. Dane będą przetwarzane w celu wykonania postanowień regulaminu oraz marketingu własnego. Każdy ma prawo wglądu do treści danych oraz ich poprawiania. Dane są podane dobrowolnie, lecz są warunkiem świadczenia usługi.

Copyright @ 2020 apaczka.pl.