Standardowa europaleta pojawiła się w branży logistycznej już w 1961 roku, gdy zauważono, że unifikacja rozmiarów ułatwi transport krajowy, jak również międzynarodowy. Dziś podstawowa paleta EPAL posiadająca odpowiedni certyfikat jest powszechnie wykorzystywana w branży kurierskiej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – od przyspieszonego załadunku i rozładunku po efektywne wykorzystanie przestrzeni transportowej. Sprawdź, jak prezentują się dokładne wymiary europalety oznaczonej symbolami EUR, EUR 1 oraz EPAL. Prowadzisz biznes, w którym wysyłka towaru odgrywa ważną bądź kluczową rolę? Dowiedz się, jak serwis Apaczka pomoże Ci sprawnie i tanio transportować ładunki za pośrednictwem zunifikowanej europalety.

Podstawowe wymiary palety Euro

Ustandaryzowane wymiary europalety odkrywają kluczową rolę w przypadku magazynowania towarów, jak również w ich transporcie drogą lądową, lotniczą bądź w kontenerach morskich. Poszczególne rodzaje palet pozwalają na wygodny przewóz ładunków o zróżnicowanych gabarytach, a także wadze.

Najpowszechniej stosowanym wariantem jest oznaczona symbolami EUR, EUR 1 oraz EPAL europaleta. Wymiary 1200 mm x 800 mm x 144 mm są znane każdemu specjaliście działającemu w branży logistycznej bądź branży kurierskiej. W jaki sposób należy je interpretować?

Główne wymiary europalety:

  • długość – 1200 mm, 
  • szerokość – 800 mm, 
  • wysokość – 144 mm.

Dokładnie zunifikowane wymiary europalety w połączeniu ze ściśle określoną konstrukcją sprawiają, że palety drewniane, a rzadziej wykonane z tworzywa sztucznego mogą być na całym świecie obsługiwane przy pomocy tych samych urządzeń – na przykład wózków widłowych. Z kolei ładownie w samochodach ciężarowych i kontenery morskie z biegiem lat dostosowano do standardu 1200 mm x 800 mm x 144, co pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię składowania.

Dawniej, przy wykorzystaniu palet o różnych wymiarach nie było to możliwe, gdyż wśród składowanych palet pojawiały się puste przestrzenie, które z ekonomicznego punktu widzenia oznaczają straty.  

Europaleta – wymiary dodatkowe

Określone wymiary palety Euro oraz tworzone przez nią sztywne podłoże to nie wszystko. Konstrukcja samych palet drewnianych również podlega szczegółowej standaryzacji. Z tego powodu warto wspomnieć, że istnieją jeszcze dodatkowe wymiary europalety, dotyczące każdego z jej elementów.

Paleta euro – wymiary dodatkowe:

  • Dolny element wejściowy, czyli zewnętrzna deska znajdująca się na podstawie palety – 1200 mm x 100 mm x 22 mm
  • Górny element wejściowy – 1200 mm x 145 mm x 22 mm
  • Deska środkowa na podstawie palety – 1200 mm x 145 mm x 22 mm
  • Belka poprzeczna pomiędzy podstawą, a wierzchem palety – 800 mm x 145 mm x 22 mm
  • Deska środkowa na wierzchu palety – 1200 mm x 145 mm x 22 mm
  • Deska pośrednia pomiędzy deską środkową, a górnym elementem wejściowym – 1200 mm x 100 mm x 22 mm

Oprócz tego paletę tworzą dwa rodzaje klocków o wymiarach 145 mm x 100 mm x 78 mm oraz 145 mm x 145 mm x 78 mm.

Nośność i waga europalety

Jeśli paleta euro zostanie wykonana zgodnie z wymaganymi certyfikatami, co oznacza nie tylko prawidłowe wymiary palety, powinna charakteryzować się określonymi właściwościami. Przeciętna waga palety Euro to około 25 kg, a ze względu na standardy materiałowe i technologiczne odstępstwa od tej reguły nie mogą być duże.

Maksymalne obciążenie palety euro zależy od sposobu jej wykorzystania. Nośność dynamiczna sięga nawet 1500 kg, ale może być też o kilkaset kilogramów niższa, zależnie od sposobu załadunku towaru. Ten parametr ma znaczenie w transporcie. Przy takim obciążeniu ładunek może być przewożony w samochodzie ciężarowym bez obaw o jego bezpieczeństwo.

W przypadku składowania towarów w magazynie bez ich transportu maksymalne obciążenie wzrasta. Nośność statyczna europalet sięga nawet 4000 kg, lecz należy pamiętać, że towar nie może być przemieszczany. W praktyce cięższe ładunki transportowane są na większych paletach, takich jak paleta przemysłowa 1200 mm x 1000 mm x 144 mm lub paleta EUR 3 (EPAL 3) będąca jej odwrotnością o wymiarach 1000 mm x 1200 mm x 144 mm.

Standaryzacja i wymagania konstrukcyjne europalety

Nie każda konstrukcja posiadająca wymiary europalety może zostać za taką uznana. Jeśli masz wątpliwości, czy dany egzemplarz zalicza się w poczet europalet, zwróć uwagę na symbole. Na certyfikowanej europalecie znajdziesz oznaczenia EUR, EUR 1 oraz EPAL. Jest to gwarancja, że standardowa europaleta posiada odpowiednią wytrzymałość i nośność.

Pełnoprawna europaleta spełnia normę UNE-EN 13698-1. Produkcją takich egzemplarzy zajmują się jedynie licencjonowane firmy, które otrzymują uprawnienia nadawane przez Europejskie Stowarzyszenie Paletowe – EPAL. Co ciekawe, te same podmioty są uprawnione również do naprawiania europalet, a o prawidłowo przeprowadzonej naprawie decyduje obecność specjalnych gwoździ ze znakiem EPAL. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że zostały zachowane nie tylko prawidłowe wymiary europalety, ale również pozostałe kryteria dotyczące wykorzystanych materiałów i standardów.

Najważniejsze zalety podstawowej palety euro

Ujednolicony rozmiar europalety stanowił prawdziwą rewolucję w światowej branży logistycznej. Rozwiązanie sprawdziło się, ponieważ europalety posiadające certyfikację są od kilkudziesięciu lat najpopularniejszym wariantem transportu dużych ładunków. Na czym polegają ich zalety?

Uniwersalność europalety

Standardowe wymiary europalet sprawiają, że mogą być one wykorzystywane w magazynach praktycznie na całym świecie, podobnie jak w transporcie. Nie istnieje ryzyko, że miejscowa infrastruktura, na przykład wózek widłowy nie poradzi sobie z transportem towaru. Dzięki temu na paletach euro można bezproblemowo prowadzić wymianę towarową pomiędzy przedsiębiorstwami w obrębie kraju i w przewozie międzynarodowym.

Standaryzacja w transporcie

Dokładnie określony rozmiar europalety pozwala przewoźnikom precyzyjnie zaplanować poszczególne transporty. Obecnie w powierzchni załadunkowej przeciętnego tira mieszczą się dokładnie 33 europalety o wymiarach 120 cm x 80 cm. Oznacza to większą efektywność transportu, ponieważ przestrzeń dostępna w kontenerach i ładowniach nie marnuje się. Ponadto podstawa europalety stanowi wielokrotność powszechnie używanych w przemyśle i logistyce pojemników skrzyniowych, dzięki czemu ładunek nie wystaje poza jej obrys.

Ułatwiony załadunek

Abstrahując od wymiarów europalety, warto zaznaczyć, że sama jej konstrukcja zdecydowanie ułatwia załadunek, jak i rozładunek transportowanego towaru. Dzieje się tak ponieważ norm konstrukcyjnych palet stosują się także sprzęty używane powszechnie w logistyce, takie jak wózki widłowe.

Paleta euro – sposoby zakupu

Znając prawidłowe wymiary europalety, można przystąpić do zakupu. Jest on możliwy bezpośrednio u producentów, jak również w lokalnych składach drewna. Palety można dziś bez problemu nabyć również online z dostawą w wybrane miejsce. Szukając oszczędności, możesz zdecydować się na europalety używane, które są łatwo dostępne na skupach. Warto zaznaczyć, że certyfikowane egzemplarze nadają się do wielokrotnego użytku.

Wymiary palet euro w branży kurierskiej

Ustandaryzowane rozmiary europalety ułatwiają codzienną pracę przedsiębiorstwom z branży kurierskiej, a także ich klientom. Aby zamówić usługę, należy jedynie zaznaczyć wybrany w formularzu rozmiar palety, na której zostanie ułożony towar. Ładownie ciężarówek i aut dostawczych są ściśle dostosowane do wymiarów certyfikowanych palet. Ułatwiony załadunek sprawia, że towar może szybciej dotrzeć do swojego adresata.

Europalety jako usługa w serwisie Apaczka

Interesuje Cię transport towaru na palecie w wybrane miejsce i szukasz atrakcyjnej oferty? Skorzystaj z naszej platformy logistycznej Apaczka. Logując się do panelu serwisu, zyskujesz dostęp do ofert wszystkich wiodących przewoźników, którzy są w stanie wykonać tę usługę. Formularz wypełniasz tylko raz, a następnie porównujesz proponowane oferty. Oprócz atrakcyjnego cennika możesz liczyć na dodatkowe rabaty przy regularnych wysyłkach, a także szereg udogodnień dla klientów biznesowych, takich jak wygodne rozliczenie miesięczne na fakturze zbiorczej.