Terminowe doręczenie przesyłki jest zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest prawidłowo zapisany adres doręczenia, a w tym – kod pocztowy. Jak sprawdzić kod pocztowy dla miejscowości w kraju i za granicą? Jak zapisać kod pocztowy prawidłowo? Sprawdź, żeby uniknąć niepotrzebnych dopłat i problemów z doręczeniem paczki.

Spis treści

Prawidłowo zapisany adres doręczenia przesyłki jest jednym z najważniejszych punktów podczas nadawania paczek w kraju i za granicę. Od tego zależy nie tylko terminowe doręczenie przesyłki, ale także brak niepotrzebnych dopłat, związanych z dodatkową pracą po stronie kurierów, pracowników sortowni czy wreszcie konieczności zwrotu do Nadawcy i ponownego nadania przesyłki. Dlatego wysyłając paczkę warto wiedzieć, jak poprawnie zapisać kod pocztowy, aby uniknąć stresu.

Kody pocztowe w Polsce

Kody pocztowe używane w Polsce noszą oficjalną nazwę – polski system Pocztowych Numerów Adresowych (PNA). Wprowadzono go 1 stycznia 1973 roku aby ułatwić sortowanie przesyłek pocztowych. Każdy kod pocztowy jest unikatowy, dzięki czemu znacząco ułatwia doręczenie przesyłki do właściwej miejscowości – pamiętajmy, że w Polsce nazwy miejscowości często powtarzają się, na przykład nazwa miejscowości Stara Wieś występuje ponad 400 razy!

Cyfry w kodzie pocztowym – co oznaczają?

Każdy polski kod pocztowy składa się z 5 cyfr, przedzielonych od siebie myślnikiem w kombinacji XX-XXX. Nie są one jednak przypadkowe, a każda cyfra ma ukryte znaczenie. Pierwsza cyfra kodu pocztowego to oznaczenie okręgu pocztowego. Druga cyfra jest oznaczeniem strefy kodowej oraz części okręgu, w którym znajduje się dany adres – względem miasta wojewódzkiego lub linii komunikacyjnych. Dzięki trzeciej cyfrze w kodzie pocztowym sortujący przesyłki pracownicy lub maszyny mogą zidentyfikować konkretną część obszaru pocztowego. Dwie ostatnie cyfry w kodzie pocztowym są oznaczeniem placówki pocztowej, do której administracyjnie należy docelowy adres doręczenia przesyłki.

Jak sprawdzić kod pocztowy?

Adresując przesyłkę lub list i chcąc sprawdzić, jaki kod pocztowy należy wpisać w miejscu adresu, możesz skorzystać z wyszukiwarki kodów pocztowych na oficjalnej stronie Poczty Polskiej. Istnieje także wiele stron internetowych, które ułatwiają znalezienie odpowiedniego kodu pocztowego.

Kody pocztowe za granicę

Nadając przesyłki za granice naszego kraju trzeba liczyć się z tym, że każde państwo może w inny sposób i na innych zasadach operować kodami pocztowymi. Dlatego za każdym razem wysyłając coś za granicę sprawdź, jakie kody pocztowe obowiązują dla danego kraju i regionu, a także jak poprawnie je zapisać. Możesz to zrobić przeglądając Formaty kodów pocztowych do poszczególnych krajów w Centrum Pomocy Apaczka.

Na koniec – ciekawostka!

Czy wiesz, że w Polsce niektóre instytucje publiczne mają własny kod pocztowy, niezależny od regionu położenia siedziby? Należą do nich na przykład Telewizja Polska, czy Narodowy Bank Polski.