Jeszcze kilka lat temu w Polsce większość zamówień w e-sklepie internetowym była wysyłana do odbiorcy w formie paczki za pobraniem. Teraz, wraz z rosnącą popularnością zakupów w sieci oraz bezpłatnych zwrotów wzrosło również zaufanie do sprzedawców. Co za tym idzie, Polacy płacą za zakupy głównie online, zanim jeszcze je dostaną. Istnieje wciąż jednak grupa osób, która czuje się bezpieczniej, zamawiając paczki za pobraniem. Jak w 2023 roku można nadać przesyłkę pobraniową? Ile to kosztuje? Czy możliwa jest płatność kartą? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym materiale.

Czym jest przesyłka pobraniowa?

Przesyłka za pobraniem to rodzaj zamówienia, za które się płaci nie online, a dopiero w momencie odbioru paczki. Kwotę pobrania ustala się uprzednio ze sprzedawcą. Najczęściej uwzględnia ona dodatkową opłatę za możliwość skorzystania z tej opcji. Klient, który otrzymuje paczkę za pobraniem, może najpierw dokonać weryfikacji zawartości paczki, a dopiero potem ją przyjąć. Oczywiście, chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy przesyłka zawiera towary, które rzeczywiście zamówiłeś i czy dotarła w nienaruszonym stanie. Moment weryfikacji przesyłki nie służy np. do sprawdzania, czy zamówione w sklepie internetowym ubrania rzeczywiście pasują na Ciebie.

Dla kogo przesyłka za pobraniem będzie najlepszym rozwiązaniem?

Przesyłka pobraniowa będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które kupują pierwszy raz z konkretnego sklepu i boją się, że dostaną towar niezgodny z opisem zamieszczonym w sklepie internetowym. To także dobre rozwiązanie w przypadku, gdy zamawiamy produkty wysokiej wartości, np. AGD lub RTV, albo przedmioty łatwo się tłukące. W momencie odbioru paczki możesz zweryfikować, czy nie doszło do uszkodzenia towaru, które wymagałoby odmówienia odbioru przesyłki i odesłania jej na adres nadawcy. Taki model działania zapewnia dużą wygodę, ponieważ nawet w erze bezpłatnych zwrotów samodzielne odesłanie paczki o dużych gabarytach mogłoby być problematyczne. Wszystkie te zalety przesyłki pobraniowej zyskują jeszcze bardziej na znaczeniu, gdy zamawiamy towar zza granicy i nie jesteśmy pewni, w jakim stanie dotrze do Polski.

Niektórzy stosują przesyłkę pobraniową jako rozwiązanie w przypadku, gdy chwilowo nie mają pieniędzy, aby zapłacić za towar, ale spodziewają się wpływu na dniach. Dzięki temu można odłożyć moment zapłaty o kilka dni, jednocześnie wciąż korzystając z atrakcyjnej przeceny. Warto jednak pamiętać o tym, aby stosować ten sposób rozsądnie i z głową – każda nieodebrana paczka za pobraniem to konkretne straty dla firmy kurierskiej oraz sklepu internetowego.

Który kurier świadczy usługi za pobraniem?

Obecnie wszystkie wiodące w Polsce firmy kurierskie oferują możliwość wysyłki standardowej paczki za pobraniem. U którego kuriera jednak najlepiej wykupić taką usługę? Koszt nadania paczki krajowej lub międzynarodowej za pobraniem możesz sprawdzić m.in. za pośrednictwem nasze panelu klienta Apaczka.pl, gdzie możemy podać parametry przesyłki, a w sekcji „Dodatkowe informacje i usługi” podać kwotę pobrania. Dzięki temu szybko sprawdzisz, którzy kurierzy zajmą się Twoją przesyłką i ile zapłacisz za tę usługę.

Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Wysyłka przesyłki za pobraniem jest stosunkowo prosta. Zacznij od zalogowania się do panelu Apaczka.pl i wprowadzenia w nim kwoty pobrania. W przypadku wyboru usługi od DHL, FedEx lub InPost, konieczne będzie również zadeklarowanie wartości paczki – nie może ona być niższa niż wprowadzona kwota pobrania. Następnie uzupełnij numer konta bankowego, na który platforma logistyczna ma przelać pieniądze z pobrania. Musi to być konto z polskim numerem IBAN. Kolejnym krokiem będzie wybór przewoźnika i wprowadzenie adresu odbioru paczki. To tyle – zostaje tylko nadanie paczki.

Warto upewnić się, czy na pewno wpisałeś prawidłową kwotę pobrania. Niektórzy przewoźnicy umożliwią jej korektę, ale większość nie zezwala na takie działanie. Zmiana kwoty pobrania będzie możliwa u kurierów takich jak: Ambro, FedEx/TNT, InPost Kurier czy Rhenus. W DPD również dokonasz korekty błędnie wpisanej kwoty pobrania, jeśli jest ona zbyt niska, ale konieczne będzie wygenerowanie nowego listu przewozowego.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i nie masz czasu na oddzielną rejestrację każdej przesyłki, zawsze możesz zautomatyzować procesy wysyłkowe, integrując swój e-biznes z platformą Apaczka.pl. Dzięki temu za każdym razem, gdy klient zamówi przesyłkę za pobraniem, w systemie automatycznie zostanie utworzony numer przesyłki z konkretnymi parametrami. Następnie wystarczy tylko ją przekazać kurierowi lub nadać w automacie, aby ruszyła w świat.

Wysyłka paczki za pobraniem – jak długo trzeba czekać na zwrot pieniędzy?

Każdy przewoźnik ma inny termin zwrotu pobrania, jednak można się spodziewać go średnio w terminie od 2 do 12 dni roboczych. Najszybszy jest tutaj UPS, który deklaruje średnio 2-4 dni robocze od daty przekazania pieniędzy pracownikowi. Apaczka.pl dokonuje przelewu niezwłocznie po otrzymaniu pieniędzy od kuriera.

Zagraniczna przesyłka za pobraniem – co warto wiedzieć?

Na wielu rynkach cash on delivery wciąż pozostaje ważną metodą opłacania zamówień, szczególnie w przypadku zamawiania towarów w zagranicznych sklepach internetowych. Przesyłki pobraniowe można bez problemu wysyłać również za granicę. Jednak warto pamiętać, że wysyłka paczki za pobraniem przez Apaczka.pl uwzględnia płatność tylko w euro – odbiorcy będą musieli przekazać kurierowi wyliczoną kwotę w europejskiej walucie. Oferując taką usługę, zyskasz zatem zaufanie odbiorców w Hiszpanii, Włoszech czy Niemczech oraz na innych rynkach Europy Zachodniej.

Kurier za pobraniem – czy kurierowi można płacić kartą przy odbiorze?

Wielu przewoźników idzie z duchem czasu i proponuje możliwość opłacenia przesyłki gotówką lub kartą. W Polsce coraz częściej są dostępne nowoczesne metody płatności, takie jak BLIK czy zbliżeniówki. Dzięki temu odbiorcy mogą jeszcze sprawniej odebrać paczkę, nie przejmując się posiadaniem wyliczonej w gotówce kwoty dla kuriera.