Cło na towary z Chin to dość ważna kwestia, jeśli często robisz internetowe zakupy w Państwie Środka. Ten podatek, mający zasilić budżet państwa, jest pobierany zawsze jeśli spoza Unii Europejskiej sprowadzasz towary zagraniczne do Polski. Taryfa celna jednak nieustannie się zmienia. Ile wynosi cło z Chin? Jakie są stawki celne w 2022 roku oraz kiedy zapłacę cło kupując w Chinach?

Zakupy przez internet w chińskich sklepach i portalach aukcyjnych na dobre weszły nam w nawyk. Nic w tym dziwnego – o tzw. “chińskich podróbkach” krąży wiele opowieści, a w ofertach produktowych można znaleźć prawdziwe perełki, często za niewielkie pieniądze. Dlatego chętnie zamawiamy towary z Chin. Jest jednak pewna grupa e-kupujących, którzy boją się wysokich opłat towarzyszących importowi towarów z Chin. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Czy cło na produkty z Chin może być zaskakująco wysoką, cenową niespodzianką podczas sprowadzania zakupów zrobionych online w Państwie Środka?

Spis treści

Co to jest cło?

Cło to forma podatku pieniężnego, którą państwo pobiera w związku z obrotem towarów dokonywanym przez jego granicę. Cło to źródło środków pieniężnych dla Skarbu Państwa i jest wyliczane od ilości, wartości, a nawet wagi towarów. Rozróżniamy trzy kategorie cła: cło importowe (przywozowe, pobierane podczas sprowadzania towaru do kraju), cło eksportowe (wywozowe, pobierane podczas wywożenia towaru poza granice kraju) oraz cło tranzytowe (przewozowe, pobierane podczas przewozu towarów zza granicy przez terytorium kraju, które podatek pobiera). Wysokość cła może być zależna od wartości towaru (tzw. “cło od wartości”) oraz od rodzaju towaru (tzw. “cło określone”).

Na czym polega cło? Po co się je wprowadza?

Obok roli fiskalnej, pobór cła pełni dla przemysłu i rolnictwa krajowego pewnego rodzaju ochronę, zarówno przed konkurencją zagraniczną, jak i przed zbytnią ekspansją eksportową. Cła mogą sprzyjać podnoszeniu wielkości produkcji krajowej, a także wpłynąć na jej opłacalność i i wzrost cen.

Cło w Unii Europejskiej

W ramach struktur Unii Europejskiej powstała Unia Celna, której nadrzędnym zadaniem jest regulacja spraw związanych z opłatami celnymi. Co ważne, państwa członkowskie UE na jej terenie nie są obciążone poborem cła. Oznacza to, że wysyłając paczkę do Niemiec na przykład przez platformę logistyczną Apaczka.pl nie zapłacimy za nią opłaty celnej. Unia Celna ma jednak szereg zapisów dotyczących poboru cła podczas transportu towarów spoza granic Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. właśnie odbierania przesyłek z Chin.

Cło dla przesyłek z Chin – kiedy obowiązuje?

Popularność zakupów online w Chinach i niskie ceny z nimi związane utarły w naszym społeczeństwie mylne przekonanie, że niewielkie zakupy w tym kraju są zwolnione z opłaty celno-skarbowej. Pamiętajmy! Chiny znajdują się poza Unią Europejską, nie są więc objęte ustaleniami obowiązującymi w ramach Unii Celnej. Oznacza to, że cło na produkty z Chin (podobnie jak VAT) obowiązuje nas podczas każdego importu zakupów z Państwa Środka – nawet tych najmniejszych. Opłacenie cła dopuszcza formalnie zakupiony towar do obrotu na terenie naszego kraju.

Ile wynosi cło na produkty z Chin?

Opłata celna za import z Chin nie jest określona na stałe! Wysokość cła zmienia się w zależności od rodzaju towaru – dla Chin jego wartość waha się w granicach od 0 proc. do 50 proc. ceny wyjściowej produktu. Na szczęście większość zakupów dokonywanych w Państwie Środka ma stawki celne w dolnej granicy, maksymalnie do kilku procent. Jak więc sprawdzić wysokość opłaty celnej, którą trzeba będzie zapłacić za sprowadzenie zakupów z Chin?

W ustaleniu stawki opłaty celnej dla danego produktu pomoże Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, funkcjonujący pod nazwą ISZTAR. Prowadzi go Służba Celna Rzeczypospolitej Polskiej. System umożliwia m.in. sprawdzenie stawki celnej, ustalając ją zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Oprócz tego system ISZTAR jest kompatybilny z systemem taryfowym UE – TARIC (Tarif Intégré Communautaire – Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich), dzięki czemu informacje w bazie danych ISZTAR są na bieżąco aktualizowane.

System ISZTAR jest darmowy i prosty w obsłudze, a jego ogólnodostępność sprawia, że bez problemu można sprawdzić w nim aktualne cło na produkty, które chcemy sprowadzić z Chin. 

Pamiętaj o:

przewalutowaniu! Nawet jeśli robimy zakupy online w Chinach i płacimy za nie w obcej walucie (najczęściej USD, czyli dolar amerykański), przy opłacaniu cła podczas sprowadzania zakupu do Polski obowiązuje polska waluta. Wartość cła przeliczona zostanie zgodnie z obowiązującym w danym momencie, średnim kursem złotego w danym miesiącu.

Przesyłki międzynarodowe w Apaczka.pl

Chcesz nadać paczkę za granicę? Apaczka zapewnia regularne dostawy paczek do Niemiec, Włoch Wielkiej Brytanii i innych krajów UE i poza Unię.

Korzystając z Apaczka.pl możesz nadać:

  • przesyłki kurierskie do krajów UE
  • przesyłki lotnicze
  • przesyłki paletowe
  • przesyłki niestandardowe
  • przesyłki drobnicowe
  • przesyłki całopojazdowe
  • przesyłki kolejowe oraz morskie