15 stycznia 2024
Dzień Świętego Walentego to w e-commerce jeden z intensywniejszych okresów zakupowych. Z okazji święta zakochanych wiele osób szuka idealnego prezentu dla swojej drugiej połówki, aby pokazać jej lub jemu, jak bardzo doceniają wspólnie spędzone chwile. Co Polacy najczęściej kupują ukochanej osobie? Na jakie trendy powinni zwrócić uwagę sprzedawcy e-commerce?
Już 6 na 10 Polaków obchodzi Walentynki – tak wynika z badań Ipsos. W Hiszpanii, Niemczech czy Francji to święto jest zdecydowanie mniej popularne niż nad Wisłą. W Polsce jednak lubimy wszelkiego rodzaju okazje zakupowe, dzięki którym możemy pokazać naszym najbliższym, jak bardzo nam na nich zależy. Tegoroczne Walentynki z pewnością więc zaowocują wieloma wizytami w sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i online.
Do najczęściej kupowanych prezentów walentynkowych należą czekoladki, kosmetyki, perfumy i kwiaty. Od 31% do 42% ankietowanych przez PayPo sięga po te produkty, aby wyrazić swoją miłość. Taki doskonały upominek często stanowi świetny wstęp do walentynkowego weekendu – bukiet kwiatów może poprzedzić wspólną wycieczkę do SPA, zagraniczny city break czy romantyczną kolację.
Na liście prezentów walentynkowych znajdziemy również biżuterię, kubki, ramki, gadżety czy vouchery i karty podarunkowe. Najrzadziej ukochanym kupujemy odzież (bielizna dla Pań, skarpetki dla Panów), torebki, książki, gry czy płyty. Badanie Allegro i Mobile Institute dorzuca do tej listy również… pluszowe misie. Warto jednak zauważyć, że oryginalny prezent nie musi być koniecznie produktem związanym z miłością. Równie dobrze może się okazać, że obdarowaną osobę ucieszy np. nowe etui na telefon czy lampa na biurko, której od dawna potrzebowała. Dobrze sprawdzają się również przedmioty w kształcie serca, czyli na przykład… pizza, która często w ten sposób jest serwowana przez restauracje w Dzień Zakochanych.
Coraz częściej można dostrzec trend personalizacji. Same czekoladki czy perfumy mogą wydawać się dość sztampowym upominkiem, jednak wystarczy do nich dodać osobisty akcent, aby podarek nabrał zupełnie innego wydźwięku. Personalizowane prezenty na Walentynki takie jak czekoladki sygnowane imieniem ukochanej czy perfumy z osobistą dedykacją cieszą się sporym powodzeniem. Sklepy e-commerce, które sprzedają walentynkowe prezenty, powinny zatem się zastanowić nad zaoferowaniem takich możliwości jak:
Standardem staje się również eleganckie opakowanie, które nie zdradza zawartości prezentu. To szczególnie istotne w przypadku sprzedaży wysyłkowej, gdy osoba obdarowana otrzymuje upominek pocztą.
Aby sprawić komuś oryginalny walentynkowy prezent, nie trzeba szukać upominków w drogich sklepach – i Polacy są tego świadomi. Walentynkowe budżety konsumentów zdecydowanie nie przekraczają 200 złotych. Jedna trzecia Polaków jest gotowa wydać od 50 do 100 złotych, aby sprawić bliskiej osobie idealny upominek. Jedna czwarta poluje na najlepsze prezenty kosztujące mniej niż 50 złotych, a kolejne 24 proc. ankietowanych przeznaczy na ten cel od 100 do 200 złotych. Sprzedawcy chcący zarobić w ten szczególny dzień powinni więc pomyśleć o zaproponowaniu promocji, które będą mieścić się w tych widełkach cenowych.
Escape room, city break w Paryżu czy wypad do SPA pod Zakopanem? To też pomysł na wyjątkowy prezent walentynkowy. W ostatnich latach Polacy coraz częściej sięgają po doświadczenia – podróże, wspólne wyjście na miasto, ale również vouchery do wykorzystania we własnym zakresie, np. do SPA czy parku rozrywki. Taki oryginalny upominek w formie kuponu może być dobrym pomysłem w przypadku, gdy wiadomo, że ukochana osoba nie będzie w stanie wspólnie celebrować walentynkowego weekendu.
Co sprzedawcy mogą zaproponować klientom, którzy chcą znaleźć idealny prezent na Walentynki? Specjalne okazje w sklepach online często obejmują zestawy prezentowe lub różnego rodzaju przedmioty sprzedawane na co dzień przez dany e-sklep, ale w kształcie serc lub w jakikolwiek inny sposób nawiązujące do miłości. W ten sposób sprzedać można np. szklanki do whisky ze spersonalizowanym grawerem zawierającym imię ukochanej osoby. Jeśli personalizacja prezentu w ten sposób jest niemożliwa, można wprowadzić do obrotu produkty z bardziej generycznym hasłem, np. „Kocham Cię” lub „Walentynki 2024”.
Jeśli szukasz inspiracji sprzedażowych, rynkowe badania pokazują, że konsumenci najbardziej doceniają:
Podsumowując, Walentynki to świetna okazja sprzedażowa w e-commerce. Skorzystaj z niej i ułatw Twoim klientom wyznanie miłości ukochanej osobie, a z pewnością nieco zwiększysz wolumen zamówień w swoim e-sklepie. Pamiętaj, że najprawdopodobniej klienci będą szukać inspiracji w social mediach – to dobry moment, aby odpowiednio przygotować profile firmowe na tych platformach.
E-commerce
Polska i Czechy liderami punktów typu OOH. Skąd to wynika?
10 października 2024
Jak prowadzić dochodowy i globalny e-commerce?
Ekspansja zagraniczna do Austrii. Co warto wiedzieć o lokalnym rynku e-commerce?
apaczka pro (11) logistyka (16) przesyłka (10) przesyłki niestandardowe (20) user experience (13) wysyłka ekspresowa (1) zwroty (4)