Jak założyć sklep na Facebooku i czy będzie on darmowy? Czy można założyć sklep na Facebooku bez strony internetowej? Czy założenie sklepu na Facebooku się opłaca? Ogromna popularność tego serwisu społecznościowego sprawia, że dla małych i średnich biznesów może stać się on jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym kanałem sprzedaży produktów. Jak z tego skorzystać?

Spis treści

89,2 proc. użytkowników internetu w Polsce korzysta z Facebooka, jak pokazuje raport “Digital 2021” od We Are Social i Hootsuite. W gigancie serwisów społecznościowych drzemie więc ogromny potencjał sprzedażowy i reklamowy, który pozwala właścicielom sklepów online generować ogromne przychody, o ile tylko właściwie zostanie wykorzystany. 

Zanim założysz sklep na Facebooku – to musisz wiedzieć.

Sklep na Facebooku możesz założyć za pomocą Menedżera sprzedaży, czyli platformy służącej zarządzaniu asortymentem i jego sprzedażą. Facebookowe sklepy pozwalają prezentować i sprzedawać produkty nie tylko za pośrednictwem Facebooka, ale też Instagrama. Dzięki temu, że Twój biznes sprzedażowy zaistnieje na tym portalu społecznościowym, masz możliwość zaprezentowania swojej marki szerokiemu gronu odbiorców, a Twoi Klienci w prosty sposób zapoznają się z oferowanymi przez Ciebie produktami i w jeszcze prostszy sposób mogą je kupić. 

Jak założyć sklep na Facebooku?

Zanim jednak rozpoczniesz z sukcesem sprzedaż za pośrednictwem Facebooka, musisz założyć dedykowany jej sklep: tworząc go podczas konfiguracji sklepu (w przypadku, gdy nie masz strony firmowej na Facebooku), albo za pośrednictwem konta w Menedżerze firmy (jeśli posiadasz już firmową stronę na Facebooku).

Po założeniu sklepu na Facebooku, co jest oczywiście całkowicie darmowe, masz możliwość zarządzania katalogiem, dodając do niego wszystkie produkty, które chcesz w ten sposób sprzedawać. Możesz także tworzyć kolekcje, czyli zbiory produktów do promowania w powstałym sklepie. Pamiętaj, aby spersonalizować wygląd swojego sklepu na Facebooku, na przykład wybierając do wyróżnienia na górze strony jedną z kolekcji, albo wybierając kolor przycisków.

Czy można założyć sklep na Facebooku bez strony internetowej?

Niestety, w Polsce nie wprowadzono jeszcze funkcjonalności, która pozwalałaby na bezpośrednią sprzedaż wyłącznie za pośrednictwem Facebooka. Dlatego, aby korzystać z możliwości sklepu na tym portalu społecznościowym, konieczne jest posiadanie sklepu internetowego, utworzonego na przykład na prostej w obsłudze platformie WordPress. Połączenie sklepu internetowego ze sklepem na Facebooku umożliwia prezentację produktów, pokaże informacje o nich (np. cenę, nazwę, opis, zdjęcie), ułatwia przejście do e-sklepu i finalizację zamówienia w koszyku zakupowym. Dzięki temu Klienci oglądający na Facebooku sprzedawane przez Ciebie produkty będą mogli dokonać ich zakupu po przejściu na stronę internetową Twojego e-sklepu.

Monitoruj zachowania Użytkowników i planuj promocje – Pixel Facebooka.

Piksel Facebooka jest krótkim kawałkiem kodu HTML, który wpina się na istniejącą stronę internetową, na przykład e-sklep. To narzędzie analityczne umożliwia monitorowanie zachowań osób odwiedzających stronę internetową oraz sprawdzenie, która jej część jest dla nich najbardziej interesująca. Te informacje można potem z powodzeniem wykorzystywać tworząc listy odbiorców, dla których będą emitowane reklamy na Facebooku.

W ten sposób nie tylko możesz sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem Facebooka, ale także reklamować swój sklep szerszemu gronu odbiorców serwisu, którzy potencjalnie mogą w przyszłości stać się Twoimi Klientami.

Na koniec – 4 dobre praktyki sprzedaży w sklepie na Facebooku

  1. atrakcyjna prezentacja produktów – nie tylko “jemy oczami”, ale także nimi kupujemy. Dlatego atrakcyjna dla oka, przejrzysta prezentacja produktów w sklepie na Facebooku to konieczność, jeśli oczekujesz realnych zysków sprzedażowych. Zrób produktom dobre zdjęcia, dostosuj do nich opisy oraz posegreguj je w tematyczne kolekcje;
  2. recenzja produktów – opinia innych osób jest bardzo częstym motywatorem (lub demotywatorem) do zakupu konkretnego produktu. Zadbaj o to, aby recenzujący Twoje produkty Klienci mogli wypowiadać się o nich w samych superlatywach;
  3. kontakt z Klientem – wpływ na ostateczną decyzję zakupową bardzo często ma także bezpośredni kontakt ze Sprzedającym oraz możliwość zapytania go o szczegóły oglądanego produktu. Dlatego koniecznie wykorzystaj sklepowy Messenger do komunikacji z Klientami i za pomocą rozmowy rozwiewaj ich wątpliwości lub wyjaśniaj szczegóły;
  4. reklama produktów – oznaczaj swoje produkty na swoim fanpage, a także korzystaj regularnie z możliwości pozyskania nowych Klientów przy pomocy Facebook ADS. Dzięki temu sprzedaż w Twoim sklepie na Facebooku będzie rosła, a Ty dotrzesz do nowych grup odbiorców i zwiększysz świadomość o marce.