Wiedza na temat różnicy między paczką standardową i niestandardową pozwala świadomie korzystać z usług firm kurierskich oraz unikać dodatkowych kosztów, spowodowanych błędną kwalifikacją przesyłki. Jakie są różnice między przesyłką standardową i niestandardową? Podpowiadamy!

Spis treści

Przesyłka standardowa – czyli jaka?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest przesyłka standardowa. Przesyłka standardowa to taka, która jest umieszczona w kartonie o kształcie prostopadłościanu, bez wystających elementów, zdeformowanych kształtów oraz mieszcząca się w wytycznych wagowych i wielkościowych konkretnej firmy kurierskiej.

Przesyłka niestandardowa – jaka to?

Firmy kurierskie jako paczki niestandardowe uznają:

  • paczki zapakowane w drewniane lub metalowe kontenery wysyłkowe;
  • przesyłki o kształcie cylindrycznym, takie jak: beczki, bębny, wiadra itp.;
  • paczki o powierzchni lepkiej lub wykonanej z gumy;
  • paczki zawierające elementy o przesuniętym środku ciężkości;
  • opony zapakowane niezgodnie z zasadami pakowania danego przewoźnika;
  • przesyłki zapakowane jedynie w folię stretch;
  • paczki o nieregularnych kształtach;
  • paczki wymagające specjalnej obsługi przy transporcie, czyli oklejone naklejkami ostrzegawczymi;
  • paczki zawierające ostre lub wystające elementy.

Przeczytaj także: Przesyłki niestandardowe – wytyczne firm kurierskich

Co się stanie, jeśli Przewoźnik uzna moją paczkę za niestandardową?

Firmy kurierskie każdą paczkę, która nie może zostać poddana sortowaniu maszynowemu, kwalifikują jako niestandardową. Dzieje się tak, ponieważ kiedy paczki trafiają na sortownię, są sortowane automatycznie przez maszyny. Jeśli któraś z paczek utknie i wstrzyma tym samym proces sortu przesyłek, spowoduje to obsunięcie czasowe pracy sortowni. 

Dlatego przygotowując paczkę do wysyłki zwróć uwagę na sposób jej przygotowania. Jeśli wyślesz swoją przesyłkę jako standardową, a w trakcie sortowania okaże się, że nie spełnia ona norm określonych dla paczek standardowych, spowoduje to konieczność sortowania ręcznego. Nadawca takiej przesyłki może wtedy zostać obciążony opłatą za nadanie niestandardu.

Pamiętaj! To nie kurier odbierający od ciebie paczkę weryfikuje, czy jest ona standardowa, czy niestandardowa. Może on jedynie nie przyjąć do transportu przesyłki, która kategorycznie nie spełnia norm przewoźnika, na przykład wycieka z niej jakiś płyn, co grozi uszkodzeniem innych przesyłek w furgonetce kurierskiej.

Dlaczego przesyłka niestandardowa jest droższa niż standardowa?

Dodatkowa obsługa ręczna paczki na sortowni to jedno. Paczki niestandardowe są droższe w nadaniu również ze względu na to, że mogą na przykład sprawiać trudność podczas pakowania do furgonetki kuriera, albo przez wystający element – zabrać miejsce w furgonetce innym przesyłkom. 

Jak uniknąć dopłaty za przesyłkę niestandardową?

Aby uniknąć dodatkowych kosztów, wystarczy przygotować przesyłkę zgodnie z wytycznymi Przewoźników. Jeśli to możliwe, każdy element umieścić w kartonie o kształcie prostopadłościanu, a większe przedmioty, których nie da się przygotować w ten sposób – rozmontować na poszczególne elementy.

Więcej o przygotowaniu paczek do wysyłki kurierem dowiesz się z naszego darmowego e-booka: “Jak pakować? Poradnik pakowania przesyłek kurierskich”.