Waga gabarytowa – TNT

Informujemy, że w związku z połączeniem w Polsce firmy FedEx Express i TNT od 28 grudnia 2022 r. usługi przewoźnika TNT nie będą dostępne w naszym serwisie.

Czym jest waga gabarytowa przesyłek TNT?

Waga gabarytowa (wolumetryczna) przesyłki TNT odzwierciedla jej objętość. Lekka przesyłka o dużych gabarytach może zajmować więcej przestrzeni ładunkowej niż ciężka, niewielka paczka. Obliczamy wagę gabarytową i porównujemy ją z wagą rzeczywistą przesyłki.

Sposób wyliczania wagi gabarytowej przesyłek TNT

W przypadku, gdy waga gabarytowa, liczona według podanego poniżej wzoru, przekracza wagę rzeczywistą, cena wyliczana jest na jej podstawie.

waga gabarytowa [kg] = [wysokość (cm) x długość (cm) x szerokość (cm)] / 4000

Przykład:
Nasza paczka waży tylko 5 kg, ale ma wymiary 40 cm x 40 cm x 50 cm. Jeżeli chcemy skorzystać z usług firmy TNT/FEDEX, to musimy sprawdzić wagę gabarytową stosując przelicznik D x S x W / 4000 [kg].
Po przeliczeniu uzyskujemy wagę wymiarową aż 20 kg i za jej wysłanie zapłacimy wg stawki dla tej właśnie wagi. Jeżeli ta sama paczka przy wymiarach 40cm x 40cm x 50cm, miałaby wagę rzeczywistą 30kg, to jej waga gabarytowa byłaby niższa od rzeczywistej. 
W takim przypadku zapłacilibyśmy wg stawki dla wagi rzeczywistej czyli 30kg – zawsze zgodnie z zasadą wyboru wyższej wagi.

Ważne! Dla przesyłek międzynarodowych maksymalna waga i wymiary zależne są od miejsca pochodzenia oraz od miejsca przeznaczenia. Weryfikacja limitów przesyłki nastąpi w momencie składania zlecenia.

Did you find this FAQ helpful?
0
0