Sprzedajesz do Niemiec? Koniecznie dowiedz się, co to jest VerpackG i rejestr LUCID. Każdy przedsiębiorca, wysyłający produkty do Niemiec, jest objęty niemiecką opłatą recyklingową. Nawet jeśli wysyłasz jedną paczkę rocznie. Nie ma minimalnych progów ilościowych. Rejestrując się, uchronisz się przed wysokimi karami pieniężnymi. Na przykład za brak rejestracji grozi 100 tysięcy euro kary! Czytaj dalej i poznaj obowiązki wynikające z niemieckiej ustawy VerpackG.

Spis treści

Sprzedajesz do Niemiec? Koniecznie dowiedz się, co to jest rejestr LUCID i zarejestruj Firmę! Każdy przedsiębiorca, wysyłający produkty do Niemiec, jest objęty niemiecką opłatą recyklingową. Nawet jeśli wysyłasz jedną paczkę rocznie. Nie ma minimalnych progów ilościowych. Rejestrując się, uchronisz się przed wysokimi karami pieniężnymi. Na przykład za brak rejestracji grozi 100 tysięcy euro kary! Czytaj dalej i poznaj obowiązki wynikające z niemieckiej ustawy VerpackG.

O co chodzi w VerpackG?

Niemcy przodują na świecie w gospodarowaniu odpadami i recyklingu. Prawo o recyklingu jest w Niemczech mocno przestrzegane i wpierane przez społeczeństwo. W 2020 roku Niemcy chcą przetworzyć 80% opakowań z plastiku, papieru, szkła i metalu. W 2021 roku planują podnieść wskaźnik recyklingu do 90%. Koszty recyklingu zostały przerzucone na producentów, także niemieckich, którzy są zobowiązani do wnoszenia opłaty recyklingowej.

Ustawa VerpackG weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Obejmuje wszystkie firmy, które jako pierwsze wprowadzają produkty w opakowaniach na rynek detaliczny i do prywatnych odbiorców. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli sprzedajesz w polskim sklepie internetowym i wysyłasz nawet raz w roku towary do finalnych użytkowników w Niemczech, musisz:

 • zarejestrować się w rejestrze LUCID
 • podpisać umowę z wybraną, niemiecką organizacją recyklingu
 • sporządzać roczne raporty
 • wnieść należną opłatę recyklingową

WAŻNE: Wniesienie za wysyłane towary i opakowania opłaty produktowej w Polsce NIE ZWALNIA od opłaty recyklingowej w Niemczech!

Możesz pobrać pełny tekst VerpackG w PDF w języku niemieckim.

Jak wpisać firmę do rejestru LUCID?

Rejestracji musisz dokonać samodzielnie. Nie możesz zlecić rejestracji osobie trzeciej. Rejestracja jest bezpłatna i dostępna na stronie internetowej w języku niemieckim i angielskim. Procedura składa się z trzech etapów:

 1. Utworzenie konta
 2. Po aktywacji konta, wprowadzenie niezbędnych danych
 3. Po rejestracji zadeklarowanie ilości opakowań w danym roku

Jeśli dokonasz rejestracji w VerpackG w 2020 roku, musisz zadeklarować planowane ilości opakowań za ten rok. Oczywiście to tylko prognoza na potrzeby systemu. Opłaty wnosisz według rzeczywistych wartości, które deklarujesz do 15 maja następnego roku.

Jak wybrać niemiecką organizację recyklingu?

Po rejestracji firmy w LUCID musisz podpisać umowę z jednym z dualnych systemów recyklingowych na terenie Niemiec. Prowadzi to do uzyskania licencji, której numer podajesz w rejestrze LUCID.

Nie ma jednolitego cennika czy stawek za recykling. Dlatego warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje. Aktualna lista niemieckich systemów recyklingu dostępna jest niestety wyłącznie w języku niemieckim.

Jakie rodzaje opakowań muszę deklarować według VerpackG?

Pamiętaj, że Ustawa nakazuje raportowanie WSZYSTKICH rodzajów opakowań, czyli:

 • jednostkowych – stosowanych w handlu detalicznym
 • zbiorczych
 • wysyłkowych – karton, koperta, folia, wypełniacz, ale też paleta, jeśli jej nie odbierasz
 • serwisowych

Sprawdź w oficjalnym katalogu (tylko w jęz. niemieckim), czy Twoje produkty podlegają VerpackG.

Ile to kosztuje?

Oto przykładowy cennik organizacji recyklingu Landbell, który otrzymaliśmy dzięki uprzejmości jednego z klientów.  Traktuj te ceny jako orientacyjne. Sprawdź ofertę bezpośrednio z organizacją odzysku.

Tabela obok podaje wysokość opłat w zależności od frakcji, przy sumarycznej masie odpadów poniżej 1 tony.

Umowę z  niemiecką organizacją recyklingową podpisuje się na 2 lata. Roczna opłata w Landbell to 75 EUR, przy czym w pierwszym roku 50EUR  wykorzystane jest na rozliczenie należności rocznej.

Innymi słowy za samą licencję płacisz  100 EUR za 2 lata. Do tego opłata roczna, wyliczona według zadeklarowanej ilości opakowań i cen za frakcje.

Rejestr LUCID i VerpackG – gdzie szukać rady i pomocy?

Na przykład w Polsko Niemieckiej Izbie Przemysłowo – Handlowej która, także bezpłatnie, doradza w sprawach związanych z rejestrem LUCID.

Dla osób dobrze znających niemiecki lub angielski polecamy oficjalną stronę Verpackungregistier

Wysyłasz paczki do Niemiec?

Sprawdź super ceny w usłudze Apaczka Niemcy.

Zaloguj się lub zarejestruj Firmę i sprawdź szczegóły.