30 września 2020
Sprzedajesz do Niemiec? Koniecznie dowiedz się, co to jest VerpackG i rejestr LUCID. Każdy przedsiębiorca, wysyłający produkty do Niemiec, jest objęty niemiecką opłatą recyklingową. Nawet jeśli wysyłasz jedną paczkę rocznie. Nie ma minimalnych progów ilościowych. Rejestrując się, uchronisz się przed wysokimi karami pieniężnymi. Na przykład za brak rejestracji grozi 100 tysięcy euro kary! Czytaj dalej i poznaj obowiązki wynikające z niemieckiej ustawy VerpackG.
Sprzedajesz do Niemiec? Koniecznie dowiedz się, co to jest rejestr LUCID i zarejestruj Firmę! Każdy przedsiębiorca, wysyłający produkty do Niemiec, jest objęty niemiecką opłatą recyklingową. Nawet jeśli wysyłasz jedną paczkę rocznie. Nie ma minimalnych progów ilościowych. Rejestrując się, uchronisz się przed wysokimi karami pieniężnymi. Na przykład za brak rejestracji grozi 100 tysięcy euro kary! Czytaj dalej i poznaj obowiązki wynikające z niemieckiej ustawy VerpackG.
Niemcy przodują na świecie w gospodarowaniu odpadami i recyklingu. Prawo o recyklingu jest w Niemczech mocno przestrzegane i wpierane przez społeczeństwo. W 2020 roku Niemcy chcą przetworzyć 80% opakowań z plastiku, papieru, szkła i metalu. W 2021 roku planują podnieść wskaźnik recyklingu do 90%. Koszty recyklingu zostały przerzucone na producentów, także niemieckich, którzy są zobowiązani do wnoszenia opłaty recyklingowej.
Ustawa VerpackG weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Obejmuje wszystkie firmy, które jako pierwsze wprowadzają produkty w opakowaniach na rynek detaliczny i do prywatnych odbiorców. Co to oznacza w praktyce?
Jeśli sprzedajesz w polskim sklepie internetowym i wysyłasz nawet raz w roku towary do finalnych użytkowników w Niemczech, musisz:
WAŻNE: Wniesienie za wysyłane towary i opakowania opłaty produktowej w Polsce NIE ZWALNIA od opłaty recyklingowej w Niemczech!
Możesz pobrać pełny tekst VerpackG w PDF w języku niemieckim.
Rejestracji musisz dokonać samodzielnie. Nie możesz zlecić rejestracji osobie trzeciej. Rejestracja jest bezpłatna i dostępna na stronie internetowej w języku niemieckim i angielskim. Procedura składa się z trzech etapów:
Jeśli dokonasz rejestracji w VerpackG w 2020 roku, musisz zadeklarować planowane ilości opakowań za ten rok. Oczywiście to tylko prognoza na potrzeby systemu. Opłaty wnosisz według rzeczywistych wartości, które deklarujesz do 15 maja następnego roku.
Po rejestracji firmy w LUCID musisz podpisać umowę z jednym z dualnych systemów recyklingowych na terenie Niemiec. Prowadzi to do uzyskania licencji, której numer podajesz w rejestrze LUCID.
Nie ma jednolitego cennika czy stawek za recykling. Dlatego warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje. Aktualna lista niemieckich systemów recyklingu dostępna jest niestety wyłącznie w języku niemieckim.
Pamiętaj, że Ustawa nakazuje raportowanie WSZYSTKICH rodzajów opakowań, czyli:
Sprawdź w oficjalnym katalogu (tylko w jęz. niemieckim), czy Twoje produkty podlegają VerpackG.
Oto przykładowy cennik organizacji recyklingu Landbell, który otrzymaliśmy dzięki uprzejmości jednego z klientów. Traktuj te ceny jako orientacyjne. Sprawdź ofertę bezpośrednio z organizacją odzysku.
Tabela obok podaje wysokość opłat w zależności od frakcji, przy sumarycznej masie odpadów poniżej 1 tony.
Umowę z niemiecką organizacją recyklingową podpisuje się na 2 lata. Roczna opłata w Landbell to 75 EUR, przy czym w pierwszym roku 50EUR wykorzystane jest na rozliczenie należności rocznej.
Innymi słowy za samą licencję płacisz 100 EUR za 2 lata. Do tego opłata roczna, wyliczona według zadeklarowanej ilości opakowań i cen za frakcje.
Na przykład w Polsko Niemieckiej Izbie Przemysłowo – Handlowej która, także bezpłatnie, doradza w sprawach związanych z rejestrem LUCID.
Dla osób dobrze znających niemiecki lub angielski polecamy oficjalną stronę Verpackungregistier
Sprawdź super ceny w usłudze Apaczka Niemcy.
Zaloguj się lub zarejestruj Firmę i sprawdź szczegóły.
Ekologia
Jak zielona transformacja transportu kołowego zmienia logistykę ostatniej mili?
11 września 2024
E-commerce
Polska moda na polskim rynku e-commerce. Perspektywy na 2024 i prognozy na 2025
6 września 2024
Porady
Sampling marketing, czyli wysyłanie próbek do klientów – skuteczny sposób na pozyskiwanie leadów
1 sierpnia 2024
apaczka pro (11) logistyka (16) przesyłka (10) przesyłki niestandardowe (20) user experience (13) wysyłka ekspresowa (1) zwroty (4)
Serwis apaczka.pl korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności