Przed nami nowy rok w branży e-commerce. To dynamiczny, wciąż rosnący i szybko zmieniający się rynek. Jakie trendy będą wyznaczać kierunki rozwoju sprzedaży internetowej w najbliższych miesiącach? Czy inflacja i kryzys gospodarczy przełożą się na zachowania zakupowe e-konsumentów? Sprawdźmy prognozy dla e-commerce na 2023 rok.

Spis treści

Zakupy transgraniczne

Polski rynek e-commerce z roku na rok staje się bardziej dojrzały i nasycony. Naturalnym, kolejnym etapem rozwoju dla sklepów internetowych, które osiągnęły sukces w kraju, jest ekspansja zagraniczna. Coraz więcej polskich marek decyduje się rozpoczęcie sprzedaży w innych państwach, traktując ten krok jako szansę na dotarcie do nowych grup klientów. Również wśród konsumentów widać większe zainteresowanie zakupami w serwisach zagranicznych. Jeszcze w 2019 r. tylko co czwarty kupujący w sieci robił zakupy w zagranicznych sklepach, zaś w 2022 r. takie zachowanie deklarował już co trzeci badany.[1]

Rozpoczęcie sprzedaży za granicą mogą ułatwić platformy zakupowe, tzw. marketplace’y, które umożliwiają dotarcie do zagranicznych odbiorców i pozwalają zwiększyć rozpoznawalność marki na nowym rynku. Cross-border e-commerce to jednak duże wyzwanie, obejmujące m.in. przygotowanie sklepu pod względem językowym, prawnym czy walutowym. Nie mniej ważne są kwestie związane z logistyką i wysyłką paczek za granicę, a także obsługą zwrotów. Planując ekspansję zagraniczną, warto więc skorzystać z usług doświadczonych partnerów. Sprawdź ofertę przesyłek międzynarodowych w serwisie Apaczka.pl.

Sprzedaż wielokanałowa

Omnichannel to sprzedaż w wielu różnych kanałach: od sklepu internetowego marki, przez social media i marketplace’y, aż po sklepy stacjonarne. Jak pokazują badania, coraz więcej kupujących w sieci – aż 87% – deklaruje, że ważne dla nich jest, aby marka była dostępna w wielu kanałach, zaś 82% widzi zalety zakupów wielokanałowych.[2] Coraz częściej kupujący w trakcie procesu zakupowego migrują pomiędzy różnymi kanałami, by w końcu w jednym z nich dokonać zakupu. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie punkty styku klienta z marką oferowały spójne i satysfakcjonujące doświadczenie, a samo przechodzenie pomiędzy kanałami odbywało się „bezszwowo”, czyli w sposób niemal niezauważalny dla klienta.

Odpowiedzią na te potrzeby klienta jest strategia omnichannel, która zakłada m.in. prezentację jednolitej oferty we wszystkich kanałach, spójność promocji i cen, program lojalnościowy dostępny we wszystkich miejscach zakupowych, zsynchronizowane działania marketingowe czy wysoki poziom obsługi posprzedażowej we wszystkich kanałach. Sprzedaż omnikanałowa w centrum stawia klienta i jego potrzeby, dostosowując się do tego, gdzie i kiedy chce on robić zakupy, jaki jest jego preferowany sposób kontaktu ze sklepem, metoda płatności czy dostawy towaru. Celem jest zwiększenie zadowolenia użytkownika z zakupów i skłonienie go do powrotu z kolejnym zamówieniem.

Wzrost popularności marketplace’ów

To trend mocno związany ze sprzedażą w modelu omnichannel. Platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX, Zalando, Aliexpress czy Empik są coraz bardziej popularne i stale zwiększają swój udział w rynku. Według raportu Digital Commerce 360, w 2021 r. najpopularniejsze marketplace’y sprzedały produkty o wartości 3,23 bilionów dolarów. Sprzedaż za pośrednictwem platform takich jak Alibaba, Amazon, eBay itp. stanowiła dwie trzecie globalnej sprzedaży e-commerce w 2021 r. i prognozuje się, że ten udział będzie się zwiększał.[3]

Większa popularność marketplace’ów to dla właścicieli sklepów internetowych zarówno szansa, jak i wyzwanie. Szansa, bo obecność na platformach pozwala na szersze dotarcie do odbiorców – zarówno obecnych, jak i nowych. Wyzwanie, bo zwiększając swój udział w rynku, marketplace’y będą starały się narzucić sprzedającym własne zasady, choćby podnosząc ceny za wyświetlenie lub „podbicie” oferty. Mniejszym sklepom online może być trudno konkurować z platformami, które dysponują wielkimi budżetami na kampanie reklamowe. Tym istotniejsze będzie więc stworzenie strategii pozwalającej na wyróżnienie się na rynku i przyciągnięcie do siebie klienta nie tylko niską ceną.

Zielony e-commerce

Coraz bardziej świadomi e-konsumenci wymuszają na markach podejmowanie działań mających na celu dbałość o środowisko naturalne. Zwracają na to szczególnie uwagę młodsi kupujący, którzy oczekują od e-sklepów większej odpowiedzialności społecznej. Duże znaczenie ma dla nich sposób zapakowaniu produktu oraz wykorzystanie takich metod dostawy, które pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla (np. dostawa do automatu paczkowego lub punktu odbioru zamiast pod drzwi). Uznanie zyskują też wszelkie akcje zakładające recykling i ponowne wykorzystanie odzieży czy sprzętów domowych.

Z ekologią związany jest również kolejny trend w handlu internetowym – tzw. re-commerce. Zakłada on sprzedaż używanych produktów, np. odzieży, po ich odświeżeniu czy naprawieniu ewentualnych braków. Re-commerce to również sprzedaż produktów powystawowych czy z poprzednich kolekcji w obniżonych cenach na podobnych zasadach jak w outlecie. Ten trend odpowiada z jednej strony na potrzebę bardziej odpowiedzialnych i przemyślanych zakupów, z drugiej – pozwala na oszczędności w dobie inflacji.

Strategie zakupowe na czas inflacji i kryzysu

To nie tyle trend, ile prognoza dotycząca zachowań e-konsumentów w 2023 r. Niepewność ekonomiczna, wysoka inflacja i trwający konflikt zbrojny za wschodnią granicą mocno wpływają na zwyczaje zakupowe Polaków. Dla handlu internetowego niekoniecznie jest to zła wiadomość, ponieważ w obliczu kryzysu wielu konsumentów zdecydowało się przenieść swoje zakupy do sieci.

Jak czytamy w raporcie „W kryzysie do e-commerce”, przygotowanym przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, najważniejsze strategie zakupowe, jakie powstały w odpowiedzi na obecną sytuację makroekonomiczną, to: e-zakupy, czyli przenoszenie większości sprawunków do Internetu, promo-hunting, czyli zakupy tanie i okazyjne, quality shopping, czyli kupowanie produktów wysokiej jakości, ale rzadziej, zakupy małego ryzyka, czyli z możliwością łatwego zwrotu i możliwie jak najdłużej bez angażu finansowego, zaciskanie pasa, czyli zakupy wyłącznie niezbędnych produktów i usług oraz ASAP shopping – czyli jak najszybszy zakup, aby „wyprzedzić” wzrost cen. [4]

Polscy kupujący przenoszą do Internetu kolejne kategorie zakupów, np. zamawiając jedzenie online zamiast wyjścia do restauracji, wybierając serwisy subskrypcyjne tj. Netflix zamiast kina, czy korzystając z kursów i szkoleń bezpośrednio w sieci. Coraz więcej osób decyduje się na robienie w Internecie zakupów pierwszej potrzeby, obejmujących artykuły spożywcze, leki czy chemię domową. Badani podkreślają, że w sieci można łatwo porównać oferty i lepiej kontrolować swoje wydatki, a możliwość dokonania zwrotu bez podania przyczyny znacznie zmniejsza ryzyko zakupowe. Co trzeci pytany mówi wprost, że e-zakupy to najlepsza możliwa strategia na czas kryzysu. Otwiera to przed branżą e-commerce zupełnie nowe możliwości rozwoju. W jaki sposób polscy e-przedsiębiorcy odpowiedzą na te zmiany? Przekonamy się w 2023 r.!


[1] E-commerce w Polsce 2022, Instytut Badawczy Gemius, raport do pobrania ze strony: https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny.html.

[2] Omnicommerce. Kupuję wygodnie 2022, raport dostępny online: https://eizba.pl/wp-content/uploads/2022/06/Omni-commerce-Kupuje-wygodnie-2022.pdf.

[3] What are the top online marketplaces?, raport Digital Commerce 360 dostępny online: https://www.digitalcommerce360.com/article/infographic-top-online-marketplaces/.

[4] W kryzysie do e-commerce 2022, raport dostępny online: https://eizba.pl/wp-content/uploads/2022/08/W_Kryzysie_Do_Ecommerce_Raport_2022.pdf.