Każdy sprzedawca ceni sobie klientów, którzy po dokonaniu zakupu, decydują się na kolejne transakcje w danym sklepie. Jednak zachęcenie klienta do powrotu wymaga prowadzenia aktywnej komunikacji z nim, która rozpocznie się zaraz po kliknięciu przycisku „Zapłać”. Większość artykułów koncentruje się na tym, jak przyciągnąć uwagę klienta i skłonić go do dokonania zakupu w sklepie. My dzisiaj natomiast skupimy się na aspektach, które gwarantują utrzymanie zadowolenia klientów po zakończeniu transakcji, a co za tym idzie – powrót do sklepu.

Zakup towaru to dopiero początek relacji z klientem!

Doświadczeni sprzedawcy wiedzą, że moment dokonania płatności nie kończy relacji z klientem. Wręcz przeciwnie, powinien to być jej początek. Właśnie w tej chwili zaczyna się budowanie zaufania. Klient oczekuje na dostarczenie przesyłki, śledzi jej status i jest otwarty na nowe informacje. To doskonały moment, aby zaproponować mu coś więcej i tym samym zachęcić go do pogłębiania relacji z sklepem.

Jak zwiększyć sprzedaż i zadbać o dodatkowy obrót?

W dzisiejszych czasach, kiedy konsumentów bombarduje się nieskończoną ilością komunikatów marketingowych, trudno jest przebić się przez ich sceptycyzm. Wskaźnik Open Rate na poziomie 10 proc. bywa uznawany za spore osiągnięcie. Jest jednak jeden rodzaj informacji, z którą klienci są skłonni się zapoznać niezależnie od okoliczności. Otwieralność wiadomości ze statusem przesyłki sięga rekordowych poziomów. Z danych grupy Alsendo wynika, że prawie 9 na 10 klientów zapoznaje się z tego typu wiadomościami. To niezwykła okazja, by przekazać coś więcej niż zwykłą aktualizację związaną z przesyłką. To szansa na wywołanie emocji, zaprezentowanie marki i jej profili w mediach społecznościowych oraz pokazanie ciekawych promocji, z których klient może skorzystać. A co za tym idzie – naturalny punkt styku do komunikacji marketingowej. Warto sięgnąć po rozwiązania dla e-commerce, które zmaksymalizują potencjał wykorzystania procesów post-sprzedażowych, takie jak Apaczka PRO Brand.

Marketingowe wykorzystanie procesów post-checkout

Co dokładnie można zaprezentować w wiadomości ze śledzeniem statusu przesyłki i w jaki sposób można to wykorzystać do zwiększenia sprzedaży? Pakiet PRO Brand oferuje następujące możliwości:

  • Baner. Może on kierować do aktualnej promocji w sklepie, np. ogólnej przeceny asortymentu, informacji o wyprzedaży sezonowej lub prezentować zalety wybranego produktu. Może także przekierować do strony z najczęściej zadawanymi pytaniami, forum dyskusyjnego skupiającego klientów danego e-sklepu lub zachęcać do kontaktu z działem obsługi klienta w przypadku pytań. Jeśli sprzedawane w sklepie produkty mogą być kupowane cyklicznie (np. karma dla psa czy środki higieniczne), można również zaproponować promocję na kolejne zakupy tego rodzaju.
  • Odnośnik do mediów społecznościowych sklepu. Instagram, Facebook, YouTube – możliwości zamieszczenia odnośnika, który zachęci klienta do śledzenia profilu sklepu jest sporo. Połączenie tego z banerem może przyjąć formę kampanii, w ramach której klient może uzyskać zniżkę na asortyment w zamian za zaobserwowanie danego profilu. Alternatywnie odnośniki do poszczególnych mediów społecznościowych mogą prowadzić do konkretnych materiałów, np. poradnikowego TikToka czy filmu na YouTube pokazującego wykorzystanie produktu.
  • Odnośnik do strony sklepu czy namiary na dział obsługi klienta. Konsumenci lubią czuć się poinformowani. Jeśli będą mogli przejść do sklepu czy nawiązać kontakt z obsługą klienta bezpośrednio z poziomu wiadomości o śledzeniu przesyłki, będą zadowoleni ze skrócenia ścieżki rozwiązania ewentualnego problemu lub, buszując po wirtualnych półkach, mogą sami znaleźć inne produkty, które chętnie kupią.
  • Przypomnienie zasad zwrotu towaru. Klienci kupujący w sieci, szczególnie w sklepach odzieżowych, mogą stresować się tym, czy nabyty towar będzie na nich pasował. Personalizowana strona śledzenia przesyłki to dobry moment, aby przypomnieć obowiązujące zasady zwrotu towaru w danym sklepie, szczególnie jeśli są one korzystne dla klienta.

Czy takie działania mogą przełożyć się na pozytywne postrzeganie danej marki? Owszem. Z naszych danych wynika, że dobrze przemyślane procesy post-checkout realnie wpływają na wzrost ruchu powracającego! Mogą one zapewnić wzrost sprzedaży nawet efektywniej niż kampanie retargetingowe skierowane do osób, które odwiedziły stronę sklepu, a nie zdecydowały się na zakup. Spersonalizowana wiadomość do klienta to także większe prawdopodobieństwo, że wyniesie on z zakupów pozytywne doświadczenie i wróci do sklepu.

Apaczka PRO Brand – twoje narzędzie do skutecznego post-checkout

Reasumując, kompleksowa oferta obsługi klienta na etapie post-sprzedażowym w ramach pakietu PRO Brand może realnie przełożyć się na wzrost liczby klientów powracających do sklepu. Sprzedawca e-commerce zainteresowany przetestowaniem skuteczności usługi nie musi jednak rzucać się na głęboką wodę. Każdy zainteresowany ma do dyspozycji 14-dniowy bezpłatny okres próbny, podczas którego może przetestować, w jaki sposób pakiet Apaczka PRO Brand może wesprzeć dany sklep. To nie tylko spersonalizowana strona śledzenia, ale również pełna kontrola zwrotu czy proces zarządzania przesyłkami – wszystko w jednym miejscu. 

Po zakończeniu 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego, pakiet Apaczka PRO Brand jest dostępny w atrakcyjnej cenie 49.00 PLN netto miesięcznie. Ale ten koszt można jeszcze bardziej obniżyć… Wystarczy wykupić 12-miesięczny abonament w cenie 439.00 PLN netto rocznie. W ten sposób oszczędzasz aż 25% w stosunku do standardowej opłaty miesięcznej. To oznacza, że zamiast płacić 588.00 PLN, wydasz 149.00 PLN mniej, co równa się wartości trzech miesięcy korzystania z usługi bez dodatkowych opłat. Nie wspominając o tym, że ROI z tej inwestycji może wielokrotnie przekroczyć ten koszt.