9 maja 2024
Stworzenie sklepu e-commerce od podstaw od dawna jest procesem prostym i intuicyjnym. Najpopularniejsze platformy e-commerce takie jak Prestashop, WooCommerce, Shoper czy Idosell oferują możliwość rozpoczęcia sprzedaży w kilka kliknięć. A ponieważ na rynku nie brakuje wyboru, jeśli chodzi o platformy tego rodzaju, to sprzedawcy z reguły mierzą się z wyzwaniem: jak wybrać tę jedną, która będzie pasować do sklepu?
W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2023 roku w Polsce powstało aż 4 000 nowych sklepów internetowych, jak wynika z danych wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet. W sumie w połowie tego roku w Polsce funkcjonowało ponad 60 000 sklepów, co pokazuje spore zainteresowanie działaniem w branży e-commerce. Jak w dobie intensywnej konkurencji wybrać najlepszą platformę? Czym najlepiej kierować się przy podejmowaniu tej decyzji? I czym właściwie różnią się od siebie poszczególne platformy? W dzisiejszym materiale omawiamy szczegółowo zalety i wady najpopularniejszych w Polsce platform e-commerce.
Klienci korzystający z usług Apaczka.pl najczęściej zintegrowani są z platformami takimi jak: Prestashop, WooCommerce, Shoper czy Idosell. Ale spektrum platform funkcjonujących nad Wisłą jest znacznie szersze.
Początkujący sprzedawcy zapewne chętniej rozpoczną swoją przygodę z platformami SaaS z uwagi na ich prostotę i intuicyjność. Nie wymagają one znajomości programowania czy kodu – wystarczy kilka kliknięć, aby skutecznie rozpocząć sprzedaż, a w razie pytań do dyspozycji zawsze pozostaje bezpłatne wsparcie supportu platformy. Takie platformy charakteryzują się również bogactwem integracji, wsparciem dla sprzedaży wielokanałowej (omnichannel) i dodatkowych rozwiązań, które usprawniają rozwój biznesu w sieci, a także automatycznymi aktualizacjami zapewniającymi bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Jednak coś za coś – takie platformy są dostępne praktycznie wyłącznie w modelu subskrypcyjnym za comiesięczną opłatą abonamentową.
Efektywna sprzedażowo polska platforma sklepowa, która kieruje swoją ofertę zarówno do początkujących, jak i doświadczonych sprzedawców.
Plusy:
Minusy:
Platformy open-source są alternatywą dla gotowych rozwiązań SaaS funkcjonujących na „zamkniętym” kodzie. Są one bezpłatne, ale wymagają wykupienia własnego hostingu i pracy z kodem w celu zbudowania e-sklepu i dodania do niego funkcjonalności skrojonych pod dany biznes. Postawienie takiej platformy wymaga zazwyczaj zaangażowania specjalistów – zarówno przy zakładaniu sklepu, jak i na późniejszych etapach, gdy konieczne będzie wsparcie techniczne. Z drugiej strony, większość platform tego typu zazwyczaj skupia wokół siebie sporą społeczność użytkowników, którzy w razie potrzeby są w stanie zaoferować pomoc. Po platformy open source sięgają z reguły osoby, które chcą ulepszyć funkcjonalności dostępne w sklepie internetowym czy zwiększyć jego widoczność pod kątem SEO.
Wtyczka do WordPressa, znanego systemu CMS, dzięki której strona postawiona na WordPressie może zmienić się w sklep internetowy.
Zaraz zapoznasz się z listą najpopularniejszych platform, które wesprą Cię w otworzeniu i rozwijaniu sklepu online. Zanim wybierzesz jedną z nich na towarzysza Twojej e-commerce’owej przygody, warto się zastanowić nad tym, czego właściwie potrzebujesz od takiej platformy. Wybór będzie zależeć od specyfiki Twojego biznesu, jak i Twojego doświadczenia w świecie e-commerce. Przykładowe czynniki, które wpłyną na podjętą przez Ciebie decyzję, mogą obejmować:
Pamiętaj jednak, że platformy sprzedażowe nie ograniczają się tylko do SaaS oraz open source. Wiele e-commerce’ów decyduje się na wdrożenie własnych rozwiązań sparowanych z systemami ERP czy WMS. Dzięki temu mogą liczyć na pełną personalizację pod swoje potrzeby przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa z uwagi na kod zamknięty. Jeśli poszukujesz sposobów na usprawnienie procesów w Twoim sklepie online, warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, ponieważ systemy ERP czy WMS oferują wiele integracji, które mogą wesprzeć automatyzację procesów, np. związanych z wysyłkami. Przykładem jest integracja z Apaczka.pl, która oferuje dostęp do wielu przewoźników zarówno za pośrednictwem platform SaaS i open source, jak również systemów takich jak Comarch, Anteoo, Way2Send, Systim, Vendo ERP, Wapro ERP, wFirma czy Aplio.
Ekologia
Jak zielona transformacja transportu kołowego zmienia logistykę ostatniej mili?
11 września 2024
E-commerce
Polska moda na polskim rynku e-commerce. Perspektywy na 2024 i prognozy na 2025
6 września 2024
Porady
Sampling marketing, czyli wysyłanie próbek do klientów – skuteczny sposób na pozyskiwanie leadów
1 sierpnia 2024
apaczka pro (11) logistyka (16) przesyłka (10) przesyłki niestandardowe (20) user experience (13) wysyłka ekspresowa (1) zwroty (4)
Serwis apaczka.pl korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności