Pomyślne wdrożenie wielokanałowej strategii zarządzania zamówieniami ma kluczowe znaczenie dla firm działających w dzisiejszym dynamicznym i konkurencyjnym środowisku handlu detalicznego. Wraz z rozprzestrzenianiem się różnych kanałów sprzedaży, w tym witryn e-commerce, aplikacji mobilnych, platform mediów społecznościowych i sklepów stacjonarnych, firmy muszą skutecznie zarządzać zamówieniami klientów w tych kanałach, aby zapewnić płynne i spójne doświadczenia zakupowe.

Dobrze zrealizowana strategia wielokanałowego zarządzania zamówieniami pozwala firmom:

 • optymalizować swoje działania, 
 • zwiększać satysfakcję klientów, 
 • zwiększać możliwości sprzedaży,
 • zdobywać przewagę konkurencyjną. 

Można w tym punkcie zastanawiać się, czym właściwie jest owa dobrze zrealizowana strategia wielokanałowego zarządzania zamówieniami. Chodzi między innymi o integrację różnych kanałów, usprawnienie przetwarzania zamówień, efektywne zarządzanie zapasami, optymalizację logistyki i realizacji, zapewnienie wyjątkowej obsługi klienta, wykorzystanie danych i analiz oraz ciągłe monitorowanie i dostosowywanie strategii. 

Postępując zgodnie z tymi wytycznymi i wdrażając solidną wielokanałową strategię zarządzania zamówieniami, firmy mogą zwiększyć swoją efektywność operacyjną, spełnić oczekiwania klientów i stymulować rozwój w szybko zmieniającym się krajobrazie handlu detalicznego. 

Zagłębmy się zatem w szczegóły i odkryjmy, jak skutecznie wdrożyć wielokanałową strategię zarządzania zamówieniami, skupiając się w głównej mierze na integracji kurierów z kanałami sprzedaży.

Jak skutecznie wdrożyć wielokanałową strategię zarządzania zamówieniami?

Wdrożenie wielokanałowej strategii zarządzania zamówieniami może być złożone, ale przy starannym planowaniu i realizacji można osiągnąć sukces. Oto kilka kroków, które pomogą Ci wdrożyć wielokanałową strategię zarządzania zamówieniami:

Wyznaczaj jasne cele

Wyznaczenie jasnych celów jest kluczowe dla pomyślnego wdrożenia wielokanałowej strategii zarządzania zamówieniami. Oto kilka konkretnych celów, które możesz rozważyć:

Popraw zadowolenie klientów

Popraw ogólną jakość obsługi klienta, zapewniając płynną i spójną obsługę we wszystkich kanałach. Mierz satysfakcję klientów poprzez ankiety, opinie i recenzje.

Zwiększaj sprzedaż i przychody

Zwiększ sprzedaż, rozszerzając swój zasięg na wiele kanałów i docierając do nowych segmentów klientów. Wyznaczaj cele w zakresie zwiększania wolumenu sprzedaży lub przychodów generowanych w każdym kanale.

Optymalizuj zarządzanie zapasami

Osiągnij lepszą kontrolę nad zapasami, wdrażając scentralizowany system, który umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym i ogranicza braki lub nadmierne zapasy. Tutaj trzeba sporo rozważyć w zakresie redukcji kosztów utrzymywania zapasów i poprawy wskaźników rotacji zapasów.

Zwiększ efektywność operacyjną

Usprawnij przetwarzanie, realizację i logistykę zamówień, aby poprawić wydajność i zmniejszyć liczbę błędów. Chodzi o podjęcie działań, które pomogą skrócić czas przetwarzania zamówień, zwiększyć dokładność zamówień i zoptymalizować procesy realizacji.

Zwiększ zasięg rynkowy

Wykorzystaj sprzedaż wielokanałową, aby dotrzeć do nowych rynków, zarówno w kraju, jak i za granicą. W tym miejscu istotne są rozważania dotyczące ekspansji na określone regiony geograficzne, dotarcia do nowych grup demograficznych klientów lub wejścia na nowe kanały sprzedaży.

Zwiększ lojalność i utrzymanie klientów

Rozwijaj długoterminowe relacje z klientami, zapewniając wyjątkową obsługę i spersonalizowane doświadczenia. W tym punkcie chodzi o kwestie zwiększania wskaźników utrzymania klientów, powtarzalności zakupów i wartości życiowej klienta.

Optymalizuj działania marketingowe

Wykorzystuj dane z wielu kanałów, aby udoskonalić swoje strategie marketingowe. Wyznacz cele w zakresie poprawy współczynników konwersji, zwiększenia zaangażowania klientów i maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI) z kampanii marketingowych.

Popraw integrację międzykanałową

Dąż do bezproblemowej integracji i synchronizacji między różnymi kanałami, zapewniając spójny branding, przekaz i doświadczenie klienta. W takim kontekście chodzi o dążenie do osiągnięcia widoczności w wielu kanałach.

Zachowaj konkurencyjność i innowacyjność

Stale monitoruj trendy w branży, działania konkurencji i pojawiające się technologie, aby wyprzedzić konkurencję. Staraj się podejmować działania zmierzające do wdrażania nowych technologii lub odkrywania innowacyjnych podejść w ramach wielokanałowego zarządzania zamówieniami.

Pamiętaj, aby Twoje cele były konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Regularnie śledź postępy, oceniaj wydajność i w razie potrzeby dostosowuj swoje strategie, aby mieć pewność, że jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów.

Całe e-commerce w jednym miejscu – integruj kanały sprzedaży z Apaczka.pl w Apilo

Apilo i Apaczka mają wiele wspólnego – zapewniają oszczędność czasu, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów realizacji zamówień. Integracja kanałów sprzedaży, na których działasz z Apaczka.pl w Apilo sprawi, że z łatwością będziesz mógł jeszcze łatwiej zapanować nad obsługą e-sprzedaży.

Integracja z Apaczka.pl przede wszystkim pozwala na przyspieszenie procesu obsługi zamówień, w tym zarządzania przesyłkami bezpośrednio z panelu Apilo. Decydując się na tę integrację będziesz mógł za pomocą kilku kliknięć masowo wygenerować etykiety, ale nie tylko!

Integracja Apilo x Apaczka to również:

 • nadawanie przesyłek u wielu przewoźników dostępnych na Apaczka.pl,
 • generowanie dokumentów przewozowych tj. etykieta, potwierdzenie nadania, dokument CMR,
 • integrację wielu kanałów sprzedaży bez limitu ilości (w tym Allegro, czy Shoper),
 • możliwość wysłania e-mail z linkiem do śledzenia przesyłki,
 • śledzenie statusu przesyłki,
 • możliwość personalizacji maili ze statusem przesyłek (PRO Brand) – usługa dostępna w panelu Apaczka
 • łatwa obsługa zwrotów (PRO Returns) – usługa dostępna w panelu Apaczka
 • analiza danych logistycznych (PRO Dashboard) – usługa dostępna w panelu Apaczka

Na koniec warto podkreślić, że zakładając konto w Apilo zyskujesz dostęp nie tylko do możliwości integracji z kurierami i kanałami sprzedaży, ale również do wielu modułów pomocnych w zarządzaniu e-commerce.  Dlatego warto założyć konto i przetestować możliwości systemu, które mogą podnieść Twoje działania sprzedażowe o wiele poziomów wyżej.