Początek roku tradycyjnie stanowi dla przedsiębiorców czas zmian. Właściciele firm 1 stycznia budzą się w nowej rzeczywistości, a nowe prawo najczęściej nie jest dla nich korzystne. Rosnące składki ZUS to zjawisko, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Co jeszcze czeka na przedsiębiorców od 1 stycznia 2023 roku? Oto najważniejsze zmiany dotyczące składki zdrowotnej, kosztów uzyskania przychodu i nie tylko!

Spis treści

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia

W niektórych branżach prowadzenie działalności gospodarczej stanie się trudniejsze ze względu na zapowiedzianą podwyżkę płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3490 zł brutto, natomiast stawka godzinowa dla zleceniobiorców 22,80 zł. Na tym nie koniec. 1 lipca 2023 roku nastąpi kolejna podwyżka, a minimalne wynagrodzenie osiągnie wysokość 3600 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 23,50 zł.

Podwyżka składki ZUS (bez składki zdrowotnej)

Osoby prowadzące działalność gospodarczą są już przyzwyczajone, że nowy rok przynosi podwyższenie składki ZUS. W 2023 roku osiągnie ona wysokość 1418,48 zł miesięcznie, co oznacza podwyżkę o ponad 200 zł, a tym samym 17,1% wobec 2022 roku. Podwyżka nie uwzględnia składki zdrowotnej, ponieważ już od ubiegłego roku wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od dochodu przedsiębiorcy.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej i jej wysokość na skali podatkowej i podatku liniowym

Ta zmiana weszła w życie już w połowie ubiegłego roku. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą zdecydować się na roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Odliczenie składki zdrowotnej, podobnie jak jej wysokość zależy od formy opodatkowania.

Wysokość składki zdrowotnej wynosi obecnie:

  • 4,9% dochodu dla osób rozliczających się podatkiem liniowym,
  • 9% dla osób fizycznych rozliczających się na skali podatkowej (na zasadach ogólnych).

Przedsiębiorcy opłacający składkę zdrowotną i rozliczający się na skali podatkowej nie mają możliwości uwzględnienia jej w kosztach uzyskania przychodu. Co innego w przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym. Odliczenie składki zdrowotnej już od połowy 2002 roku było możliwe, ale w ograniczonym zakresie, bo do kwoty 8700 zł.

Od 1 stycznia 2023 roku limit ten wzrósł do 10 200 zł, co oznacza pewną korzyść w podatku dochodowym. Minimalna składka zdrowotna, niezależnie od dochodów przedsiębiorcy i podstawy opodatkowania wynosi teraz 314,10 zł. Dotyczy to podatku liniowego i podatników wybierających zasady ogólne.

Podatek liniowy może wydawać się uprzywilejowaną formą opodatkowania wobec skali podatkowej, skoro składka zdrowotna wlicza się do kosztów uzyskania przychodu. Należy jednak pamiętać, że przy działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach ogólnych funkcjonuje poziom kwoty wolnej od podatku sięgający 30 000 zł. To spora rekompensata za brak odliczenia składki zdrowotnej.

Dyrektywa Omnibus

Nie za wszystkie zmiany istotne dla przedsiębiorców w 2023 roku odpowiada Ministerstwo Finansów. Nie wszystkie spośród nich dotyczą podatku, przychodów ewidencjonowanych czy odliczenia składki zdrowotnej. W nowym roku, w Polsce zaczęła obowiązywać dyrektywa Omnibus, bardzo istotna dla osób prawnych i fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w obszarze handlu – stacjonarnego i online.

Unijna dyrektywa Omnibus dotyczy sposobu przedstawiania przez sprzedawców obniżki cen. Obok aktualnej ceny mają oni teraz obowiązek podawania najniższej ceny, która obowiązywała w okresie ostatnich 30 dni. Jak interpretować ten obowiązek po umieszczeniu w sklepie nowych produktów? Kiedy produkt jest dostępny w sprzedaży krócej, chodzi po prostu o najniższą cenę od czasu wprowadzenia go do oferty. Celem nowych przepisów jest ochrona konsumentów.

Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS) – obowiązek stosowania dla wszystkich płatników składek

Platforma Usług Elektronicznych prowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych funkcjonuje od dłuższego czasu. Od 1 stycznia 2023 roku, zarówno w przypadku pracy na etat, jak i prowadzenia działalności gospodarczej pojawił się nowy obowiązek – płatnicy muszą posiadać konto na tej platformie.

PUE pozwala załatwić online znaczną część spraw związanych z ubezpieczeniem, obejmujących między innymi składkę zdrowotną czy ubezpieczenia społeczne. Na platformie można również znaleźć indywidualny numer rachunku bankowego, na który przedsiębiorca opłaca składki.

Wzrost wartości diety z tytułu podróży służbowej

Ta zmiana powinna zainteresować przedsiębiorców, których działalność gospodarcza wiąże się z wysyłaniem pracowników w podróże służbowe. W stosunku do 2022 roku wzrosła wysokość diet z tytułu podróży:

  • w przypadku diety krajowej do – 45 zł,
  • w przypadku diety zagranicznej – wysokość uzależniona od kraju pobytu.

Podwyższeniu uległa również stawka ryczałtu za nocleg, której limit sięga 67,50 zł i za dojazd komunikacją miejską – do 9 zł.

Wyższy podatek od nieruchomości

Wysokość podatku od nieruchomości jest ustalana przed samorządy, jednak Minister Finansów odgrywa w tej kwestii dość ważną rolę. Do jego zadań należy ustalenie maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. W tym roku stawki maksymalne zostały podniesione aż o 11,8%, co oznacza bardzo wysoką podwyżkę.

Najwięcej zapłacą właściciele budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dla tych podatników maksymalna stawka sięga 28,78 zł od 1 m2. Dla porównania budynki mieszkalne są objęte maksymalną stawką podatku wynoszącą zaledwie 1 zł od 1 m2.

Możliwość zmiany formy opodatkowania

Nowe przepisy podatkowe przynoszą dla niektórych przedsiębiorców pozytywną, chociaż tymczasową korzyść. W związku z tym, że w ubiegłym roku podatkowym nastąpiła zmiana pierwszego progu podatkowego, który został obniżony do 12%, przedsiębiorcy rozliczający poprzedni rok mogą zmienić formę opodatkowania. Dotyczy to osób rozliczających się na zasadach ryczałtu lub podatku liniowego. Forma opodatkowania może zostać zmieniona na zasady ogólne, a żeby tego dokonać, wystarczy poprzedni rok podatkowy rozliczyć składając deklarację PIT-36, zamiast PIT-36L lub PIT-28.

Nowe przepisy tradycyjnie nie są łaskawe dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, choć możliwość zmiany w formie podatku na zasady ogólne stanowi tu wyjątek. Najważniejsze, aby szybko zapoznać się ze zmianami i dobrze się na nie przygotować.