Coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw bez wydajnego oprogramowania. Poszczególne działy firmy lub organizacji korzystają z optymalnych rozwiązań umożliwiających automatyzację niektórych zadań. Kolejnym usprawnieniem jest system ERP, który gromadzi dane z całej organizacji, ułatwiając przepływ informacji w firmie i zarządzanie zasobami. Jednak nie każdy z takich systemów jest wszechstronny. Rozbudowa funkcjonalności jest możliwa między innymi za sprawą integracji. Jakie oprogramowanie warto zintegrować z firmowym systemem ERP? Jakie przyniesie to korzyści?

Spis treści

Rola systemów ERP we współczesnych przedsiębiorstwach

System ERP, czyli Enterprise Resource Planning to oprogramowanie przeznaczone do planowania zasobów przedsiębiorstwa lub inaczej – do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Struktura każdej organizacji zakłada wyznaczenie działów odpowiedzialnych za poszczególne obszary funkcjonowania firmy, na przykład obsługę klienta, logistykę, księgowość, sprzedaż czy zarządzanie zasobami ludzkimi.

Oprogramowanie ERP integruje funkcjonowanie tych działów w jednym miejscu. Jest to możliwe za sprawą stworzenia jednej bazy danych, do której dostęp mają upoważnieni pracownicy, reprezentujący poszczególne działy. Przepływ informacji odbywa się w obie strony, a dzięki scentralizowaniu w formie ERP jest niezwykle sprawny.

Kolejne korzyści wynikające z implementacji systemu ERP to automatyzacja procesów, ograniczenie ludzkich błędów, a także redukcja kosztów za sprawą bardziej wydajnego zarządzania. System ERP warto wdrożyć do swojego przedsiębiorstwa niezależnie od jego wielkości, gdy tylko dotychczasowe rozwiązania okazują się niedostatecznie efektywne.

Integracje ERP poprawiające przepływ informacji i funkcjonowanie firmy

Na rynku dostępne są gotowe, a często skalowalne systemy ERP. Należy jednak pamiętać, że specyfika funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa jest nieco inna, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zamówienie dedykowanego systemu ERP. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami.

Z tego powodu bardziej popularnym rozwiązaniem są integracje ERP, czyli połączenie centralnego systemu z pozostałym, sprawdzonym już oprogramowaniem wykorzystywanym w firmie. Integracje mogą dotyczyć bardzo wielu obszarów.

Najpopularniejsze integracje ERP:

  • E-commerce – absolutne „must have” dla firm prowadzących handel w sieci, ponieważ z oczywistych powodów żaden system ERP nie zastąpi sklepu internetowego. Integracja platformy z centralną bazą danych daje wiele korzyści, m.in.: ułatwienie obsługi zamówień, weryfikację dostępności towaru w magazynie, a nawet pozwala automatycznie gromadzić dane przydatne w budowaniu strategii sprzedażowej i marketingowej. Te wszystkie procesy nie muszą być przeprowadzane ręcznie.
  • Logistyka – niektóre systemy ERP posiadają zaawansowane rozwiązania logistyczne, ale warto pójść o krok dalej. Dobrym tego przykładem jest serwis wysyłkowy Apaczka. Platformę można bez przeszkód zintegrować zarówno ze sklepami internetowymi, jak i wieloma systemami ERP. Dzięki temu wysyłki towaru realizowane są automatycznie przy pomocy jednego kliknięcia, co znacznie poprawia wydajność. Właśnie na tym polega automatyzacja procesów.
  • Magazyn – chociaż część systemów ERP dobrze się sprawdza do obsługi magazynu, wiele firm korzysta z dedykowanego oprogramowania magazynowego. Brak integracji pomiędzy tymi narzędziami to spory błąd, który znacząco wydłuża łańcuchy dostaw.
  • CRM – systemy CRM to kolejne oprogramowanie, jakie warto zintegrować z oprogramowaniem ERP. Informacje o klientach firmy są szczególnie istotne z punktu widzenia sprzedaży i marketingu, dlatego automatyczny przepływ danych z systemu CRM do systemu ERP pomaga w gromadzeniu wartościowej wiedzy.
  • Business Intelligence – przedsiębiorstwa starają się obecnie budować przewagę konkurencyjną przy wykorzystaniu oprogramowania Business Intelligence. Narzędzia tego typu służą do analizy obszernych danych zewnętrznych i wewnętrznych, które z kolei pomagają w wyciąganiu wniosków na poziomie biznesowym. Dzięki integracji tego oprogramowania z systemem ERP dostęp do tych jakże cennych informacji można zapewnić dowolnie wybranej grupie pracowników.

Korzyści wynikające z integracji ERP

Warto pamiętać, że w każdej branży lista cennych integracji ERP może wyglądać nieco inaczej. Niezależnie od tego kolejne integracje bardzo ułatwiają przepływ informacji wewnątrz firmy, co zwiększa jej wydajność. Automatyczna migracja danych odciąża pracowników od najprostszych zadań, a także eliminuje ryzyko popełnienia błędu w trakcie ich wyszukiwania i powielania. Warto dodać, że platforma logistyczna Apaczka.pl oferuje mozliwość integracji z takimi rozwiązaniami ERP jak WAPRO ERP, czy VENDO ERP.

Idealny system ERP nie istnieje, choćby ze względu na fakt, że na rynku stale pojawiają się nowe, wyspecjalizowane narzędzia biznesowe. Najważniejsze, aby wykorzystywany w firmie system ERP pozwalał na liczne integracje. Bez tego trudno osiągnąć przewagę na konkurencyjnym rynku.