Dopłata do nadanej paczki nie jest niczym przyjemnym i znacząco podwyższa ostateczną cenę za przesyłkę. Czym właściwie jest dopłata i za co firmy kurierskie naliczają dopłaty? Podpowiadamy, jak uniknąć dodatkowych kosztów.

Spis treści

Czym jest dopłata do paczki?

Cena wysyłki paczki jest ustalana przed jej nadaniem, na podstawie wymiarów, wagi oraz sposobu zapakowania, jakie zostały podane w zleceniu przesyłki. Przyjmując przesyłkę do transportu firma kurierska może zweryfikować, czy podane parametry są zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli weryfikujący przesyłkę albo automat w sortowni wychwycą różnicę, Przewoźnik doliczy opłatę zgodnie ze stanem faktycznym. 

Dopłata za przesyłkę bierze się więc z niezrozumienia lub niedoczytania regulaminu Przewoźnika, świadomego niestosowania się do wytycznych firmy kurierskiej, albo błędnego toku myślenia Nadawcy paczki. 

Kto weryfikuje paczkę?

Weryfikacji zleconej przesyłki ze stanem faktycznym wbrew pozorom nie dokonuje kurier w momencie odebrania jej od Nadawcy. Aby sprawdzić, czy przesyłka ma określone wymiary, wagę czy jest zapakowana we właściwy sposób, trzeba skorzystać z certyfikowanych narzędzi pomiarowych (skanerów) wykorzystujących technologię laserową, które znajdują się w oddziałach nadania lub centralnej sortowni Przewoźnika. I to tam właśnie każda paczka jest kontrolowana w taki sposób. Jeśli parametry paczki zadeklarowane przez Nadawcę są inne niż w rzeczywistości, system informatyczny to odnotowuje, a informacja o dopłacie za przesyłkę może dotrzeć do Nadawcy z opóźnieniem, nawet już po jej dostarczeniu do Odbiorcy.

Kiedy można dostać dopłatę za paczkę? Najczęstsze powody.

Najczęstsze przyczyny naliczenia dopłaty za paczkę to:

  • waga i/lub wymiary paczki – jeśli te parametry odbiegają od norm Przewoźnika albo wartości zadeklarowanych w momencie nadania paczki przez Nadawcę;
  • przekroczenie wymiarów paczki, niestandardowa paczka lub duża paczka – jeśli graniczne wymiary przesyłki przekraczają normy akceptowane przez firmę kurierską. Dopłaty z tego tytułu należą do najwyższych i mogą wynieść nawet kilkaset złotych;
  • etykieta/list przewozowy wypisane ręcznie – jeśli Nadawca nie wydrukuje listu przewozowego i kurier będzie zmuszony wpisać go ręcznie;
  • zwrot do Nadawcy – jeśli z jakichś powodów Odbiorca odmówi przyjęcia przesyłki, albo kurier nie jest w stanie jej doręczyć (np. nieprawidłowy adres);
  • przeadresowanie przesyłki – jeśli adres odbioru jest błędny, ale Nadawca/Odbiorca i firma kurierska w porozumieniu dokonują modyfikacji adresu;
  • przygotowanie przesyłki/sposób zapakowania paczki – jeśli sposób zapakowania paczki, jej wygląd, jest niezgodny z deklaracją Nadawcy w momencie złożenia zlecenia na wysyłkę.

Jak uniknąć dopłat za przesyłki?

Dopłata za przesyłkę nie jest niczym przyjemnym, ale jeśli będziesz trzymać się kilku zasad, z pewnością unikniesz takiej sytuacji. Jakie to zasady? 

Po pierwsze, każdą paczkę przygotuj zgodnie ze standardami pakowania przesyłek kurierskich. Wskazówki dotyczące pakowania znajdziesz w naszym darmowym e-booku: Jak pakować? Poradnik pakowania przesyłek kurierskich.

Po drugie, dokładnie zważ i zmierz swoją paczkę, po jej zapakowaniu – nigdy przed! Tylko w ten sposób wymiary paczki będą realne. Do uzyskanych w ten sposób wymiarów przesyłki możesz dodać centymetr zapasu, żeby mieć pewność, że przesyłka spełnia normy Przewoźnika.

Po trzecie – przed wysłaniem paczki, która może budzić wątpliwości Przewoźnika – na przykład ze względu na sposób jej przygotowania, koniecznie zrób jej kilka zdjęć i zachowaj je do momentu dostarczenia paczki Odbiorcy. Dzięki temu w razie sporu będziesz w stanie udowodnić, że twoja paczka została przygotowana w sposób prawidłowy.

Więcej na temat dopłat przeczytasz w Centrum Pomocy Apaczka.