Dokumentacja Web API ver. 2

Wprowadzenie

Web API jest interfejsem programistycznym do serwisu apaczka.pl. Umożliwia integrację zewnętrznych systemów w celu wysyłania przesyłek za pośrednictwem operatora logistycznego apaczka.pl, bez konieczności logowania się na stronie www serwisu.

Zachęcamy również do zapoznania się z dokumentacją do integracji mapy punków odbioru na własnej stronie internetowej: Dokumentacja API v2 Mapa.

Włączenie Web API Do korzystania z apaczka Web API klient musi mieć podpisaną umowę z apaczka.pl oraz posiadać konto w serwisie. W celu włączenia Web API należy skontaktować się z Centrum Wsparcia i Edukacji Klienta lub skontaktować się w opiekunem handlowym. Aktualne dane kontaktowe znajdują się w zakładce kontakt. Jeśli mają Państwo włączone Web API to w menu po lewej stronie serwisu znajduje się zakładka Web API. Następnie należy w niej dodać aplikację podając jej nazwę. System wygeneruje unikalne App ID oraz App Secret, które należy podać w swojej integracji. Możliwe jest dodanie wielu aplikacji do obsługi różnych integracji.

Request

Wszystkie dane należy kierować na odpowiedni endpoint na adres Web API:

Lista endpointów znajduje się w dokumentacji niżej. Każdy request powinien zawierać zestaw danych przesyłanych jako POST. Request powinien wyglądać w następujący sposób:

 1. app_id – identyfikator uzyskany po założeniu aplikacji w zakładce Web Api.
 2. request – zestaw wymaganych danych zapisanych w strukturze JSON. Dane są opisane przy każdym endpoint.
 3. expires – timestamp do kiedy ważny jest request. Timestamp musi być większy niż obecny. Maksymalna ważność requestu to 30 minut.
 4. signature – podpis zestawu danych. Sposób generowania tego klucza została opisana poniżej.

Po wysłaniu danych otrzymuje się informacje zwrotną – Response.

Autoryzacja – Signature

Wszystkie przesyłane dane muszą zawierać signature wygenerowany na podstawie przesyłanych danych. Signature musi być wygenerowana na podstawie App ID, nazwy endpointu, danych w request oraz daty wygaśnięcia ważności requestu używając metody HMAC z wykorzystaniem algorytmu SHA256 podając jako klucz App Secret. Przykładowy kod do generowania signature w PHP:

Response

Każdy Request zwraca response w strukturze JSON. Przykładowy response wygląda tak:

 1. status – w tej chwili Web Api zwraca dwa statusy: 200 w momencie kiedy odpowiedź jest poprawna oraz 400 w momencie wystąpienia błędu.
 2. message – informacja dot. requestu. Najczęście występuje w przypadku błędu.
 3. response – zwracane dane. Opis zwracanych danych został opisany dla każdego endpointu.

Enpoints

Poniżej znajduje się lista enpointów do wykorzystania w requestach do Web Api apaczka.pl. To co jest opisane jako Request w endpointach to przykładowe dane, które należy wysłać w polu „request”.

Lista zamówień

Endpoint wykorzystywany do pobierania listy ostatnich zamówień. Należy podać limit oraz stronę, którą chce się pobrać. Domyślnie jest zwracana pierwsza strona z 10 wynikami. Maksymalny limit zamówień na stronę jest równy 25.

Request

Response

W przypadku braku zamówień response zwróci również status 200.

Szczegóły zamówienia

Endpoint wykorzystywany do pobierania szczegółów zamówienia. Należy podać numer zamówienia :order_id powiązany ze swoim kontem. :order_id jest numerem zamówienia a nie numerem listu przewozowego.

Request

Response

List przewozowy

Endpoint wykorzystywany do pobierania szczegółów zamówienia. Należy podać numer zamówienia :order_id powiązany ze swoim kontem. :order_id jest numerem zamówienia a nie numerem listu przewozowego. List przewozowy jest zwracany w formacie pdf zakodowany w base64.

Request

Request

Zbiorcze potwierdzenie nadań

Endpoint wykorzystywany do pobierania Zbiorczego Potwierdzenia Nadań. Należy podać tablicę :order_id powiązany ze swoim kontem. :order_id jest numerem zamówienia a nie numerem listu przewozowego. Zbiorczego Potwierdzenia Nadań jest zwracane w formacie pdf zakodowany w base64.

Request

Request

Godziny odbioru

Endpoint służący do pobierania godzin odbioru przesyłek przez przewoźników. Należy podać kod pocztowy. Opcjonalne jest podanie id serwisu przez który chcemy nadać przesyłkę. Zwracane są dane na dzień pobierania godzin i następne trzy dni robocze oraz usunięcie indexu z daty przy podawaniu godzinek.

Prosimy o niepobieranie tych informacji częściej niż raz na 30m.

Request

Request

Wycena zamówienia

Wycena zamówienia na podstawie przesłanych danych w strukturze order. Endpoint zwraca wycenę dla wszystkich zamówień, które są wstanie zrealizować przesyłkę o zadanych parametrach. Jeśli zostanie podany serwis id to zostanie zwrócona wycena dla tego serwisu. Kwoty są podane w groszach.

Request

Request

Wysłanie zamówienia Złożenie zamówienia na podstawie przesłanych danych w strukturze order. Parametr is_zebra jest opcjonalny. W przypadku jego nie podania etykieta będzie wygenerowana zgodnie z ustawieniami konta. W przypadku sukcesu endpoint zwraca informacje podstawowe zamówienia.

Request

Request

Anulowanie zamówienia

Endpoint wykorzystywany do anulowania zamówienia. Należy podać numer zamówienia :order_id powiązany ze swoim kontem. :order_id jest numerem zamówienia a nie numerem listu przewozowego.

Request

Request

Struktura serwisów

Informacje na temat struktury serwisu.

Prosimy o niepobieranie tych informacji częściej niż raz na 24h.

Request

Request

Lista punktów nadań

Endpoint zwraca informacje na temat punktów nadań dla :type podany w service_structure w points_type.

Prosimy o niepobieranie tych informacji częściej niż raz na 24h.

Request

Request

Struktury

Poniżej znajduje się lista struktury wykorzystywanych w requestach do Web Api apaczka.pl.

Prosimy o niepobieranie tych informacji częściej niż raz na 24h.

order

Struktura jaka powinna zostać wysłana do Web Serwisu gdzie wymagane są dane dotyczące zamówienia:

API SDK

Ostatnia aktualizacja 14.05.2019

Zachęcamy do skorzystania z naszego SDK w celu przeprowadzenia integracji z serwisem apaczka.pl. SDK można pobrać z tego linku.

Changelog

Załóż darmowe konto i bezpłatnie wyceń przesyłkę

Korzystaj z intuicyjnego formularza nadawania przesyłek

Załóż bezpłatne konto

Dopasuj Ofertę

Chcesz otrzymać ofertę dostosowaną do Twojego biznesu

Video desktop image


  Ile paczek wysyłasz miesięcznie?*

  do 2020-50powyżej 50

  Ile palet wysyłasz miesięcznie?*

  nie wysyłam1-55-20powyżej 20

  Dziękujemy! Formularz został wysłany

  Oddzwonimy do 24h. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer

  Serwis apaczka.pl korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności

  OK