Świąteczne paczki firmowe to wieloletnia tradycja. COVID-19 stawia przed nami kolejne wyzwanie. Jak dostarczyć paczki? Czy można wysłać żywność kurierem? Jakie produkty żywnościowe można nadać paczką kurierską, a jakie nie? Oto zalecenia firm kurierskich odnośnie do przesyłek kurierskich z żywnością i cenne sugestie Apaczki.

Spis treści

Jakiej żywności nie wolno wysyłać kurierem?

Regulaminy firm kurierskich jasno określają, że zabroniona jest wysyłka żywności:

  • szybko psującej się
  • wymagającej specjalnych warunków transportu, na przykład kontrolowanej temperatury.

I to, w zasadzie, wszystkie ograniczenia dotyczące żywności. Żywność szybko psująca się to na przykład:

  • surowe mleko
  • świeży nabiał: jogurt, kefir, śmietana, świeży ser, masło
  • świeże ryby i skorupiaki, produkty rybne
  • surowe mięso i podroby
  • jaja
  • surowe warzywa i owoce
  • potrawy z warzyw i owoców, także gotowane

Jeśli masz wątpliwości, co jest żywnością szybko psującą się, zajrzyj na stronę Ministerstwa Infrastruktury

Jak przygotować żywność do wysyłki kurierem?

Pamiętaj, że paczka kurierska ma ciężkie życie w transporcie. Przeładunki i sortownie sprawiają, że przesyłka narażona jest na uszkodzenia. Nie żałuj czasu i materiałów na dobre zabezpieczenie zawartości przesyłki

  • delikatne, świąteczne ciasteczka zapakuj do sztywnego pojemnika. Na przykład metalowego
  • w miarę możliwości zrezygnuj z opakowań szklanych – jeśli nie masz innego wyjścia dokładnie zabezpiecz takie opakowanie folią bąbelkową i zadbaj o dokładne wypełnienie paczki. Pomocne mogą być wskazówki ze wpisu „Fit to Travel”
  • wysyłając kurierem paczki świąteczne z żywnością warto skorzystać z opcji „ostrożnie”, którą możesz zaznaczyć, wybierając usługi Pocztex Expres24 lub Poczta Kurier 48. Także w opcji punkty nadania i odbioru.

Czy można wysłać żywność kurierem za granicę?

Zachowując powyższe zalecenia nie ma problemu z wysyłką żywności do krajów należących do Strefy Schengen

Jeśli planujesz wysyłkę do innych krajów, sprawdź przepisy w kraju adresata. Na przykład do Wielkiej Brytanii nie wolno wysyłać żywności, w tym nawet konserw, kurierem.

Jeżeli planujesz wysyłkę paczki kurierskiej z żywnością do Niemiec, dobrym wyborem może być skorzystanie z usługi Apaczka Niemcy.

Gdy planujesz wysyłki paczek firmowych do Niemiec, koniecznie zapoznaj się z niemieckimi przepisami dotyczącymi recyklingu.

Wygodną opcją dostawy kurierskich paczek zagranicznych może być odbiór w punkcie. Ta opcja w Apaczce dostępna jest w usłudze UPS Acces Point

Wysyłka żywności kurierem – podsumowanie

Przygotowując wysyłkę żywności kurierem trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Teoretycznie paczka kurierska powinna być dostarczona szybko. I tak jest w praktyce. Sporadycznie zdarzają się opóźnienia dostawy, które są możliwe w okresie nasilonego ruchu, na przykład przed Świętami.

Świąteczne przesyłki z żywnością nadasz bezpiecznie i skutecznie z największym, wirtualnym operatorem logistycznym, apaczka.pl.